Recenze: Knihy pro dospělé

Londýnská rituální vražda

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
otisk

Kdo by neznal významné anglické autory přelomu 19. a 20. století, jako byli Oscar Wilde a sir Artur Conan Doyle? Dokázali byste si je ale představit coby schopné vyšetřovatele odporné vraždy? Právě tuhle možnost nabízí kniha Oscar Wilde: Vraždy za svitu svíček od Gylese Brandretha, vydaná v nakladatelství Domino koncem roku 2011.knihaKniha na první pohled působí tajemným dojmem – plameny svíček na obálce přitahují pohled a podivná temnota kolem nich dává tušit nebývalé nebezpečí. Nebo je to příslib dobrodružství? V knize nechybí ani jedno a brzy se sám čtenář bude snažit všechny záhady rozlousknout dřív, než se to povede samozvaným detektivům.

Celý příběh začíná náhodným nálezem podříznutého Billyho Wooda, obklopeného dohořívajícími svíčkami a srovnaného tak, jako by ležel na katafalku. Před Oscarem Wildem stojí řešení problému, jestli událost nahlásit Scotland Yardu, nebo raději ne. Po setkání s Arturem Conanem Doylem se rozhodne pro první možnost, vždyť Arturův přítel pracuje u policie, a tak nebude žádný problém domoci se práva. Jenomže liknavost policie je natolik podezřelá, že se přátelé rozhodnou pátrat na vlastní pěst.

Děj se odehrává především v Londýně, zejména v domě, kde ke zločinu došlo, nechybí Wildeův dům a byt jeho spoluvyšetřovatele, mladého básníka Roberta Sherarda. K tomu, aby byla smrt bezbranného chlapce po zásluze „odměněna“, nestačí jenom sedět v Londýně a s podobně založenými kolegy navštěvovat kluby. Je nezbytně nutné alespoň navštívit příbuzné zavražděného a další osoby, které by o zločinu mohly vědět něco víc.

Hlavním aktérem příběhu je slavný spisovatel Oscar Wilde se svým přítelem, již zmiňovaným básníkem Robertem Sherardem. Netrvá to dlouho a přidá se k nim „otec“ Sherlocka Holmese – sir Artur Conan Doyle, přátelský vztah si vytvoří i s Aidanem Fraserem a jeho snoubenkou.

Během čtení občas člověka napadne, že už je vlastně zbytečné, aby četl dál, když ví, kdo je vrahem. Jenomže taková situace nastane skoro v každé kapitole a jako zločinec se pokaždé jeví někdo jiný. Je něco takového vůbec možné? Zpočátku by se dalo říct, že čtenář prostě jenom přehlédl nějakou stopu, která by ho zavedla k té správné osobě, ale po chvíli to vypadá, jako by Brandreth v knize záměrně předkládal falešné stopy a do posledního okamžiku měnil výpovědi a vraždil svědky. Ať je cesta spravedlnosti jakkoli obtížná, spisovatelé na postu detektivů se nevzdávají.

Při jiném úhlu pohledu by se dalo říct, že jde vlastně o encyklopedii života a díla Oscara Wildea v románové podobě. Autor nevtíravým způsobem poučí čtenáře o soukromí známého spisovatele, ale neopomene ani převyprávět jeho nejznámější díla. Stejně výborně ovládá i tvorbu Charlese Dickense a knihy o Sherlocku Holmesovi. Přestože by se mohlo zdát, že takové poučné vsuvky příběh ruší, opak je pravdou a mnohdy děj posunou nebo objasní některé jinak takřka nepochopitelné momenty. Svým způsobem tedy jde o sbírku děl tří anglických spisovatelů v jedné knize, doplněných detektivním příběhem.

Ukázka z knihy:

Onoho odpoledne na samém konci srpna 1889, kdy město Westminster zaléval ostrý sluneční svit, vstoupil do otevřených dveří řadového domku v ulici Cowley Street nedaleko parlamentu jistý muž. Byl vysoký, poněkud tělnatý a na první pohled příliš slavnostně oblečený.
(…)
Na okamžik se zastavil, aby popadl dech. Pak se pousmál, popotáhl si vestu a oběma rukama si uhladil vlnité kaštanové vlasy. Zlehka, decentně zaklepal, a aniž čekal na vyzvání, vstoupil.
(Brandreth, G.: Oscar Wilde: Vraždy za svitu svíček. Ostrava: Domino, 2011, s. 13.)

Knihu Oscar Wilde: Vraždy za svitu svíček vydalo nakladatelství Domino

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení