Recenze: Knihy pro dospělé

Tajný bestseller Ireny Obermannové?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Letošní rok je pro českou spisovatelku a scénáristku Irenu Obermannovou po všech stránkách úspěšný. Nejprve jí vyšlo druhé vydání knihy Sex po telefonu aneb Nezavěšujte se, kterou napsala v roce 2005. Na konci srpna se čtenáři dočkali zatím posledního díla inspirovaného autorčiným životem s názvem Tajná kniha.knihaTentokrát se Irena Obermannová rozhodla zpracovat vlastní deníkové záznamy, které si vedla přesně rok od Hromnic do Hromnic. Tak jako i ve svých ostatních knihách se věnuje především milostným vztahům a rodině. Román vypráví o době, kdy se vypravěčka ocitá ve fázi přátelství se svým bývalým partnerem a navíc poznává nového zajímavého muže. Komplikací je ovšem jeho vysoké postavení v české společnosti, kde figuruje na čele politických i kulturních žebříčků. Vypravěčka mu sama pro sebe říká Největší Čech.

Tajná kniha
je příběhem ženy ve středním věku, která se vyrovnává s dospělostí a samostatností svých dcer a volný čas věnuje psaní. Brzy se totiž ukáže, že práce redaktorky magazínu a spisovatelky je jednou z mála jistot a naplňujících věcí v jejím životě. Mimo to se také pokouší být opět šťastná v osobním životě, což lze velmi těžko. Největší Čech sice velmi brzy začne náklonnost opětovat, ale jeho čas je dost omezený ostatními povinnostmi a častými zdravotními obtížemi. Věkový rozdíl mezi nimi je totiž dvacet let. Největší Čech už je ctihodný pán a vypravěčka je bláznivě zamilovanou spisovatelkou.

Irena Obermannová svým literárním stylem nezklamala ani tentokrát. I v Tajné knize se nacházejí kurzívou psané pasáže, které vystihují vnitřní hlas vypravěčky. Ovšem tentokrát nejde o pocity postav jejích knih, ale její vlastní. Často také užívá krátkých popisných vět, s jejichž pomocí se snaží popsat průběh celé situace. Dlouhá souvětí téměř neexistují.

Pokud budete při čtení Tajné knihy pozorní, všimnete si, že vypravěčka, ač čerstvě zamilovaná, si zcela uvědomuje svou svízelnou situaci, ve které se s Největším Čechem ocitla. Moc dobře ví, že takový vztah nikdy nemůže dopadnout dobře. Bude tajný jako celá kniha, kterou v průběhu jejich schůzek píše. Navíc poznamenaná posledním vztahem si netroufá o nic bojovat či říkat. Tuší, že si musí vystačit s tím omezeným prostorem, který jí Největší Čech může nabídnout. Popis strastiplného roku Ireny Obermannové najdete na stranách Tajné knihy, která vám ledacos prozradí.

28. května
Jdeme volit. Všechny tři volíme stejně. Ne že bychom se napodobovaly. V tomto smyslu dcery neovlivňuju. I když…
Volíme nereálně a srdcem. Ať žijí květiny, kola a lepší svět.
Ať žije Největší Čech.
Ale kde seš? Nemáš už bejt doma?
Klára mi píše z Ameriky. Jedná o tom, že bychom tam mohly mít spolu čtení. Už se na mě těší. Nejradši bych si hned začala balit, ale ještě vydržím.


Publikaci Tajná kniha vydalo nakladatelství Motto

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení