Recenze: Knihy pro dospělé

Láska je všechno – láska je nic Lubomíra Müllera

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Hned v úvodu vám prozradím slova, která autor napsal na závěr své útlé básnické sbírky Láska je všechno, láska je nic, kterou vydal vlastním nákladem, protože mne příhodnější začátek prostě nenapadl:knihaStaňte se básníkem svého života. Že nemáte básnické střívko? Ale máte! Stačí napsat dvě slova. V ten okamžik se básníkem stanete. Jaká jsou to slova? Však vy víte, a snad se za ně nestydíte. A komu je napsat? To už nechám na vás. Tato knížka ať vám je inspirací…


A skutečně je! Sbírka velmi poetických veršů nás provede snad všemi podobami lásky – od mateřské, přes rodičovskou, babičkovskou, první lásky až po mileneckou. Ona dvě slova – Miluji tě – se v ní vinou jako nitka od počátku až do konce. Kdekoli otevřete a začnete číst, vloudí se vám na ústa úsměv a do duše vstoupí až posvátný klid. Začnete vzpomínat – hmmm, tak nějak jsem to cítil/a, nebo jo, tenkrát jsem udělal/a chybu, případně škoda, že jsem tuhle básničku neznal/a, to by asi všechno bylo jinak.

Lubomír Müller navazuje svými verši na básníky lásky, hraje si se slůvky, řadí je k sobě – někdy překvapivě, jindy naprosto cíleně a očekávaně – a učí nás vnímat život přivřenýma poetickýma očima. Přesněji: někomu je otevře dokořán, jinému připomene doby dřívější, každého však vypustí do světa správným směrem.

Autor má pravdu. Miluji tě jsou dvě krásná, laskavá a potřebná slova, která, myslí-li se srdcem, se mohou stát nekonečnou básní celého života. Někdy na ně pozapomínáme, především je neříkáme, i když je druhá strana chce slyšet, proto je třeba, aby nám tu krásnou krátkou větu někdo občas připomenul.

Kalendář

Jaro je krásné
v tvých očích hasne
zimní plamínek

Léto tak pádí
v tvých očích chladí
jarní pramínek

Podzim se plouží
v tvých očích krouží
letní ohýnek

Zima je bolavá
v tvých očích dozrává
podzimní oříšek

Jaro je krásné
v tvých očích hasne
zimní plamínek

Léto tak pádí…

Řekněte sami, není tohle úžasný rok? Jak něžněji jej popsat, jak pohodověji a přitom jednoduše vyjádřit, že čas plyne, spěchá, kvapem se žene vpřed, ale láska, ta je pořád stejná (třebaže jsme vyměnili objekt svého zájmu, to se tak někdy stává).

Padesát šest stran pohody vás osloví. Trošku jsem měla problém jenom s grafickou úpravou knížky – nápadité předsádky s rukou psanými nejdůležitějšími slovy sbírky (miluji tě), která jsou působivě i na obálce, trošku ruší citáty o lásce českých i světových velikánů (Balzac, Saroyan, Čech, Čajkovskij…). Ne, že by jejich slova nebyla k tématu, ale graficky jsou nějak navíc. Tento malý nedostatek nahrazují velmi něžné autorovy akty, které doplňují nejzamilovanější verše ve středu knížky. Takže celek je uspokojivý.

Co dodat na závěr? Snad jen ještě jednou „opsat“ básníkova slova:

Láska je všechno láska je nic

Láska je všechno láska je nic
Láska je chvějící plamínek svíc
Láska je loď co nemá kapitána
Láska je bezhlavý jezdec smutného rána
Láska je maličký kamínek v dlani
Láska je zloděj co ruší nám spaní
Láska je lešení na starém domě
Láska je o tobě a taky o mně
Láska je akvadukt jen mezi námi
Láska je síť tvořená trámy
Láska je tkanička ve velké botě
Láska je polštář když spí na něm kotě
Láska je paruka na holé hlavy
Láska je postýlka zválené trávy
Láska je dopis v poštovní schránce
Láska je zvoneček na tvojí brance
Láska je chvějící plamínek svíc
Láska je všechno láska je nic

Pokud se chcete dozvědět víc o autorovi a jeho knížkách, navštivte www.lubomir-muller.cz.

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení