Recenze: Knihy pro dospělé

Kniha, která vám provoní zahradu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kvetina

Jestliže jste už zlomili hůl nad bezútěšným stavem své zahrádky nebo zanedbaného balkonu, inspirací jak to změnit pro vás může být praktická knížka vydaná v roce 2009 nakladatelstvím Grada Publishing. Autorem této knihy nesoucí název Zahrada: Kniha nejlepších návrhů, plánů a stylů je Tim Newbury, jenž je mimo jiné držitelem čtyř zlatých medailí ze zahradních výstav v anglické Chelsea.knihaPublikace Zahrada: Kniha nejlepších návrhů, plánů a stylů obsahuje celkem čtyřicet návrhů zahrad – a to od zahrady orientální, ekologické přes chalupářskou či bylinkovou –; autor ovšem neopomíjí ani balkony, terasy nebo dvorky. Jak sám Tim Newbury upozorňuje, tyto návrhy můžete z knihy přímo převzít, inspirovat se jimi, anebo je porůznu kombinovat.

Každý z obsažených návrhů zahrnuje podrobný popis jak při realizaci konkrétního projektu zahrady postupovat. Ať už se to týká samotného osazení vhodnými rostlinami, vydláždění, stavby teras a nádržek nebo doplnění zahrady o nábytek, altán či pergolu.

Podrobný popis konkrétního projektu zahrady je navíc bohatě provázen vhodnými ilustracemi-detailními plánky zahrad, náčrtky jednotlivých komponentů a fotografiemi. Chcete-li se tedy na vlastní pěst pustit do budování konkrétního typu zahrady, tato kniha Tima Newburyho vám bude výborným průvodcem, díky kterému se jen tak neztratíte.

Jak sám Tim Newbury poznamenává, každá zahrada by měla splňovat často protikladné požadavky všech členů rodiny, proto může být její navrhování velice obtížné. Vymezení prostoru, kde by si mohly hrát děti, zatímco jejich rodiče budou relaxovat nebo se bavit s přáteli, nebo vytvoření podmínek pro pěstování květin, stromků, ovoce, zeleniny či bylinek, totiž není nikdy snadné.

Ukázka:
Rodinná zahrada
Malé rodinné zahrady představují velkou výzvu, protože musíte na malé ploše uspokojit často rozdílné požadavky všech členů rodiny. Musíte účelně propojit různé prvky projektu, aby nedocházelo k nežádoucímu tříštění, a využívat celý prostor zahrady, aby v něm nezůstala „mrtvá“ místa.

Proč bude tato zahrada dobře založenou rodinnou zahradou?
-    Díky promyšlenému umístění trávníku a patia bude dost prostoru pro dětské hry i pro odpočinek dospělých.
-    Altán představuje elegantní prvek zahrady a při špatném počasí může také sloužit jako náhradní prostor pro hraní.
-    Snadno udržovatelné osázené plochy nabízejí mnoho zajímavých, nenáročných a odolných rostlin.
-    Jednoduché truhly v patiu slouží také jako úložný prostor malých hraček a zahradního náčiní.
-    Kůlna, skrytá díky popínavkám na trelážích pohledům z patia, slouží jako sklad pro větší předměty, jako jsou sekačka a jízdní kola.
-    Štíhlá pergola a malý vodní prvek přitahují pohled a oddělují patio od prostoru nad hraní.
-    Na vyvýšeném záhonu lze pěstovat kuchyňské bylinky.

(Newbury, Tim: Zahrada: Kniha nejlepších návrhů, plánů a stylů. Grada Publishing: Praha, 2009. s. 130.)

Publikace Zahrada: Kniha nejlepších návrhů, plánů a stylů je plná spousty zajímavých nápadů, které můžete všechny do jednoho realizovat v praxi. Tuto knihu bych jako inspiraci doporučila všem, co si chtějí zvelebit a vůní květin provonět svoji zahradu terasu či balkon a sní o tom, jak zde budou jednou skvěle relaxovat.

Knihu Zahrada: Kniha nejlepších návrhů, plánů a stylů vydalo nakladatelství Grada

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení