Recenze: Knihy pro dospělé

Parrot a Olivier v Americe

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
amerika

Ještě koncem roku 2011 stihla vyjít ve Zlaté edici nakladatelství Jota další úspěšná kniha australského spisovatele Petera Careyho, který byl již několikrát nominován na Man Bookerovu cenu. Tentokrát čtenářům předložil román, chtělo by se říci historický. Jenže  historie je zde spíše jednou z charakterových vlastností každé z postav dobrodružného příběhu, který začíná na starém kontinentu a pokračuje přes Atlantický oceán až do vytoužených Spojených států amerických.knihaOlivier a Parrot je naprosto nesourodá dvojice, kterou dal dohromady, spíš než osud, lstivý markýz a sílící nepokoje v srdci monarchie. Olivier Garmond je syn šlechtice, který stál proti Napoleonovi a po změnách na trůně není pro něj a jeho nespolehlivé politické názory ve Francii místo. Proto se rodina rozhodne uklidit z dohledu alespoň syna, který by jako právník díky svým politickým postojům stejně na soudním dvoře neuspěl.

Přestože už bylo o vztahu sluhů a jejich pánů napsáno několik humoristických románů, v případě Parrota zapomeňte na všechny Jeevese a Saturniny. John Larrit, přezdívaný Parrot, je syn anglického tiskaře, který se snažil podvratným způsobem rozvrátit Francii. V době, kdy se setkává s mladým Olivierem je již ve věku jeho otce a to hůře nese rozhodnutí o přesunu do Ameriky.

V případě knihy Parrot a Olivier v Americe jde o zajímavý střet dvou světů, který pozorujme  prostřednictvím vyhnaného šlechtice a jeho sluhy. Rok 1830 je plný rozdílů. Ve Francii funguje monarchistické zřízení a šlechta má své služebnictvo, které se za časů revolucí bouří. Spojené státy jsou příkladem exotického demokratického zřízení, ale přesto se zde setkáme s otrokáři a jejich majetkem. Střetávají se i společensky, povahově a ideově odlišní lidé, navíc v pozici sluha a pán.

Peter Carey vypráví příběh pomocí obou postav. Kapitoly jsou v pravidelném pořadí označeny jen jmény svých vypravěčů. Můžeme se tak na některé sporné situace podívat pohledem obou jejich účastníků. Z případné nepozornosti vytrhuje autor čtenáře změnou osob vypravěčů. Setkáváme se tedy běžně s tím, že například sluha během líčení svého pobytu v tiskařské dílně plynule přejde z vyprávění v první osobě do třetí a mluví o sobě chvíli jako o Parrotovi. Olivier zase aktivně oslovuje čtenáře, kterému zrovna vypráví příběh, a s pochopením mu připomíná některé postavy z úvodu knihy, na které už mohl zapomenout.

Román Parrot a Olivier v Americe je literární podívanou v pravém slova smyslu. Čtenáře nejprve vtáhne do politicky nestabilní Francie, projde s ním opilecké přístavní uličky a nakonec ho přemluví, aby se i s ústřední dvojicí vydal na palubu lodi mířící do Nového Yorku. Zní to jako vzrušující dobrodružství, tak s chutí do něj!


Ukázka z kapitoly Olivier:

Mého přítele z dětství sprovodili ze světa a zůstala po něm jen propast. Opili mě, odvlekli, vydali napospas zvracejícímu písaři. Mohl jsem očekávat, že se mi zadrhnou plíce, a – protože mně upřeli mé pijavice – krev mi vytryskne přímo z očí. Celý svůj život jsem strávil ve strachu z tohohle nebo něčeho podobného, ale byl jsem Garmond. Nikdo neuvidí můj žal ani hněv.
(Carey P., Parrot a Olivier v Americe. Brno: Jota, 2011, str. 151.)

Knihu Parrot a Olivier v Americe vydalo nakladatelství Jota

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Nejkrásnější výlety na tajemná místa

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Nejkrásnější výlety na tajemná místa z nakladatelství Universum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení