Recenze: Knihy pro dospělé

Na výlet do Pompejí krátce před výbuchem Vesuvu?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
muz

Zní to nesmyslně? Máte pravdu, ale co takhle cesta časem? Právě na takovou výpravu se můžete vydat s Bárou, vlastnicí kouzelného atlasu a hlavní hrdinkou knihy Pozdvižení v Pompejích od Veroniky Válkové.knihaKteré dítě by se nechtělo z bytu v paneláku přestěhovat do tajuplného domu se zahradou? Právě tohle přání se Báře splní a co víc – na půdě ve staré truhle najde tlustou knihu vázanou v kůži, díky které může cestovat v čase. Stačí jenom chvíli držet ruku na zvolené mapě a výlet začíná… Přesně to se Bára rozhodne udělat, aby si trochu prodloužila letní prázdniny. Jenomže to nedopadne přesně podle jejích představ – kdo by při prodlouženém volnu chtěl být v Neapoli prodán na trhu s otroky a nechal se dobrovolně odvést do Pompejí? Ještě že je doprovází tak pohledný otrok Rufus…

Bára po prázdninách půjde do šesté třídy, ale kvůli stěhování se do školy nijak netěší. Vždyť v září poprvé uvidí svoje nové spolužáky, a kdo ví, jací jsou? Tohle setkání musí co nejvíc oddálit a tady dokáže pomoci jenom kouzelný atlas dobře ukrytý na půdě. Je poněkud překvapivé, že budoucí šesťačka mnohdy uvažuje jako člověk mnohem mladší – sice možná četla Řecké báje nebo Kytici, ale netuší, že Pompeje patřily ke starověkému Římu, ani že se nad nimi tyčí Vesuv. To je všeobecný přehled a měla by o tom mít představu už jenom proto, že tam byli její rodiče na svatební cestě.

Bára se krátce po svém příchodu do starověku setká s jedním z nejvýše postavených mužů v Pompejích, který si ji na trhu koupí. V jeho domácnosti se spřátelí s otrokem Rufem, Galem, který byl zajat v boji a původně prodán do mramorových dolů. Později je Rufus obviněn z krádeže klíče od městské pokladnice a krutě potrestán. Nová otrokyně musí svoji malou komůrku sdílet s mladou Egypťankou, která svůj osud přijímá s neuvěřitelným nadhledem. Je ráda, že byla prodána, a pomohla tak svojí rodině s finančními obtížemi. Při řešení krádeže i ošetřování potrestaného Rufa se k dívkám přidává malý černoušek, který neustále touží po svobodě. Má dokonce už vypočítáno, za jak dlouho se bude moct vykoupit. Vychází to na třicet let, ale to ještě netuší, že si svobodu zaslouží mnohem dřív…

Celý příběh začíná na půdě domu, kam se Bára s rodiči přestěhovala a zákonitě tam také musí skončit. Hlavní hrdinka se v knize z Pompejí vlastně ani nehne, jejím úkolem je ráno chodit nakupovat a pak být k ruce všem, kteří to budou potřebovat. A vyslouží i ještě jeden post – předčítat nejnovější literární výtvory tehdejších literátů. Teď příběh nevypadá nijak zajímavě a člověka by mohlo napadnout, že Válková během několika kapitol sklouzne k popisu každodenní rutiny. Opak je pravdou, umě využívá archeologických nálezů, které nenápadně doplňuje svojí představivostí a do příběhu dokáže zakomponovat skoro všechno – od podivných přechodů pro chodce na každé křižovatce až po ten nejnepatrnější nápis na zdi.

O autentickou atmosféru se stará také ilustrátor Petr Kopl, který dokázal ve svých ilustracích zachytit nezaměnitelné kouzlo Pompejí. Z obrázků (přestože jsou „jenom“ černobílé) sálá příběh, který se pod Vesuvem v roce 79 opravdu stal. Zkrátka jako by se člověk přenesl do letních Pompejí a procházel se stejnými místy jako hrdinové příběhu.

Je vidět, že Veronika Válková dané době rozumí a dokáže čtenářům nenásilnou formou představit život ve starověkých Pompejích.

Knihu Pozdvižení v Pompejích vydalo nakladatelství Fragment

 

Aktuality

 • Prosincová Pevnost ve znamení Star Wars

  Opět nastal ten správný čas a na pultech trafik se objevil další díl fantasy a sci-fi časopisu Pevnost. Venku už se značně ochladilo, proto si ho vezměte k hořícímu krbu a při jeho čtení se trošku zahřejte. I když některá jeho témata jsou lehce mrazivá. Na co se můžete těšit?

  Číst dál...  
 • Zvláštní literární večer Michela Fabera

  Nakladatelství KNIHA ZLIN ve spolupráci s literární agenturou ULITA připravilo u příležitosti návštěvy Michela Fabera v Praze literární večer spojený se křtem jeho nejnovějšího díla –  Knihy zvláštních nových věcí. Předpokládám, že autora není potřeba příliš představovat, asi stačí zmínit, že mu v roce 2014 vyšel v České republice monumentální román Kvítek karmínový a bílý, zachycující viktoriánskou Anglii v příběhu chytré londýnské prostitutky Sugar. 

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Pohádkové nápady pro malé kutily a kuchtíky

  Ode dneška soutěžíme o knihu Pohádkové nápady pro malé kutily a kuchtíky z nakladatelství CPress. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení