Recenze: Knihy pro dospělé

Sibiřská výchova – kniha pro skutečně otrlé čtenáře

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
vychova

„Při čtení téhle knihy musíte zapomenout na to, jak obvykle vnímáte kategorie dobra a zla, a oprostit se od své citové výbavy. Je potřeba se jen pohroužit do četby, nic víc,“ prohlásil o knize Sibiřská výchova Roberto Saviano, významný italský novinář a spisovatel. A já mu nyní musím dát za pravdu.knihaSkutečně drsný autobiografický román Nicolaie Lilina popisuje tvrdý život v podněsterském Benderu, uprostřed urské komunity, kde jsou děti vychovávány na jedné straně ke zločinu a zločin přijímají jako svoji povinnost a součást života, na druhé straně ctí a dodržují celou řadu mravních zásad a vyznávají vysoké morální hodnoty.

Lilin popisuje nejen své zážitky z války v Čečensku, ale také své první zážitky z vězení a skutečně zajímavá je část věnována jeho tatérské praxi, kdy se učil jako „kolčik“ (tatér) u zkušenějšího mistra, kterého oslovoval jako „strýček Ljoša“.

„Podle kriminálních pravidel může tatér odmítnout práci jenom z důvodu smutku nebo vážné nemoci. Na druhou stranu zločinec nemůže přinutit tatéra, aby dodržel jím stanovenou lhůtu, takže na veliké tetování se často čeká i pár let. Také způsob platby se řídí rituálem. Poctiví zločinci kvůli uchování vlastní důstojnosti nikdy nemluví o penězích. V sibiřské komunitě se všemi hmotnými statky, a především penězi, opovrhuje, a proto nejsou ani nazývány jménem. Když mluví Sibiřané o penězích, říkají jim „tamto“ nebo „smetí“, „květák“, „citrony“ anebo uvedou cifry, vysloví jenom čísla. Sibiřané nemají peníze doma, protože se říká, že nosí rodině smůlu, ničí radost a „děsí“ štěstěnu. Uchovávají je blízko domu, na zahradě, v nějaké speciální skrýši, třeba tam, kde chovají domácí zvířata,“ píše ve své autobiografii Lilin (s. 72).

Kniha je drsnou zpovědí, která čtenáře dokáže doslova uchvátit upřímnou zpovědí, odlišností urské kultury a samotnou podstatou sibiřského zločineckého života. Každý jednotlivý příběh, každá vzpomínka v knize je dílkem do mozaiky diametrální kulturní odlišnosti. Čtenář při četbě autobiografického díla zažívá pocit zaujetí, šoku, nedůvěry, pochyb a ve finále propadá příběhu a doslova hltá řádek za řádkem.

Lilin podává svůj příběh čtivou formou, kontinuálně postupuje ve vyprávění svého osudu od dětských let, kdy dostal svoji prví píku (nůž), vyrobil minimolotov, který použil k napadení policistů, fízlů, jak je označuje, přes iniciační rituály mladých zločinců, život ve vězení až po válečné zážitky.

Během tří dnů se po publikaci italského vydání knihy prodalo neuvěřitelných 30 000 výtisků.

Knihu Sibiřská výchova vydalo nakladatelství Paseka

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Einstein a Einstein

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Einstein a Einstein nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení