Recenze: Knihy pro dospělé

Litanie na psychoanalytickém křesle

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
vejce

Philip Roth je známý prozaik amerického původu s židovskými kořeny, který se honosí četnými literárními cenami, včetně Pulitzerovy, či té letos udělené Man Bookerovy za celoživotní dílo.Je pro něj příznačné, že každý rok přichází s novým titulem.knihaVzhledem k jeho úctyhodnému věku, jenž aktuálně činí 78 let, jej lze tedy považovat za velmi plodného autora. Údajně v tak pokročilém věku dosahuje svého tvůrčího vrcholu, jak se nás snaží přesvědčit na zadní záložce knihy, kterou se právě chystám recenzovat.
Jiní v jeho věku leží na LDNce opuštěni rodinou a kvůli několika prodělaným mrtvicím neví nic o okolním světě. Jsou odložení a vydáni smrti na pospas. Ale takový je život.

V podtitulu románu nazvaného Portnoyův komplex, se můžeme dočíst, že má jít o: Tragikomickou literární bombu o životě v sexu. A skutečně tomu tak je. Snad jen slůvko sex by mělo být nahrazeno mnohem výstižnějším deviace.
Tento román, je odvážný a mistrně napsaný. Je zbytečně dlouhý a ke konci se mění jeho čtení ve vyčerpávající povinnost, které dochází dech.

Poprvé spatřil světlo světa v druhé polovině 60. let minulého století a od té doby se dočkal četných reedic, což dosvědčuje nejen jeho nezměrnou oblíbenost u čtenářské obce, ale především pak jeho nadčasovost, nebo chcete-li modernost.
Je obecně známým faktem, že doopravdy moderní je ten, kdo je současný.

Lidé mají neblahou tendenci setrvávat v bludech podřízeni svému despotickému egu, jež potlačuje jejich skutečnou individualitu a nahrazuje ji zkresleným obrazem jich samých, čemuž převážně dominují tyto dva povahové rysy: Arogance a nekritická míra sebevědomí, které je ke všemu nezdravě přebujelé a ve vztahu k okolí nás činí sobecky trapnými.

Hlavní protagonista Alex Portnoy v sobě kloubí nejen tyto oba zmíněné aspekty, ale on je ke všemu i Žid chorobně fixovaný na svého ptáka, jemuž v soukromí říká něžně Macek. Skrze četné ejakulace zde dochází ke katarzi v mnoha rovinách. Jednak jde o ukojení chtíče samotného, ale rozehrávají se zde větší či menší dramata ryze psychologická. A to ať se jedná o vztah k rodičům, předsudkům v oblasti sexuality, falešné a veskrze pokrytecké morálce a samozřejmě nelze pominout rasový původ.
Protože Židé jsou Bohem vyvolený národ. A to v každém ohledu.

Potkala je genocida, ovládají zábavní průmysl v USA, na bílé pohlížejí jako na špinavé góje, vůči nímž souběžně pociťují hlubokou frustraci, využívají černé služebnictvo a lidsky přijatelní jsou pro ně možná tak Číňané.
Svým způsobem se Roth naváží do četných společenských tabu a klišé. Činí tak naprosto nekompromisně a nenechává nit suchou na nikom a ničem, sebe sama z toho nevyjímaje.

Celý příběh se odehrává na psychoanalytikově pohovce a tomu odpovídá i poloha vypravěče, který v ich formě používá tak zvanou hovorou řeč. Ta je navíc formována do podoby vodopádu. Slova a věty jsou chrleny jako kdyby šlo o život.
Ve skutečnosti jde však o spásu duše, nalezení vlastní identity, spočinutí v klidu a snahy o smířením se s věcmi takovými, jakými doopravdy jsou.

Nicméně Alexem smýkají pudy tak mocně, až ho učiní svou slepou loutkou, které není cizí ani zločin znásilnění. Dochází k jeho destrukci jako člověka a před námi tak vyvstane mimořádně perverzní troska.

"Vstal ve tři čtvrtě na šest, aby si mohl dopřát plnou a nikým nerušenou hodinku na záchodě v horoucí naději, že když bude na svý vnitřnosti takhle laskavej a pozornej, jeho tlustý střevo možná povolí, vzdá to a řekne: „No dobrá, Jacku, zvítězils!“ Načež toho chudáka odmění mizernýma pěti šesti bobkama. „Ježíšikriste,“ zaúpí otec, když ho probudím, abych se mohl umejt a jít do školy, a on si uvědomí, že je skoro půl osmý a v míse pod sebou, nad kterou přes hodinu hnípal, má – a to bude velký štěstí – jednu jedinou naprdlou kuličku, kterou by člověk přisoudil dejme tomu králičí řiťce a ne konečníku dospělýho chlapa, takže mu nezbejvá, než jít tím pádem do práce nevyprázdněnej a absolvovat dvanáct hodin mimo domov."
(Roth, P. Portnoyův komplex. Přel. R. a L. Pellarovi. Mladá Fronta: Praha, 2011, s. 104 až 105)

Knihu Portnoyův komplex vydalo nakladatelství Mladá fronta

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení