Recenze: Knihy pro dospělé

Jumaroro

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
jungle

Česká spisovatelka a básnířka Sylva Lauerová žijící na Seychelských ostrovech je především známá svou románovou prvotinou Hračka (van Aspen, 2007), která má (na české poměry) výrazné erotické motivy. Po přečtení jakéhokoli autorčina výtvoru můžeme o Sylvě Lauerové říci, že se ve své tvorbě vyznačuje především svou nevyzpytatelností a překvapivým (až šokujícím) vyústěním děje. Dalšími literárními počiny této spisovatelky jsou díla zvaná:  Michael2007 (van Aspen, 2008) – soubor povídek, Otrok (van Aspen, 2009) – erotický román, Královny slz a ostružina (van Aspen, 2010) - sborník milostné ženské poezie, Jumaroro (van Aspen, 2011) a nově vydaná básnická sbírka Ovace nevlídnosti (van Aspen, 2012).knihaNyní se budeme soustředit na knihu Jumaroro, která je zatím poslední románovou tvorbou autorky. Pod tajemným názvem Jumaroro se čtenáři vůbec neprozradí, o čem kniha bude. Nejen záhadným je tento název, ale zní tak trochu exoticky, což je míněno dosti cíleně. Zajímavostí totiž je, že hlavní děj knihy se odehrává, kromě České republiky, převážně v Jižní Americe. Hlavní hrdinkou tohoto dobrodružného románu je Karolína. Té se z dovolené v Brazílii nevrátil přítel Lukáš. Jelikož je Karolína podnikavá a nenechává jen vše v ruchách policie, tak vyráží svého přítele hledat do brazilských končin sama. Podporou jí nadále zůstává Petr - bratr Lukáše, se kterým také setrvává v kontaktu po celém svém výletu do Jižní Ameriky. Karolína to ve svém pátrání nemá vůbec jednoduché, protože Lukáš miloval dobrodružství, a proto skoro nikdy necestoval přes „normální“ cestovní agenturu. Čili stop po Lukášovi je pramálo. A takto vzniká komplikovaný příběh plný nečekaného dobrodružství a zajímavého poznání jiných kultur, života v pralese i na vodách.

U této knihy není možné, aby se čtenář nudil. Je psána poutavým vyprávěním, které prostřednictvím hlavní hrdinky Karolíny může prožívat i čitatel knihy, a to v plném rozsahu. Jednou z předností je detailní zachycení skutečností a akčnost děje. Detaily je míněna propracovanost návazností jednotlivých dílčích témat. Vše je plynule souvislé a jen občas je něco pozměněno. Například obměnou prostředí jednání se mění i barvy. Z šedě vypadající České republiky hrdinka přijíždí do Manausu – brazilského deštivého města, ze kterého se vyklube hlavní spojnice k cestě za Lukášem. Poté se společně s hrdinou vypravíme poznávat krásy Atlantského oceánu a deštného pralesa, který není posledním překvapením jak pro hrdinku Karolínu, tak i pro čtenáře. S. Lauerová mistrně využívá čtenářovy pozornosti – když už si čitatel myslí, že ví, jak zápletka dopadne, je poté nesmírně překvapen, že tomu tak není! Nejen dobrodružství je silným elementem této knihy. Do Jumarora jakoby prostupovaly prvky z předchozích knih – erotika a napětí. To vše je skloubeno v poutavý, ohromující a napínavý příběh plný nečekaných a těžko domyslitelných (předvídatelných) situací.

Snad jedinou výtkou k této knize by bylo to, že by mohla být delší, a tím vysvětlit nedořešené a záhadné. Protože po přečtení knihy Jumaroro vyvstane na mysl hned několik otázek. Je možné, že právě tímto záhadným je ukončení knihy pro českého čtenáře překvapivé, neboť otevřených konců se dočkáme v málokterých knihách. Tedy v souhrnu lze říci, že se tato kniha oproti jiným – především českým tvůrcům – opravdu vymyká. Její přesah lze pozorovat také u samotné autorky. Jestliže někdy byla Sylvě Lauerové přiřčena „nálepka“ autorka erotické literatury, tak touto knihou dokázala, že tomu tak není!

Knihu Jumaroro vydalo nakladatelství van Aspen

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení