Recenze: Knihy pro dospělé

Vymítání ďábla ukrajinskou viagrou

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
vejce

Ve sbírce povídek Vezmi černou slepici se nám její autor polské národnosti Andrzej Pilipiuk představuje opět ve víc než skvělé formě. Jeho inteligentní humor působí coby balzám na duši, která je nucena skomírat ve všední každodennosti ne právě dobrého světa, jemuž dominují zloději a psychopati.knihaKaždý den nás o tom přesvědčují média. Za všeobecný zmar a rozklad mohou především politici, kteří ve jménu nadnárodních koncernů za nemalou úplatu deformují jistoty sociálního státu. Peníze se staly modlou či přímo alfou a omegou lidské existence. Klaníme se jim a uctíváme je. Bez nich jsme nic. Nebude trvat dlouho a nastane doba, kdy místo podpory v nezaměstnanosti skončí dotyčný nuceně v pracovním táboře, kde ho budou hlídat bývalí policisté tak, jako to plánují v Maďarsku. Odměnou za dřinu jim budiž plesnivý chléb s miskou toxické břečky a k zapití jim poslouží kyselá dešťová voda. To vše ve jménu rozpočtové odpovědnosti a tudíž radostnějších zítřků, podobně jako tomu bylo za Stalina s Hitlerem.

To, kam směřuje soudobé světové dění, by se dalo označit za éru totality kapitálu, kdy se z člověka stala pouhá položka. Bezvýznamná cifra. Snadno postradatelná entita.
Být chudý je neodpustitelný hřích, který si zaslouží spravedlivý trest.

Ústřední figurou knihy je exorcista amatér Jakub Vandrovec. Notorický alkoholik, jemuž táhne k devadesátce, a on si i přesto zachovává vitalitu jako mladík. Ba co víc, je ztělesněním supermana pocházejícího z prostého lidu, jenž si bohatě vystačí se selským rozumem a blíže neurčitou mírou zasvěcení do okultních nauk, jež sahají svými kořeny až někam do starověkého Egypta.

Svým pojetím se jedná o parodii čtenáři tolik oblíbených žánrů, jakými sci-fi a fantasy bezesporu jsou. Pilipiuk je stmelil ve zvláštní hybridní celek, který zasadil do zcela reálného prostředí, jehož ústřední protagonista – ve své podstatě též démonická persóna – zachraňuje od jedné kocoviny ke druhé svět. Loví upíry, vymítá z posedlých ďábla, ustavičně se věnuje nezákonnému pálení životu nebezpečných lihovin, uniká z vězení, pendluje v paralelních vesmírech, své spory řeší za asistence ručního granátu, kalašnikova nebo bodáku a de facto pro něj neexistuje nic, co by bylo nemožné.
Schopnosti, jimiž oplývá, a vskutku vysoký věk pak vytvářejí nápaditý kontrast dokreslující charakter Kuby Vandrovce i atmosféru jednotlivých příběhů, jimž prospívá, když jsou delší spíš než kratší.

V žádném ohledu se však nejedná o povrchní literaturu, ačkoli pseudointelektuální pokrytci by ji snadno mohli přiřknout brakovitost. Pilipiuk jako vystudovaný archeolog vkládá do svých textů nemalou míru erudice, jež se dotýká historických faktů, a kromě vydatných salv smíchu vás též obeznámí s leckterou dávno minulou událostí či faktem, jenž není ve všeobecné známosti.

Jistě není náhodou, že všechny knihy, jejichž středobodem je Jakub Vandrovec a jeho nejbližší přátelé, se staly bestsellery. Pilipiukovi se podařilo vytvořit veskrze návykovou beletrii, která vám uhrane svojí nezaměnitelnou poetikou a okouzlující, téměř až dětskou bezprostředností.

Opravdu jí nelze odolat.

Byla jednou jedna vesnice. Její jméno nemá zvláštní význam, mohlo se to totiž stát kdekoli, ale stalo se to právě ve Vojslavicích. Vesnice není velká, ale poměrně zalidněná. A kde jsou lidé, jsou i problémy. Samozřejmě každý má svůj. Fiško má na zahradě zakopaného zetě, Hrynievič ve stodole zakopaného staršího bratra (jedná se o dědictví po otci, který sice leží na hřbitově, ale zato s takovou koncentrací arseniku v těle, že ho odmítají žrát i červi). Bilyj má na zahradě zakopanou bednu peněz po pradědečkovi, kterou mimochodem neúspěšně hledají už tři generace.
(Pilipiuk A. Vezmi černou slepici. Přel. P. Weigel. Laser-Books: Plzeň, 2011, s 17.)

Knihu Vezmi černou slepici vydalo nakladatelství Laser-Books

 

Soutěže

Aktuality

 • Program veletrhu Svět knihy 2018 je venku. Na co se můžete těšit?

  Na co se na letošním Světě knihy těšit? „Na Světě knihy nás letos čeká dost zajímavých věcí,“ říká Jiří Pavlovský z nakladatelství Crew. „Především tam budeme představovat sérii Znovuzrození hrdinů DC, největší komiksovou akci u nás, a i první tituly z téhle řady – a čím lepším začít, než Batmanem?“ 

  Číst dál...  
 • Kniha ti sluší 2018: Světový (tý)den knihy a autorských práv se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách, zapojí se řada autorů i nakladatelů

  Další ročník osvětové kampaně Svazu českých knihkupců a nakladatelů Kniha ti sluší podporující českou knižní kulturu se blíží – od 23. do 29. dubna se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách po celé České republice. Zapojí se do něj celá řada autorů i nakladatelů. Jedním z letošních témat je ochrana autorských práv. Pro všechny příznivce knížek a čtení je připraven dárek v podobě slevového kupónu na knihy, který bude během trvání kampaně uplatnitelný ve všech spřízněných knihkupectvích. SČKN připravilo také soutěž pro třídní kolektivy ze základních škol, kterou společně s dětskými autory Janou Klimentovou, Hynkem Klimkem a Tomášem Němečkem vyhlásí 23. dubna od 10.00 v Paláci knih Luxor. Tváří letošního ročníku se stal oblíbený youtuber Kovy.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení