Recenze: Knihy pro dospělé

Erben parodický

1 1 1 1 1 (1 hlas)
erben

V roce 2011 jsme si připomínali dvousté výročí narození Karla Jaromíra Erbena, sběratele pohádek a autora baladického souboru Kytice. Právě tyto odkazy připomíná nový titul autorské dvojice Radim Kopáč a Josef Schwarz Erben parodický.knihaK Erbenovu dílu už toho bylo řečeno mnoho, ale kompletace reakcí na jeho tvorbu jsme se dočkali až díky knize Erben parodický. Jde o syntézu parodií od 60. let 19. století až do současnosti. Konkrétně šlo o humorné parafráze, travestie, pastiše a okrajově najdeme zmínky o karikaturách. Autorská dvojice se ve své práci zaměřila na reakce týkající se sbírky Kytice.

Kniha má osm hlavních kapitol, do kterých jsou parodické práce rozděleny dle témat (politické, sociální, erotické), formy literárních děl (travestie, pastiše) nebo dle autorství (studentské parodie). To vše mělo totiž vliv na námět, jazyk a celkové pojetí básní na motivy K. J. Erbena. U těchto tematických celků můžeme při četbě jednotlivých děl sledovat jisté trendy při psaní Erbenovských parodií. U studentských prací vždy figuruje direktor či ředitel školy jako záporná postava – nejčastěji Polednice. U politických textů najdeme řadu narážek na rakousko-uherskou monarchii a později na ruský komunismus. Sociální parodie sledují chudobu a finanční krizi, kterou nacházím v básni z konce 19. století i z roku 2003.

Zároveň je z Kopáčova a Schwarzova textu jasné, že nejčastějším terčem literární recese se staly básně Svatební košile, Vodník a Polednice. Zřejmě nejpopulárnější parafrází příběhu o mrtvém vojákovi a jeho dívce je cesta na taneční zábavu či do hostince. U Polednice se zase setkáme například se situací, kdy ji nespokojené dítě zavolá na své rodiče. Originální aktualizací je báseň z roku 1999 napsaná v brněnském nářečí hanteci.

Ukázka z knihy:

Ivo Bednář
Poledňál (1999)

U sicny šropál stepuje,
randál hóká na plné vál.
Mutra od šporhéltu duje:
„Aspoň chvilku drž ten sandál!

Fotr přišórá se z háčku
a chalovat bude chtít,
ty hoď v klidu fenstrem čučku,
mě nech blču uklohnit!“ [...]

(Kopáč R., Schwarz J. Erben parodický. Litomyšl: Paseka, 2011, str. 57)

Čtenáři jistě ocení výběr básní, které jsou průřezem období od roku 1853, kdy Erben Kytici vydal až do naší současnosti. Ať už si přečtete kteroukoli parodii, poznáte, že každý autor se inspiroval aktuálními dobovými událostmi, které se ho dotýkaly. Například po vzniku Československa přebírají tyto parodie stejnou funkci, kterou měla Kytice v polovině 19. století. Jsou obhajobou národních zájmů a české hrdosti. Zato v textech po roce 1989 nacházíme náměty jako manželská nevěra či politické poměry. V parafrázi na Polednici se učitelka vydá strašidlu místo dítěte, protože na učitele se dnes svádí vše.

Titulem Erben parodický se nám do rukou dostává soubor přímých reakcí na práci jednoho z největších českých spisovatelů. V takovém rozsahu ještě nebylo dílo ostatních autorů nikdy uvedeno. O to významnější a zajímavější je třísetstránková kniha autorské dvojice Kopáč a Schwarz. Kniha je důkazem nadčasovosti řady básní, které absurditu a humor používají jako nástroj výstavby textu. Jiné se naopak soustředí na práci s podtextem a pointou. Jde o zajímavý způsob uctění památky Karla Jaromíra Erbena, jemuž parodiemi autoři vlastně vzdali hold a uznání za jeho práci.

Ukázka z knihy:

Anonym
Svatební kombiné (po roce 1986)

Již jedenáctá odbila
a lampa, co temně hořela,
prskla a zhasla docela.
Toť neklamné je znamení,
že někde prasklo vedení.

Panenka krásná, mladičká
čeká na svého miláčka.
Když v cizí kraj se ubíral,
těšil ji, slzy utíral:
„Sázej, má milá, petržel,
bych tam bez tebe vydržel.
A než se vrátím, má panno,
ušij mi pěkné pyžamo.
Pro sebe chystej kombiné,
svatba tě totiž nemine.“

(Kopáč R., Schwarz J. Erben parodický. Litomyšl: Paseka, 2011, str. 95)


Knihu Erben parodický vydalo nakladatelství Paseka

 

Komentáře   

 
Bakalář
0 RE: Erben parodickýBakalář 2012-02-06 01:24
Pěkná recenze. Jen si dovolím malou opravu. Hantec se skloňuje podle vzoru hrad. Čili ne "hanteci" ale "hantecu".
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Potíže se ženami

  Ode dneška soutěžíme o knihu Potíže se ženami z nakladatelství Dokořán. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení