Recenze: Knihy pro dospělé

Záhadná smrt polského generála: Nehoda, nebo atentát?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
muz

Před více než šedesáti lety byl ze Středozemního moře poblíž Gibraltaru vytažen vrak letadla s tělem polského exilového premiéra a hlavního velitele polských ozbrojených sil, generála Władysława Sikorského spolu s těly dalších osob, které s ním absolvovaly jeho poslední let. Šlo skutečně o nehodu, nebo o pečlivě naplánovaný atentát? Na tuto otázku se v knize Sikorski – spiknutí: Na stopě vrahů polského generála snaží odpovědět polský analytik mezinárodních vztahů Dr. Tadeusz A. Kisielewski.knihaKniha Sikorski – spiknutí: Na stopě vrahů polského generála popisuje osud generála Sikorského vlastně jako osud celého Polska. Druhá světová válka bylo jedno z nejtěžších období, kdy byla jak ze strany sovětů, tak ze strany nacistického Německa vyvíjena snaha zničit polský národ.

Do kontextu této doby zapadá i záhadná smrt generála Sikorského, který byl hlavním velitelem polských ozbrojených sil na Západě. Zájem o jeho likvidaci mohla mít podle Tadeusze Kisielewského jak sovětská, tak britská či polská strana.

Od smrti generála Sikorského 4. července 1943 se neustále vedly diskuse a spory o tom, co bylo příčinou této katastrofy. Autor knihy, Tadeusz Kisielewski na základě počítačové analýzy letu letadla Liberator Mk II AL 523 a doposud nepublikovaných pramenů tvrdí, že premiér polské vlády v emigraci nezahynul nešťastnou náhodou, ale že byl zavražděn.

Autor v knize díky nově nalezeným archivním materiálům informuje o lidech, kteří zapříčinili Sikorského smrt. Představuje poutavý a překvapivý obraz politického a špionážního bitevního pole v době druhé světové války, sleduje kroky vrahů i jejich mocipánů. Krev na rukou má podle něj jak Kreml, tak britský MZV i polská rozvědka.

Ukázka:
Sikorského smrt je stále největší hádankou nejnovějších polských dějin. Do jisté míry je tato záležitost podobná Katyni, to znamená, že od začátku všichni (lidově řečeno) „věděli“, že na Gibraltaru nedošlo k nehodě, a že v roce 1940 v Katyni, Charkově a Tveri na polské důstojníky nestříleli Němci. Je třeba zmínit, že obě události jsou úzce provázány, ačkoliv ještě není možné beze sporu tvrdit, že Sikorski byl skutečně „poslední obětí Katyně“, jak to nazval Goebbels ve své propagandě.(…) Sikorského vražda je jedním z nejvíce choulostivých a nejpečlivěji střežených velmocenských tajemství. Je velmi pravděpodobné, že polská vláda nikdy nedostane oficiální informace o politickém pozadí, o tom, kdo vydal rozkaz, o přímých vykonavatelích a o průběhu atentátu na Gibraltaru.
(Kisielewski, Tadeusz A.: Sikorski – spiknutí: Na stopě vrahů polského generála. Jota: Brno, 2009. S 15.)

Tadeusz Kisielewski pečlivě analyzuje průběh této tragédie a příčiny vedoucí k smrti Sikorského. Za velmi zajímavé lze považovat také to, že autor klade otázky, na které se nacházejí odpovědi v archivech velmocí. Tyto odpovědi ovšem zůstanou ještě velmi dlouhou dobu uzavřené, jinak by se bezpochyby musely přepisovat oficiální dějiny a příčiny druhé světové války.

Knihu Sikorski – spiknutí: Na stopě vrahů polského generála vydalo nakladatelství Jota

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení