Recenze: Knihy pro dospělé

Kacířská kniha

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kriz

Název románu od Huga N. Gerstla Písař nezní nijak závadně a jeho podtitul Román o jediné ženě na papežském stolci probouzí zvědavost.knihaRomán začíná celkem obstojně. Martin se po smrti otce vydává do Londýna, kde se seznámí s mladičkou Joan. Zatím všechno odpovídá tomu, že se příběh odehrál v 9. století. Joan si přeje být vzdělaná, ale je jenom dívka a jako taková nemá žádnu šanci ve světě mužů. V hlavě se jí proto zrodí ďábelský plán.
V rodné Anglii se už nemá co nového dozvědět, a tak se v převleku za muže vydává studovat na pevninu, kam ji doprovází jej přítel Martin. A právě začátkem Joaniny cesty po Evropě se kvalita příběhu zhoršuje...

Gerstl si zvolil dobré téma – příběh jediné ženy-papežky je zajímavý a láká mnoho autorů, ale možná to pro něj jakožto pro amerického autora bylo o něco těžší. Na jeho psaní je poznat, že přesně nezná dějiny 9. století v Evropě. Pak mu nic nebrání v tom, aby hrdinové v Uhrách jedli zeleninu, která u nás byla známá až po objevení Ameriky. Stejně tak bohatí měšťané žijí v mnohapatrových kamenných domech, které si v té době nemohl dovolit ani vládnoucí kníže.
I když přehlédnu tyto do očí bijící chyby, hned je nahradí jiné nedostatky. Možná je originální psát historický román v ich formě, ale vzhledem k tomu, že jde o příběh papežky a ne vypravěče Martina, byla by mnohem lepší er forma, a to zvláště v okamžiku, kdy se přátelé musí rozdělit. Autor je pak svázán svojí volbou a život Joan může popisovat jen podle toho, co vyprávěla po svém návratu.

Když se řekne historický román, většina čtenářů si představí, že se autor skutečně bude zabývat osudy předem vybrané historické (ať fiktivní, nebo skutečné) osoby. Gerstl toto očekávání bohužel zklamal. Román je na pomezí cestopisu, obsáhlé literatury faktu a zmiňovaného historického románu. Tím autor své dílo mnohdy zbytečně prodlužuje, místo aby se věnoval příběhu jediné ženy na papežském stolci.

Potěšující věcí je, že se autor nevyhýbá popisům značně erotických scén, a to ať jde o papežku, nebo obyčejnou vesničanku. Z historie je sice známé, že „papež“ Jan VIII. porodil při jakémsi procesí, ale nikdo neví, jak celá aféra dopadla, přesto je Gerstlovo vysvětlení značně kacířské a neuctivé vůči církvi. Na druhou stranu je nutné uznat, že tyto scény děj okoření a rozpohybují.

Většina vyprávění o papažce Janě končí v okamžiku, kdy při procesí porodí. Podle některých pramenů mohla být na místě i s dítětem popravena, ale rozhodně se na tyto zprávy nedá spolehnout. Po téhle události mizí a v dnešních soupisech papežů o ní není jediná zmínka. Připomínkou zůstala zvláštní stolička, na které se ještě v 15. století zkoumalo, je-li papež skutečně muž. I tady Gerstl přichází s novou myšlenkou: co by to bylo za román, kdyby hrdinka nepřežila?! Proto je mnohem lepší ji spolu s dítětem schovat na pěkném romantickém místě…

Ukázka z knihy:


Chvíli jsme ještě s Joan pili na ten zázrak, který nám Bůh přichystal.
Nakonec se mi podařilo říct to, nač jsme oba mysleli. „Tak jsme tady, daleko od světa i od všeho ostatního. Co uděláme se zbytkem našich životů?“
„Ach, Martine, přestáli jsme toho spolu tolik! Jsme staří a jsme přátelé. Buďme… staří přátelé!“
A tak to bylo a je.

(Hugo N. Gerstl: Písař. Praha: Motto 2011, s. 449.)

Knihu Písař vydalo nakladatelství Motto

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Palindrom

  Ode dneška soutěžíme o knihu Palindrom z nakladatelství Motto. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení