Recenze: Knihy pro dospělé

Žena v kleci – první případ oddělení Q přichází

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha

Dánský spisovatel Jussi Adler-Olsen si získal oblibu a především uznání po celém světě. Vydal již sedm knih, z nichž čtyři poslední patří do krimi série o oddělení Q. Ale vezměme to hezky po pořádku…knihaDo podvědomí literárních kritiků a především čtenářů se Olsen dostal s titulem Alfabethuset, bestsellerem vydaným před čtrnácti lety. Čeští milovníci knih si však museli počkat na aktuální rok, kdy na pulty knihkupectví nakladatelství Host vypustilo krimi román, respektive thriller, Žena v kleci.

Žena v kleci
je prvním svazkem ze současné čtyřdílné série již zmiňovaného oddělení Q. To vzniklo na popud Strany Dánska, snad aby bylo vrháno lepší světlo na politickou scénu. Vedení oddělení vražd není nadšeno, ale rozhodnutí je nutno respektovat. Navíc ve štědré dotaci vidí snadné získání financí pro vytíženější složky policejního sboru. Verdikt padne rychle – vedoucím „kvéčka“ ustanoví Carla Mørcka, který všem leze na nervy. Jako jediný zaměstnanec oddělení nebude stát mnoho a umístění kanceláře do sklepních prostor budiž bonusem.

Komisař Mørck přijme vedení nového oddělení s ne příliš velkým nadšením. Během jedné akce přišel o jednoho kolegu, druhý je upoután na lůžko, jen on sám vyvázl s lehkým zraněním. Kdysi vynikající vyšetřovatel si z traumatického zážitku odnesl tíživý pocit viny. Ačkoliv mu nová práce nabízí změnu, zpočátku ji ignoruje. Podle pokynů by se měl postupně vrhnout do vyšetřování odložených případů se „zvláštním přínosem pro společnost“. K potřebné aktivitě Carla donutí až Asad, arabský přistěhovalec, přijatý na pozici asistenta.

První případ, který detektiv zvolil, nese jméno političky Merete Lynggaardové. Místopředsedkyně Demokratické strany zmizela jednoho dne během plavby na lodi beze stopy. Tělo se nikdy nenašlo, a tak byl případ uzavřen. Spadla tehdy Merete do moře? Unesl ji někdo?
Opravdu zemřela? Jak se Carl Mørck noří hlouběji do faktů – ať už nových, či nově získaných –, nabývá jistoty, že nic není tak, jak se před pěti lety zdálo. Skutečně je možné, aby byla mladá žena držena na neznámém místě?

Strhující příběh se přelévá mezi roky 2002 – tehdy došlo ke zmizení populární političky – a 2007, který je rokem aktuálním. Autor tím dává čtenáři možnost poznat události odehrávající se před a po únosu Merete Lynggaardové, jak k ní věznitel přistupuje, zda na ni klade nějaké nároky či jestli se zkrátka jen nekochá cizím utrpením. Pochopitelně nechybí pocity vězněné. Vedle hlavní dějové linie se mimo jiné vine osobní život Carla, jenž není nikterak pozitivní. Jak by také mohl, když se od něj žena odstěhovala, a přesto se odmítá nechat rozvést…

Mohu vás ujistit, že sotva obrátíte první list a začtete se mezi řádky, kniha vám nedovolí se lehce vymanit. Kvůli medializaci jsem se Ženy v kleci mírně obávala z důvodu negativní zkušenosti, ale má nedůvěra se rozlétla na kousky ihned po seznámení se s prologem, z něhož poodhalím menší ukázku…

Zasténala, neboť narazila ramenem na beton a udeřila se do hlavy. Před očima se jí roztančily zlatavé hvězdičky. Zaúpěla.
Zůstala dlouho ležet na zemi, chtělo se jí plakat, ale nešlo to. Navíc, kdyby ji věznitelé zaslechli, mohli by si to špatně vyložit. Mysleli by si, že se vzdala, ale to ona nemá v úmyslu. Právě naopak.
Bude o sebe pečovat. Pro ně je ženou v kleci, ale o tom, nakolik jsou mříže nepropustné, bude rozhodovat ona.


Pokud budete titulem rovněž uchváceni, mohu vám prozradit, že nakladatelství Host chystá vydání druhého případu z oddělení Q v nadcházejícím roce.

Knihu Žena v kleci vydalo nakladatelství Host

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení