Recenze: Knihy pro dospělé

Co chutná lépe než svoboda?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

Když se mi do ruky dostala kniha Spartakus, gladiátor a svoboda a přečetla jsem si, o čem by měla pojednávat, předpokládala jsem, že bude úžasná. Hned jsem si představovala udatného vůdce povstání otroků a miláčka žen. Možná proto mě příběh od Gérarda Pacauda zklamal…knihaPro většinu lidí je starověký Řím spjat s krutými gladiátorskými hrami a ani já nejsem výjimkou. Před čtením jsem se tedy připravila na drastické popisy bojů, ale nakonec to bylo skoro zbytečné. Spíše jsem se měla přichystat na lidskou podlost a závist.

Gladiátorské zápasy jsou popsány jenom v první kapitole, kde Spartakus musí bojovat proti svému příteli. Ví, že je to zápas na život a na smrt, a jestli se chce ještě několik dní těšit přízni kněžky Arkanoe, musí svého druha zlikvidovat. Právě tehdy se v něm něco zlomí. Tenhle život není nic pro něj a rozhodne se odejít. Vezme s sebou všechny, kteří chtějí být svobodní.

Když se při čtení dostanete až sem, nějak se smíříte s tím, že další chléb a hry už nebudou. Přesto nadšeně očekáváte nějakou potyčku uprchlých otroků s římskými legiemi. V prvních dnech utečenci musí ukojit svoji chuť na násilí – vraždí a drancují, přestože je velitel Spartakus proti. Později se situace alespoň trochu vyjasní, ale pořád to neodpovídá představám Spartaka a jeho kněžky.

I čtenář uvažuje, jestli by snad nebylo lepší knihu zavřít a odložit mezi ty výtisky, které asi nebude nikdy schopný dočíst. Jenomže následující stránka vypadá tak nadějně… A pokračujete ve čtení. Možná to není úplně nejlepší nápad, autor čtenáře opět zklamal. Kniha se přece jmenuje Spartakus, gladiátor a svoboda a ne Intriky římských občanů.

V tuto chvíli jsem začala pochybovat o anotaci knihy: „… spojil důkladnou znalost dobových reálií se schopností svěžího a napínavého vyprávění.“ Důkladná znalost dobových reálií je ještě pravdivá – těch je kniha přecpaná natolik, že jsem se v nich nakonec zamotala. Co ta zmínka o svěžím a napínavém vyprávění?! Asi to bude věc názoru. Já si prostě nemohu pomoci, ale při takto „napínavém“ čtení jsem usínala.

Na druhou stranu, Gérard Pacaud je lékař, specialista na homeopatii. V tomto oboru vydal už několik úspěšných knih a Spartakus je jeho první historický román. Vzhledem k tomu musím uznat, že jeho kniha není až tak špatná.

Na čtivosti jí pouze ubírá sáhodlouhé vysvětlování povstání otroků na Sicílii, které se uskutečnilo šedesát let před Spartakem. Kolikrát to až vypadá, jako by Pacaud chtěl ohromit svými znalostmi dané doby a zapomněl na příběh o Spartakovi. Ke konci se ale probere a posledních několik stránek je takřka dokonalých – svěžích a napínavých, přesně podle popisu. Že by věřil přísloví, které říká, že konec dobrý, všechno dobré?

Ukázka z knihy:

„Zaslechl jsem nějaký zvuk. Jako kdyby se vysokou trávou plížilo nějaké zvíře.“
„Něco se ti zdálo. Touhle dobou spí i zvířata. A gladiátoři tudy přijít nemůžou, pokud si ovšem na záda nepřipevní křídla.“
„To by museli být bohové. I když se spíš podobají démonům.“
„Právě proto jsou tady v kráteru. Pokoušejí se domluvit s Vulkánem, který poroučí ohni v útrobách země.“

(Pacaud, G. Spartakus, gladiátor a svoboda. Vyšehrad 2005, s. 132.)

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Einstein a Einstein

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Einstein a Einstein nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení