
Solženicynovo Souostroví Gulag – kompletní vydání
- Recenze
- Vytvořeno 25. 6. 2012 2:00
- Autor: Jana Semelková

Když jsem se zavázala napsat o Souostroví Gulag Alexandra Solženicyna, netušila jsem, jak moc těžké bude jen načíst toto historicko-umělecké dílo. Přečtení prvního dílu mi trvalo tři měsíce (560 stran). Nebyla jsem schopná učíst víc, jak třicet stránek denně a někdy ani to ne. K dalším částem díla se asi hned tak neodhodlám. Pravdu o období budování socialismu a komunismu v Sovětském svazu (1918–1956) mám zkreslenou, nalakovanou na světlejší barvu – díky výuce i vlastnímu podvědomému potlačování některých pravd do pozadí. Obdobně potlačuji některé hrůzyplné informace o nacistických lágrech. Abych asi mohla fakta strávit a pak i pochopit příčiny následků.
Solženicyn ve svém velkolepém díle zvolil styl, který děsí ještě víc, než hrůzy v něm obsažené. Máte pocit, že posloucháte vzpomínky laskavého strýčka. Píše lehkým tónem o smutných a krutých okamžicích. Může. Sám řadu situací zažil na vlastní kůži, naslouchal vyprávění spoluvězňů, spolutrpitelů. O to hrůznější se nám text zdá. Děsivé jsou důvody zatýkání lidí, co nic neudělali – bylo potřeba budovat – budování potřebuje lidi – kdo by dobrovolně chtěl budovat v mrazu, daleko od domova – jen trestanci! A tak vedle těch, co skutečně kradli a vraždili, odjížděli do trestaneckých táborů na Sibiř i ti, co nesouhlasili s novým režimem. Jenže se tam dostali i lidé, kteří raději nic neřešili, mlčeli, pracovali a chtěli mít klid, jenže je potřebovali jaksi do počtu, protože bylo třeba naplnit směrná čísla! Stávalo se, že stál občan frontu na chleba, poklidně, zlomeně, kolem projelo auto a sbalilo ho. Vždyť nic neudělal!? Neudělal, ale komisaři chyběl jeden kus do naplánovaného počtu zatčených v onen den. Nikdo si nemohl být jistý, že v Gulagu neskončí. Jeden den vyšetřovatelem, druhý trestancem – vše podle momentálních okolností. Každý se mohl znelíbit, žádný netušil, kdy k tomu dojde a proč. Důvod se přece vždycky najde, když se hodně chce!
Nositel Nobelovy ceny za literaturu napsal mimořádnou obžalobu totalitního zřízení SSSR. Je výpovědí o bestialitě, posedlosti mocí, zrůdném působení bolševické ideologie. Současně je výpovědí o touze po svobodě a spravedlnosti. Tento trojdílný soubor patří jednoznačně mezi nejvýznamnější díla literatury dvacátého století.
Není lehké se jím prokousat. Je důležité, se o to pokusit. Nad každou stránkou vás něco zarazí, cosi se vám vybaví a začnete srovnávat. Pochopíte, jak je nebezpečné přehlížet, když se někdo naparuje a předvádí, když uplatňuje, mocí opilý, aroganci vůči všem ostatním. Jen z malých náznaků, které se zdají zpočátku směšné, mohou vypučet veliké hrůzy. To mi dost často problesklo hlavou při sledování současného zpravodajství, viděla-li jsem arogantní představitele státu, jak hovoří k „masám“. Solženicynův „Gulag“ mi připomněl, že z maličkostí může vyrůst velký problém, že neslušní řvouni a rváči dokážou umlčet ty slušné, vnímavé a nekonfliktní, že nikdy nesmíme přestat bojovat s nabubřelostí mocných. Hrozba gulagů, koncentračních táborů a podobných „zařízení“ nad námi visí stále. I když se nám teď zdá, že něco podobného lidstvo nedopustí. Opravdu? Věřme, že ano. Pokud se lidi k sobě budou chovat slušně, pak to lidstvo dokáže!
Alexandr Solženicyn (1918–2008) studoval matematiku, fyziku a společenské vědy. Za 2. světové války byl jako důstojník Rudé armády odveden přímo z fronty do vězení, byl mimosoudně odsouzen, vyslán na osm let „na Souostroví“ a poté ještě do vyhnanství. Po několika letech relativně svobodného života v šedesátých letech minulého století (v roce 1962 vyšla jeho novela Jeden den Ivana Děnisoviče, která v překladech okamžitě obletěla celý svět) zakusil v sedmdesátých letech znovu perzekuci a byl vypovězen ze SSSR. Následujících dvacet let prožil převážně v USA, do Ruska se vrátil v devadesátých letech dvacátého století.
Komplet Souostroví Gulag vydalo nakladatelství Academia
Nejčtenější články
Soutěže
Aktuality
-
Program veletrhu Svět knihy 2018 je venku. Na co se můžete těšit?
Na co se na letošním Světě knihy těšit? „Na Světě knihy nás letos čeká dost zajímavých věcí,“ říká Jiří Pavlovský z nakladatelství Crew. „Především tam budeme představovat sérii Znovuzrození hrdinů DC, největší komiksovou akci u nás, a i první tituly z téhle řady – a čím lepším začít, než Batmanem?“
Číst dál... -
Kniha ti sluší 2018: Světový (tý)den knihy a autorských práv se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách, zapojí se řada autorů i nakladatelů
Další ročník osvětové kampaně Svazu českých knihkupců a nakladatelů Kniha ti sluší podporující českou knižní kulturu se blíží – od 23. do 29. dubna se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách po celé České republice. Zapojí se do něj celá řada autorů i nakladatelů. Jedním z letošních témat je ochrana autorských práv. Pro všechny příznivce knížek a čtení je připraven dárek v podobě slevového kupónu na knihy, který bude během trvání kampaně uplatnitelný ve všech spřízněných knihkupectvích. SČKN připravilo také soutěž pro třídní kolektivy ze základních škol, kterou společně s dětskými autory Janou Klimentovou, Hynkem Klimkem a Tomášem Němečkem vyhlásí 23. dubna od 10.00 v Paláci knih Luxor. Tváří letošního ročníku se stal oblíbený youtuber Kovy.
Číst dál...
Doporučujeme
Nové komentáře
-
Srdce Aporveru
Dnes jsem si knížku koupila, zaujala mě obálka a anotace. Po přečtení recenze jsem ještě napjatější ... -
Soutěž o knihu Rok v lese
Kniha dorazila v pořádku. Děkuji za pěknou výhru. -
Přitažlivost japonské popkultury
Žhavá novinka: kniha byla nominována na ocenění Magnesia Litera v kategorii Publicistika. Uvidíme ... -
Přitažlivost japonské popkultury
Fuj, taková hrozná chyba! Děkuji za upozornění, hned to opravím. -
Přitažlivost japonské popkultury
ANNA Křivánková, ne Jana. -
Eldest – červená kniha: staň se tím, kým máš být
A co takhle Eldest=Murtagh. On je ten starší,prvoroze ný.Navīc by tomu odpovídal i přebal knihy,jelikož ... -
Soutěž o knihu (Vel)Mistr E a ztracená šifra dokonalosti
Děkuji za zprávu. Jen připomínám, že nové soutěže naleznete na webové stránce https://www.vasesouteze.cz/ ... -
Soutěž o knihu (Vel)Mistr E a ztracená šifra dokonalosti
Kniha, kterou jsem vyhrála, je krásná a určitě udělá radost vnukovi. Děkuji a těším se na další ... -
Soutěž o knihu Duchové
Vážený pane Suchane, děkuji Vám za zprávu. Napište mi prosím na e-mail marta.simeckova (zavináč)vaelit ... -
Soutěž o knihu Duchové
Dobrý den, knížka stále nedorazila. S pozdravem Marek Suchan.
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...