Recenze: Knihy pro dospělé

Putování na křídlech psychofarmak

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
strom

Další kniha Stanislava Grofa Když nemožné se stane s podtitulem Dobrodružství za hranicemi běžného vědomí (When The Impossible Happens: Adventures In Non-Ordinary Reality, 2006) je podobně jako jeho předchozí díla průřezem profesním i soukromým životem tohoto známého psychiatra českého původu.knihaPro čtení jeho knihy není potřeba mít žádné odborné znalosti ani přehled o dosavadním díle Stanislava Grofa. Na počátku připomíná své zkušenosti s experimenty s LSD, aby čtenářům, kteří se ještě s žádnou jeho knihou nesetkali, osvětlil způsob, jakým se dostal k zájmu o mystiku. Nejvíc prostoru věnuje Grof pojmu synchronicita. Důsledkem tohoto jevu byl doslova fascinován a ilustruje ho na několika svých i cizích zážitcích. Důležitou roli hrál také v Grofově setkání se slavným guru Swamim Muktanandou, jehož kouzlu i přes počáteční rezervovanost podlehl stejně jako jeho žena Christina. I přes fascinaci evidentně nenáhodnými jevy si Grof udržuje jistý nadhled a varuje před neuváženými kroky. Jako příklad si vybral svou islandskou svatbu:

Islandské dobrodružství bylo fascinujícím prožitkem s archetypálními energiemi, které pronikly do našeho každodenního života a vytvořily pozoruhodné synchronicity. Poskytlo mi však také velice důležité poučení. Naučil jsem se nevěřit bezvýhradně svůdné moci takových prožitků ani kouzlu a inflaci ega, jež vytvářejí. Extatické pocity spojené s výskytem archetypálních sil kladný výsledek nezaručují. Zásadní je zdržet se důležitých kroků, pokud jsme pod vlivem jejich kouzla, a nečinit žádná důležitá životní rozhodnutí, dokud znova nestojíme oběma nohama pevně na zemi.
(Grof,S. Když nemožné se stane.  Praha: Práh, 2012, str.55.)

Zmiňuje se o šamanských obřadech, i o natáčení nešťastného filmu Brainstroming, v průběhu kterého zemřela představitelka hlavní role. Také o UFO – připomíná i Jungovu práci v této oblasti.

Druhou velkou částí je kapitola Mimosmyslové vnímání a onen svět, která se věnuje nejen problematice umírání, ale i reinkarnaci nebo napojením na cizí vzpomínky. Grof ve své knize nedělá žádné nekompromisní závěry, uvádí však řadu příkladů, které mají čtenáře vést k zcela jednoznačnému názoru. Zajímavé jsou Grofovy zážitky evokované návštěvou významných míst (mayský chrám, Uluru v Austrálii), na kterých ilustruje, že poznání získané ve změněném stavu vědomí souhlasí se skutečností. Ke konci ale část Mimosmyslové vnímání a onen svět ztrácí na zajímavosti, začíná se  měnit v pouhý výčet toho, jakou dávku kterého halucinogenu Grof požil a jaké představy po něm měl, bez hlubšího vztahu k realitě nebo léčebným účinkům.

Ke konci knihy se Stanislav Grof opět věnuje převážně psychiatrii. Srovnává konvenční metody léčení s možnostmi alternativních postupů. Poutavé jsou popisy jednotlivých případů, u nichž oficiální způsoby léčby selhaly nebo by vedly k doživotnímu pobytu v léčebně, a které byly úspěšně vyléčené pomocí holotropního dýchání nebo podáváním LSD.

Některé kapitoly již byly uvedeny v jiných knihách, například Lekce odpouštění nebo Karmický trojúhelník lze nalézt v předchozím díle Kosmická hra (The Cosmic Game: Explorations Of The Frontiers Of Human Consciousness,1998) – česky vydané nakladatelstvím Perla v roce 1999. Celkové vyznění není populárně naučné, ale spíš jako kniha o záhadách a mystice. Nejde do hloubky, neobjasňuje postup holotropního dýchání ani význam perinatálních matric, o kterých v textu zmiňuje. Tyto podrobnosti lze dohledat v jeho předchozích knihách. Když nemožné se stane je spíše přehledová kniha, která může být základem pro další poznávání Grofova díla. V mnoha případech kniha připomíná spíše časově nelineární autobiografii, setkáme se zmínkami o jeho rodině, manželkách i láskách.

Knihu přeložila Jitka Badoučková, sama instruktorka holotropního dýchání s velkým zájmem o mystiku. Sečtělí zájemci o tyto praktiky si ji určitě vybaví jako autorku překladů knih Lobsanga Rampy. Není proto pochyb, že překlad je kvalitní a plně respektuje ducha Grofova díla.

Knihu Když nemožné se stane vydalo nakladatelství Práh

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Polární pohádka

  Ode dneška soutěžíme o knihu Polární pohádka z nakladatelství Portál. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení