Recenze: Knihy pro dospělé

Kamarádky z Letné vypráví o svém pražském sexu ve městě

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kamaradky

Pokud patříte mezi příznivce denního tisku, možná jste je už zaregistrovali. Řeč je o autorkách sloupku s názvem Kamarádky z Letné, který vycházel od léta 2009 v sobotní příloze Lidových novin - Relax. Seznamte se, protože jim více jak po dvou letech vychází kniha pod titulem Velké holky a sex.knihaSám název knihy napovídá, co můžete od Heleny (39) a Klaudie (34) čekat. Snadno si je představíte jako atraktivní, svobodné, samostatné ženy, které neustále zjišťují, co od života chtějí a co od něj mohou dostat. To v podstatě znamená, že se vše točí okolo mužů. Nečekejte ovšem sentimentální báchorky podobající se romantickým filmům. Časté výhrady  a nespokojenost s muži si umí kamarádky navzájem racionálně zdůvodnit. Přesto ani jedna z nich nečeká na pana Dokonalého.

Po přečtení prvního sloupku budete mít pocit, že jste se ocitli v naprosto typickém ženském světě ve velkoměstě. Těžko říct, jestli to skutečně tak je, ale je velice lákavé tomu věřit. Představa, že svoláte kolegy z pánských časopisů na poradu do restaurace vždy, když si nejste jistá některým aspektem mužské povahy, je zajímavá. Ještě lepší je, že to stejně vždycky dopadne úplně jinak, než předpověděli.

Ve stopadesátistránkové knize dojde na taková témata jako k čemu jsou dobré hodinové hotely, proč muž v domácnosti není přitažlivý, zda gentlemani již nevymřeli nebo jaký typ žen muži nesnáší. Peripetie kamarádek v dlouhodobých vztazích i flirtech jsou tu vylíčeny se stejnou naléhavostí. Jednotlivé sloupky mají kromě života obou hrdinek ještě svá vlastní témata, ale přesto se v rámci knihy slévají do smysluplného příběhu dvou žen. Takže se od povrchních historek o těch nejtrapnějších schůzkách čtenáři spolu s autorkami dostanou do fáze vážných životních rozhodnutí a budování rodiny.

Protože jsem sloupek Heleny a Klaudie objevila už dobách, kdy ještě vycházel v sobotních Lidových novinách, nepřekvapil mě ani nyní fakt, že kamarádky svými příhodami vyvrací spoustu stereotypů, se kterými se dosud setkáváme. V knize, kde máte všechny články pohromadě ale také možná na dalších pár stereotypů narazíte. Kniha čtenáře dobře naladí, protože kamarádky z Letné přistupují k životu i k novým zkušenostem s humorem. Už jen kvůli tomu stojí za to přečíst jejich sloupky.

Během další hodiny oběda na mě Adam vychrlil všechno. Pod stan už nepojedou, protože s dítětem se to prý nedá. Začala mít finanční nároky. Dřív to byla ženská, která za sebe v hospodě zásadně platila sama a domácnost táhli napůl. Teď naráz obrátila. Složenky má platit Adam, protože byt je přece jeho, a on by jí měl koupit auto, protože ona musí syna vozit na hodiny kojeneckého plavání.
Bylo mi ho líto. Domluvili jsme se, že někdy zase zajdeme na oběd, ale bylo mi jasné, že se to asi neuskuteční.
Večer jsem o Adamovi vyprávěla Claudii.

(Helena a Klaudie – Kamarádky z Letné, Velké holky a sex. Praha: Práh, 2011, str. 18)

Knihu Velké holky a sex vydalo nakladatelství Práh

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Závěje

  Ode dneška soutěžíme o knihu Závěje z nakladatelství Kniha Zlín. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení