Recenze: Knihy pro dospělé

Zachraňte delfíny!

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
zralok

Sotva začal rok 2012, Thomas C. Brezina vydal ve Fragmentu další literární počin. Už samotný název – Poklad Černého žraloka – připomíná dlouhé letní prázdniny. Co by bylo příjemnější, než se alespoň při čtení vydat na moře a spolu s hrdiny edice Expedice Kolumbus pátrat po ukrytém pokladu?knihaTeď se možná zdá, že jsem se v nadpise spletla a místo delfíny jsem chtěla napsat žraloky. Ne, nadpis je dokonale správně. Dokonce i souvislosti se za chvilku objeví. Na  návštěvu k tetě Úle přijde Žraločí Žaneta s tím, že by potřebovala pomoci vyluštit jakousi záhadu týkající se právě pokladu Černého žraloka. Úla neváhá a brzy se do případu zapojí také sourozenci Miki a Tino. Ale proč, proboha, ti delfíni?! V zoo je mají jako lákadlo pro návštěvníky a Žaneta je chce zachránit. Pro starou paní celkem obtížná situace, kdyby ovšem neměla mapu k pokladu, za který by mohla delfíny koupit a postarat se jim o kvalitní život.

Jak už je v Expedici Kolumbus obvyklé, čtenáři se setkají s tetou Úlou (Žraločí Žaneta ji oslovuje jako Úlitku) a sourozenci Miki a Tinem, o které se stará. A samozřejmě nesmí chybět mluvící potkan Lojza. A stejnou samozřejmostí je i autoloď Kolumbus – Úlitčin vynález. Kdo četl předchozí knihy z edice, ví, že s Kolumbem je možné cestovat časem, létat a dokonce se může stát neviditelným. Po té, co se člověk tohle dozví, myslí si, že už ho nemůže nic překvapit. A přesto se taková zrada objeví. Stane se tak, když teta oznámí, že s Kolumbem je možné prozkoumat mořské dno.

Knihy Thomase C. Breziny se vyznačují malým množstvím míst, na kterých se děj odehrává. Ani poklad Černého žraloka není výjimkou. Autor příběh omezil na prostory zoo, domek tety Úly a konečně hledání pokladu pod mořskou hladinou. Tehdy je místopis poněkud složitější a příběh se dostane do nejdobrodružnější fáze.

Jak už je u tohoto autora běžné, také edice Expedice Kolumbus obsahuje úkoly, ke kterým je potřeba lupa. Tentokrát ovšem ne kouzelná, stačí docela obyčejná, a kousek červeného plastu, díky kterému se mnohem snadněji vyřeší písmenkové schovávačky.  Takovým úkolům musí samozřejmě odpovídat i obrázky, o které se postarala dvojice ilustrátorů Jan Birck a Norbert Maier. Jejich rukopis je na stránkách knihy dobře rozeznatelný – zatímco někde se objevují spíše nákresy, které celý příběh posunou, jinde se čtenář může těšit na obrovské barevné ilustrace, jež výborně doplňují text.

Ukázka z knihy:

„Musíme najít poklad Černého žraloka a pak je odsud vykoupíme,“ prohlásila pevným hlasem Žaneta. Chvilku si zamyšleně mnula kořen nosu. „Zatím se to nikomu nepodařilo.“
„Je to pirátský poklad?“ zajímalo Tina.
(…)
„Já mám ale něco, o čem nemá nikdo ani tušení. Mohlo by nás to k pokladu zavést.“
„Mohli bychom to vidět?“ škemrali sourozenci.
„Ano, ale raději až u vás doma, drahouškové. Opravdu se o tom nemusí nikdo dozvědět.“
(Brezina, T. C.: Expedice Kolumbus – Poklad Černého žraloka. Praha: Fragment 2012, s. 37 – 38.)

Knihu Expedice Kolumbus – Poklad Černého žraloka vydalo nakladatelství Fragment

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení