Recenze: Knihy pro dospělé

Binarova malá mondscheinsonate

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
abstrakce

Uběhlo téměř čtyřicet let, než kniha Vladimíra Binara Číňanova pěna uzrála do své nynější podoby. Její jednotlivé části se rodily a měnily postupně, v různých dobách, od raných normalizačních sedmdesátých let, až po jednadvacáté století.

 

 

knihaČíňanova pěna obsahuje tři texty Měsíc ve žních, Dimanche à Paris a Číňanova pěna. Nejsou nijak tématicky propojené, spojuje je spíše způsob, jakým Binar pracuje s textem. Vyprávění, kterým každá část začíná, se postupně rozvíjí prostřednictvím vzpomínek a asociací, jimiž je původní text přerušován a rozmělňován.

Měsíc ve žních sleduje prázdninový pobyt mladého hlavního hrdiny ve Slezsku. Připomíná existenci německé menšiny - Prajzů v této oblasti, i problémy, se kterými se po válce tento kraj potýkal.Tato část je nejdelší a obsahuje nejvíc různých motivů. Nejprve několik výrazných vzpomínek své bytné - Němky Tinky, kterou autor popisuje jako velmi ráznou a přísnou ženu s nelehkým osudem. Poté sugestivně popisuje místní hospodu, její štamgasty a poměrně nevázané popíjení. Měsíc ve žních vrcholí dlouhou scénou ukládání slámy do stohu. Heslovitý obsah by sváděl k chápání Binarova textu jako velmi banálního, autor jej však podává s poetickým nadhledem, který i z obyčejné práce na žních dělá transcendentální zážitek. Binar k tomu používá postupy, které spíš než literární připomínají malířské či fotografické. Zachytí statický okamžik a ten se snaží popsat a předat z něj čtenáři dojem tak, aby co možná nejplastičtěji a nejbarevněji viděl to, co si autor přeje. Hned ze začátku, kdy se hlavní hrdina letmo setkává s dívkou ve žlutém tričku, je vykreslení tohoto okamžiku kontrastní a zářivé. Hlavnímu hrdinovi, kterému všichni říkají student, stačí nepatrná záminka nebo drobný popud k tomu, aby myšlenkami ulétl do daleka. Obrazotvornost a asociační schopnosti „studenta“ lze s velkou pravděpodobností považovat za výrazný Binarův autobiografický rys. Za povšimnutí stojí scéna, ve které student po večeru stráveném v místní hospodě usíná a zdají se mu sny, jejichž obsah je až surrealistický. Samozřejmě v něm mají své místo i erotické představy, vyvolané setkáním s dívkou ve žlutém tričku.

… ale než jsem stačil vykřiknout, nebo jsem možná dokonce hrůzou vykřikl, viděl jsem, že sedím na okenním rámu a nohy mám ve Franzově rybníku, a tak jsem po chvíli opatrně zkusil pohnout nohama, a když to šlo a cítil jsem, že čeřím jeho hladinu, začal jsem nohama máchat, a přestože se neozýval žádný zvuk, jako když cákáme ve vodě nohama, věděl jsem, že jsem se neproměnil v dutou figurínu…
(Binar,V. Číňanova pěna. Praha: Triáda, 2011, str.62.)

Dimanche à Paris se začala rýsovat v roce 1973 po autorově návratu z Paříže. Tato informace je důležitá, protože osvětluje okolnosti a inspirace vedoucí k jejímu vzniku. Hrdina povídky, jakési autorovo autobiografické alternativní já, prochází noční Prahou, a stejné asociace jako v první části vedou jeho myšlenky do Paříže. Hrdinův přenos je tak silný, že s dívkou, kterou potká, mluví francouzsky, zprvu bezděčně, později záměrně, neboť stejně jako hrdina Kunderovy povídky Já, truchlivý bůh svádí dívku svou hrou na cizince.

Číňanova pěna, titulní část, je nejkratší. Vznikla v roce 1976 po autorově návratu z Tahiti a má stejnou strukturu jako předchozí dvě části. Tentokrát jsou však vzpomínky na zahraniční pobyt vrstveny na obrázek ranního holení a cesty do nakladatelství Vyšehrad. Svou roli hraje i první věta, noční můra spisovatelů, která však v průběhu cesty stejně upadá do zapomnění.

Binarův soubor textů - on sám je nazývá sonátou nebo malou mondscheinsonate - je čtenářsky velmi náročný. Je psán dlouhými větami s častými odbočkami a asociacemi. Autor využívá odstavce jako náznaky k přechodům k jiným myšlenkám, ty začínají uprostřed věty a většinou jsou uvozeny slovy „a najednou“, „v tom“, „a nakonec“, naznačují tedy zvrat nebo náhlou změnu. V textu převažuje poetika, která je hlavní silou Binarova textu.

Číňanova pěna se stala vítězným titulem soutěže Česká kniha. Vyhlášení proběhlo 19.5.2012 na veletrhu Svět knihy a o titul projevila zájem zahraniční vydavatelství, jejichž zástupci byli vyhlašování přítomni.

Knihu Číňanova pěna vydalo nakladatelství Triáda

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení