Recenze: Knihy pro dospělé

Jedinečná kniha o historii psychoanalýzy

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
koule

Nakladatelství Prostor vstoupilo na nejistou půdu a vydalo velmi zajímavou knihu Johna Kerra Nebezpečná metoda. Možná se může zdát použitý výraz „nejistá půda“ v souvislosti s tímto titulem poněkud nepochopitelný. Vždyť mu zdánlivě vše hraje do karet. V kinech se promítá velmi dobře hodnocený stejnojmenný film Davida Cronenberga a námět pocházející ze světa duševně chorých, navíc pohlížený přes sexuální stránku je pro čtenáře a diváky také dostatečně přitažlivý.knihaZáludnost Nebezpečné metody – v tomto případě mám na mysli knihu, nikoliv psychoanalýzu – tkví v okruhu potenciálních čtenářů. Vzhledem k jejímu filmovému zpracování je předpoklad, že po ní sáhnou lidé navnadění filmem. Přestože je tento film ceněný pro svou velmi korektní práci s fakty, upřednostňuje příběh, čili je zaměřený převážně na léčbu hlavní hrdinky ztvárněné Kierou Knightley. Tahákem pro diváky jsou její traumata pramenící z dětství. Takové čtenáře může kniha zklamat a v ohlasech jsem takové reakce i zaznamenal. Důvod je jednoduchý – Nebezpečné metoda je kniha populárně vědecká. Nutno poznamenat, že výtečná. Proč tedy „nejistá půda“, pokud jde o tak kvalitní populárně vědecký text? Pro zájemce o psychoanalýzu a dějiny psychiatrie může být obálka a titul odkazující na komerční film poněkud odstrašující. Reklama na knihu Johna Kerra by měla být zaměřena právě na ně, i když jsem přesvědčen, že lidé s hlubokým zájmem o tento obor tento titul znají a vědí, oč ve skutečnosti jde.

John Kerr vytvořil velmi pozoruhodný text, ve kterém spojuje události, korespondenci, vědecké práce a vzpomínky týkající se Carla Gustava Junga, Siegmunda Freuda a Sabiny Spielreinové. Nezpracovává je románovým způsobem, ale ve stylu populárně naučných publikací. Využívá citace a prokládá je vysvětlením, které čtenáři pomůže pochopit vazby mezi nimi a jejich význam nejen pro zúčastněné osoby, ale i pro odbornou veřejnost zabývající se psychoanalýzou. Situace v této oblasti byla na začátku století velmi vzrušená. Siegmund Freud prosazoval své teorie a prostřednictvím jejich aplikace zaznamenal prokazatelné úspěchy při léčení svých pacientů. Jung byl mladý lékař, před nímž se hvězdná kariéra teprve otevírala, a Freud v něm viděl svého pokračovatele, potažmo svého syna.  Na základě následujících událostí lze spekulovat, že Sabina Spielreinová měla na vývoj psychoanalýzy i vztahů mezi Freudem a Jungem naprosto jiný vliv, než by si kdy vůbec představovala. Pravděpodobná příčina je zřejmě ona „nebezpečná metoda“ – psychoanalýza, která prostřednictvím přenosu lékař-pacient a pacient-lékař podnítila vznik milostného vztahu mezi Jungem a Spielreinovou, jenž měl tak dalekosáhlé důsledky. John Kerr hned v úvodu své knihy píše:

Příběh, který bude následovat, není hezký. Nejde o milostnou historku a není to ani takový ten mravoličný příběh o tom, jak několik málo mužů a žen dosáhlo průlomu ve vědě. Kdybych jej měl charakterizovat jednou větou, řekl bych, že je to neobyčejně děsivé duchařská historka, v níž nakonec aktéry nepožere žádná bytost, ale teorie – a způsob naslouchání. Když lidé poprvé seznali, že mají schopnost rozumět si zcela novým způsobem, nemělo by nás překvapit, že výsledky byly tragické.
(Kerr,J. Nebezpečná metoda. Praha: Prostor, 2012, str.32.)

Samozřejmě, že vyjádření autora v úvodu je poněkud nadnesené, a to hned z několika důvodů. Lidé, vystupující v tomto příběhu, nebyli pozřeni, ale jejich cesty se zcela přirozeně rozešly a zda by se historie vyvíjela jinak, o tom lze jen spekulovat. Jung byl natolik silná osobnost, že by se ze stínu Freuda dostal v každém případě a Freud by to nesl úplně stejně nelibě. Podobně by se dalo polemizovat i o tragických výsledcích. Spielreinová byla nakonec svým způsobem vyléčena, alespoň v tom smyslu, že byla schopna vystudovat vysokou školu a vědecky pracovat, místo toho aby skončila v nedůstojném prostředí tehdejší psychiatrické léčebny. Není samozřejmě možné, s ohledem na korespondenci s Jungem, mluvit o uzdravení v pravém slova smyslu.

Z Kerrovy knihy - kromě situace v psychoanalýze - vyplývá společenská situace, vládnoucí v Evropě a Rusku na začátku století, zejména v oblasti sexu.

Byl to svět, kde se mladé dámy nepotily a kde dokonce i jídlo mohlo vyvolat představu defekace a hanby. Byl to svět, v němž bohatá žena mohla prosadit změnu učebních osnov místního gymnázia, aby „čistota“ její dcery neutrpěla učením o reprodukci. Zároveň to však byl svět, v němž nevěra byla rutinní záležitostí a prostituce tak rozšířená, že vedle spletitých záležitostí carského státu to byla druhá nejvýznamnější hospodářská činnost v hlavním městě Sankt Peterburgu.
(Kerr,J. Nebezpečná metoda. Praha: Prostor, 2012, str.552.)

Nebezpeční metoda, přestože je na hony vzdálená představě románu se strhujícím dějem, je zajímavá a inspirativní. Není divu, že režisér David Cronenberg a scénarista Christopher Hampton v něm našli mnoho látky pro zajímavý film. V současné době je na trhu ještě jedna kniha, která naznačuje, že by mohla být předlohou Cronenbergova filmu - Život mezi Jungem a Freudem od Sabine Richebächer, ale je to jen obálka a název, který by mohl čtenáře mást.

Největší přínos, který vidím u knihy Johna Kerra, je pečlivé a podrobné zpracování historie vztahu Freuda a Junga se zaměřením na méně známé aspekty, plynoucí ze zachovaných písemností Sabiny Spielreinové. Čtenář, který má zájem o tuto vědu, v ní najde mnoho podnětů, které mu mohou pomoci pochopit události, ke kterým došlo, ale i podtexty některých odborných prací. I pro méně obeznámené s oborem je kniha jedinečná. Může znamenat odrazový můstek ke studiu Jungových nebo Freudových spisů s předpokladem, že jim budou lépe rozumět.

Knihu Nebezpečná metoda vydalo nakladatelství Prostor

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení