Recenze: Knihy pro dospělé

Osmá kniha Kláry Janečkové

1 1 1 1 1 (1 hlas)
kniha

Klára Janečková je úspěšná autorka románů pro ženy. Právě vydala v Ikaru svou osmou. Její poslední román nás zavede do Holandska, Čech i Afriky. Hlavní hrdinkou je Anna Duvalová, novinářka, cestovatelka, sebevědomá žena, kterou jednoho podzimního dne najde malý chlapec téměř mrtvou v parku. Anna je bez šatů, zahrabaná pod spadaným listím, po těle má spoustu bodných ran a je div, že útok pachatele vůbec přežila. Nic si nepamatuje, její mysl zcela vytěsnila jak útok samotný, tak vše, co se událo před ním. Případu se ujímá amsterdamský komisař Jan Hertog. Situace není jednoduchá, jediná svědkyně netuší nic o své minulosti, bojí se přítomnosti, v hlavě má temnotu, která ji děsí. Proč někdo chtěl Annu zabít, jaký měl důvod? To jsou otázky, na které komisaři nikdo neumí nebo nechce dát odpovědi.autorkaAsi půl roku po brutálním útoku se přihlásí novinář Robert Neumann, který tvrdí, že je Annin manžel. Ví o ní mnohé, připomíná jí společné chvíle, které prožívali při cestách po Africe. Anna se do Roberta zamiluje, je mu s ní dobře. Jenže pak se objeví druhý muž, který nejen tvrdí, že je její muž, ale má i nezpochybnitelné dokumenty. Anna s ním odjíždí do Olomouce. S despotickým Tomášem Duvalem však není jednoduché žít – už jednou od něho utekla, má vůbec druhý pokus cenu? Postupem času přilétají ztracené vzpomínky – útržkovitě, zmateně. A tak si Anna začíná skládat mozaiku své minulosti a současně se rozhoduje, jak a s kým dál žít, čemu se v budoucnu věnovat.

Klára Janečková v románu využila své znalosti psychologie, ke kterým přimíchala patřičnou dávku napětí, lásky, milostných avantýr a cestování. Namíchala čtenářům koktejl, jenž je nadávkován naprosto přesně – drama nepolevuje od začátku do konce, všechny události jsou uvěřitelné, neafektované, jednotlivé postavy mistrně vyprofilované. Nový román Temnota se pohybuje na hranici psychologického románu a detektivky, čímž autorka útočí na čtenáře milující napětí i na ty, co se raději zamýšlejí nad osudy druhých. 

Klára Janečková se narodila v roce 1979 ve Chvalčově u Bystřice pod Hostýnem. Vystudovala obchodní akademii a poté psychologii na Univerzitě palackého v Olomouci. Pracuje jako školní psycholožka na základní škole, pod vedením IPPP a Národního ústavu pro vzdělávání pedagogických pracovníků v Praze. Vede rozvojové skupiny a semináře pro děti do patnácti let. Od roku 2003 je členkou Syndikátu novinářů ČR. Publikovala povídky pro magazín Glanc, NewExpress Brno, Šarm a History Revue. Nyní píše odborné články pro firmu Lego Duplo a Zpravodaj města Bystřice pod Hostýnem. Do současné doby vadala osm románů během devíti let: Ďábelská tvář, Zrada, Prokletý původ, Osudová posedlost, Manželské okovy, Unesená, Srdce v písku a nyní Temnota.
(www.klarajen.cz)

Knihu Temnota vydalo nakladatelství Ikar, 2011, www.euromedia.cz
K dostání u všech dobrých knihkupců a na www.bux.cz

 

Komentáře   

 
Václava
0 TemnotaVáclava 2013-11-02 14:46
Paní Kláro, děkuji za tuto knihu! Přečetla jsem ji snad jedním dechem. Vaše knihy jsou úžasné!!!
Hodně štěstí v soukrmém životě a ve vaší tvorbě!!!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení