Recenze: Knihy pro dospělé

Nebuďte xenofobní!

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha

Nakladatelství XYZ vstoupilo do sezóny dovolených s novým manuálem pro cesty do zahraničí. Čtenáři a turisty oblíbená série Xenofobní průvodce se rozšířila o další charakteristiku velice specifického národa. Martin Solly totiž připravil průvodcovský díl Italové.knihaKoncept těchto publikací je založen na jednoduchém nápadu přiblížit čtenářům mentalitu, tradice, kulturu a předsudky vybraných národů. Už dříve úspěšně vyšly průvodce o Němcích, Američanech, Francouzích, Maďarech, Polácích i Češích. Pro tuto knižní sérii je také typické, že autory konkrétních dílů jsou v první řadě lidé, kteří v dané zemi dlouho žijí a jednotlivé aspekty národního života si dobře uvědomují. V druhé řadě jde o příslušníky vybrané národnosti, kteří například žijí v zahraničí, mají možnost srovnání a na svou vlastní zemi se umějí podívat s nadhledem.

Tak jako všechny průvodce předtím má i tento odpovídající osnovu. Začíná typickým srovnáním toho, jak se Italové vnímají sami a jak přistupují k okolnímu světu. Možná vás tedy překvapí, že se obyvatelé Apeninského poloostrova umí semknout v jeden národ pouze při mezinárodních sportovních utkáních. Jinak je Itálie rozštěpená na několik národů, kterým dominuje sever a jih země. Průvodce se dál věnuje typické italské povaze a přístupu k životu. V tomto místě budou možná čeští čtenáři trochu závidět Italům jejich pověstnou radost ze života, jenž umí brát z té lepší strany. K této radosti přispívá vědomí, že žijí v krásné zemi se spoustou slunečního svitu, který jim ostatní národy závidí.

Pozornosti Xenofobního průvodce neujde ani typická italská vypočítavost a snaha ze všeho něco vytěžit. Martin Solly to uvádí na příkladu dárků, které Italové jakoby rádi rozdávají. Ovšem znalec místní povahy předem odtuší, že podobný prezent se neobejde bez toho, aniž by se nestal něčím dlužníkem. Dobré je také vědět, že Italové se mezi sebou rádi titulují a často ani neřeší, zda oslovení odpovídá skutečnosti. Na ulici se tak potkáte s doktory všeho druhu, mistry, advokáty a profesory. Hlavně když to druhým polichotí. Velice důležitým povahovým rysem Italů je umění se za nic neomlouvat. Tato skutečnost je způsobena pouze dvěma důvody. Temperamentní jižané totiž často ničeho nelitují. Pokud už k nějaké té lítosti dojde, nechají si ji až ke zpovědi. Ve výsledku se tedy stejně žádné omluvy nedočkáte.

V knize Xenofobní průvodce – Italové se dozvíte ještě řadu dalších zajímavostí o všech sférách italského života. Najdete tu popsán jejich vztah k politice, vlastní kultuře, domovu a veřejnému prostoru, k tolik milovanému jídlu či k vlastnímu zdraví. V něčem nám budou Italové připadat malicherní, ale řadu dalších vlastností jim budeme závidět. Obecně se dá o sérii Xenofobních průvodců říci, že čtenářům řadu poznatků a předsudků potvrdí, řadu vyvrátí a o spoustě dalších je teprve zpraví. Vzhledem k tomu, že je to už dvanáctý díl populární série, nezůstane na žádném větším národu nitka suchá. Můžeme jenom doufat, že se počty Xenofobních průvodců ještě rozšíří. Potom už budeme znát světlé i stinné stránky každé národní povahy.

Itálie je zemí vnitřních rozporů. Je to země katolické církve, ale také mafie. Je nejvíce proevpropskou zemí v Evropě, ale zároveň jednou z nejhorších, pokud jde o implementaci direktiv EU. Má jedno z nejvyspělejších strojírenství na světě, ale místy také tu nejzastaralejší kanalizaci. Je to země nesmírně bohatá a zároveň extrémně chudá.


Knihu Xenofobní průvodce – Italové vydalo nakladatelství XYZ

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení