Recenze: Knihy pro dospělé

Zahořklá megera

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
abs

Každá společnost vymezuje ženám a mužům mantinely a role, které jim přisuzuje na základě genderových rozdílů. Už od pravěku je v lidech zakořeněno, že muž zabezpečuje rodinu po finanční a materiální stránce, zatímco žena se stará o teplo rodinného krbu. Tento předsudek v mnoha lidech stále přetrvává, i když různá hnutí poukazují na jeho nerovnoprávnost. Proč lidé hned ukazují na někoho, kdo vybočuje z davu, a označují ho za sobeckého? Jak mohou ženy dosáhnout ve společnosti rovnoprávnosti, když ji nedokážou dosáhnout ani ve vztahu?knihaOdpověď nejen na tyto otázky hledá mladá švédská novinářka Maria Svelandová ve své knize Zahořklá megera. Autorka je známá pro své feministické názory, ve svých knihách se zabývá genderovými problémy, mateřstvím a postavením žen ve společnosti. Za velkou inspiraci pro psaní považuje americkou spisovatelku Ericu Jongovou a její autobiografický román Strach z létání. A nejinak je tomu i v této knize, v níž se Svelandová nechala inspirovat vlastními zkušenostmi.

Hlavní hrdinkou je třicetiletá novinářka Sára, která žije se svým manželem Johanem a dvouletým synkem Siggim ve Stockholmu. Skutečnost, že už je manželkou i matkou, v ní pomalu vyvolávají hořkost, frustraci a pocit zmarněných nadějí. Uvědomuje si, že se z ní stává pomalu, ale jistě zapšklá osoba, plná pocitů viny a všemožných příkoří - zahořklá megera. Není spokojená sama se sebou a se svým životem a zoufale touží po chvíli samoty. Proto se jednoho rána posadí do letadla na ostrov Tenerife, který ji má na pár dní pomoct uniknout všednímu životu. Celou dobu přemýšlí, kde udělala chybu. Stejně jako snad každá žena snila o pravé lásce, chtěla mít milujícího manžela, děti a rodinu. A když tohle všechno má, tak je najednou všechno úplně jinak a Sáře se zdá, že její sny byly pouze pošetilým a nesplnitelným přáním. Myslí přitom na všechny ženy, manželky, matky a hospodyňky, které dennodenně věnují veškerou svou energii rodině a dětem. A stejně jako ostatní ženy i Sára trpí nedostatkem odvahy něco skutečně změnit, takže po dovolené u moře se vrací zpět k manželovi i synkovi, ale přesto o něco chytřejší a hlavně o něco méně zahořklá.

Kniha Zahořklá megera je otevřenou a upřímnou zpovědí ženy, která je konfrontována s mateřstvím a rodinným životem. Zabývá se otázkou postavení žen ve společnosti a jejich rolí, které se dědí z generace na generaci. Autorka posuzuje problematiku nejužší rodiny a mateřství z feministického hlediska, poukazuje na specifické problémy žen ve společnosti, které se týkají především neplacených domácích prací nebo domácího a sexuálního násilí. Celkově se zamýšlí nad vztahy mezi mužem a ženou a nad tím, jak jsou ovlivňovány společenskými předsudky. Jednotlivé kapitoly prokládá vzpomínkami na dětství v dysfunkční rodině, v níž otec má hlavní slovo a matka je pouze poslušnou ovečkou. Na těchto retrospektivních vstupech dokládá nerovnoprávnost mužů a žen a ostře kritizuje institucionalizované rodiny.

V této knize si najde své každá žena a je jedno, jestli se z ní pomalu stává zahořklá megera, nebo má k těmto pocitům ještě daleko. Zahořklá megera je dílem předkládajícím zajímavé postřehy týkající se vztahů mužů a žen, které jsou ovlivněné patriarchálním myšlením. Zlost, zármutek a bezmoc, ale také touha po vzpouře zde vyznívají naprosto přirozeně. Román je inspirujícím čtením, které nutí k zamyšlení, jak změnit věci k lepšímu.

Ukázka z knihy:

Je mi třicet, přesně jako Isadoře ve Strachu vzlétnout, ale jsem nesrovnatelně vyhořelejší a otrávenější. Vycucaná a bez špetky energie z toho rodinnýho pekla, až po okraj plná citových sraček. Jsem stejná jako ty. Mohla bych si to s tebou vyměnit, Isadoro, jen kdybych něco cítila. Jenže já jsem tak okoralá a lhostejná, že nemám strach ani z létání. A zahořknutí stejně neujdu, protože k němu mám spoustu důvodů. Všude narážím na zapšklý a rozmrzelý ženský. Když nějaký stojím v cestě a zasyčí na mě Uhni, ksakru, mám sto chutí zasyčet v odpověď: Zalez, stará škeble. Stačí podobný incident s nějakou vzteklou nánou a mám celý den po náladě. Není to tím, že mi něco připomínají?

Knihu Zahořklá megera vydalo nakladatelství Jota

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Oheň a voda

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Oheň a voda z nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení