Recenze: Knihy pro dospělé

Melancholická účtařina

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Týden poté a o myšlenku později dodávám svoji recenzi knihy Má dáti dal od Věry Kudynové. Dohodly jsme se Janou Semelkovou, že to pojmeme takto, protože jsme obě chtěly knihu pro VašeLiteratura.cz recenzovat. Turecká pošta v kombinaci s tou naší sebrala pěknou část z pointy naší první dvojité recenze, ale nevadí...  Proč  takový humbuk kolem jedné knihy?knihaChvilku jsem hledala nejvýstižnější slovo pro tuto knihu povídek. Hlavou mi prošla slova, jako patos, krutost, melancholie, řehot, cynismus. Ve skutečnosti nejsou povídky negativní, čtenář se nehroutí v depresi na zem, ani nemá smutek. Snad jen že Věra Kudynová bezvadně zachytila životní paradoxy. Četlo se mi to moc dobře. U první povídky (Zuby) jsem si vzpomenula na spoustu historek z rubrik „zamilovala jsem se do Turka a co dál“.

Sami ji vezl na letiště, držel ji v taxíku v náručí a cosi krásného turecky špital, věděla, že to jsou slova velké lásky. Samirku, kdybys věděl, že je mi šedesát a mám falešné zuby, miloval bys mě pořád? říkala si v duchu.

V případě této historky nebylo pointou dramatické vyústění milostného vztahu s náruživým Turkem, ale fakt, že v určitém věku se mění priority a dámy mají od svých milenců jiná očekávání – jako pořízení nového chrupu. Tohle poselství tak nějak koresponduje s tím, co slýchám od o generaci starších žen. Po padesátce je na muži prý nejvíc imponující, když umí upéct kačenu a uvařit domácí knedlíky se zelím. Jak jednoduše přímočaré, žádné složité pátrání po tom, co si žena přeje jako u dvacetiletých... Nebagatelizuji vnitřní konflikty, vášně a lásku padesátníků, spíše tuším, že tehdy už je spousta věcí JEDNO. 

A o tom jsou i další povídky, hledání sebe sama, odhalení pravdy o svých aspiracích a vypouštění „nepotřebných“ a svazujících vztahů, která brání jedinci v rozletu. Mimochodem, obálka knihy ukazuje krásnou mladou ženu s perlami na krku, je to jako  z toho vtipu, co má žena na prsou ve dvaceti, třiceti atd. Obvykle tíhnu spíše k feminismu, ale tento vtip mi přijde spíše lidsky úsměvný...

Kratší povídky vycházely v letech 2007–2009 v magazínu Pátek Lidových novin v rubrice Život. V těch letech jsem Lidové noviny nečetla, ale námět jedné povídky se mi zdál známý (žena s rakovinou, kterou opustí muž, aby pak jeho milenka přišla žádat peníze pro jejich společné dítě). Četla jsem to? Nebo mi to vykládala „jedna paní“? Zřejmě další životní stereotyp. A proto, Mařenky, nesedávejte v koutě. Nebo jednou přijde nějaká jiná žena a vy se nestačíte divit...

Velmi podařené byly i povídky Houpačka pro pokročilé nebo Krásná neznámá. Série paradoxů, zadostiučinění a všechny možné další pocity na mne z textu přímo stříkaly. Trošku vytržené z kontextu mi připadaly dvě povídky, které jsem si zařadila do škatulky sci-fi: Domácí vězení (trošku jako Ray Bradbury) a Archeologický objev z roku 3567.

Jak knihu vidím jako celek? Čtivá, zábavná. Dobrý relax na dny s chřipkou v posteli nebo nedělní ráno (když dítě sladce spinká). Doporučuji a zcela jistě se ráda vrátím také ke knize Zrcadlo v koupelně, kterou autorka vydala v Mottu v roce 2006.

Knihu Má dáti dal vydalo nakladatelství Motto

Čtěte také: recenze knihy Má dáti dal od Jany Semelkové

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Březnová Pevnost láká na Logana i Roberta Fabiana

  Venku se konečně začíná oteplovat, takže březnovou Pevnost si můžete vzít třeba na blízkou lavičku. Z obálky na vás vykoukne vousatej Logan alias Wolverine, který právě vstupuje do kin. Vzhledem k velikosti a zajímavosti tohoto projektu se není čemu divit, že se jedná o téma měsíce. Ale jestliže nejste jeho příznivcem, nemusíte se vůbec bát. Na následujících stranách se dočkáte mnoha jiných článků i recenzí.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Co když je to nebe?

  Ode dneška soutěžíme o knihu Co když je to nebe? z nakladatelství Pragma. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení