Recenze: Knihy pro dospělé

Co má skupina Monty Python společného s filozofií?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
noha

Jednoduše řečeno ledacos. Přestože členové Monty Python vystudovali práva, fyziku nebo historii, ani jeden v sobě nezapře filozofického ducha. Toto jejich založení se později promítlo i do tvorby celé skupiny. Autoři knihy Monty Python a filozofie si dali za úkol představit veřejnosti právě různé filozofické aspekty a přístupy ve filmech a skečích MP.knihaKniha nese podtitul Filozofie a jiné techtle mechtle, což přesně koresponduje s povahou pythonského humoru i vyznavačů jejich neortodoxní filozofie.

Publikaci vydalo nakladatelství XYZ a pro její účel ji můžeme označit za průvodce světem filozofie, jejíž odraz našli autoři knihy v jednotlivých scénkách. Jednadvacet esejů sestavilo na vybrané téma devatenáct autorů, z nichž ne všichni studovali filozofii. Kritérium výběru přispěvatelů bylo jiné. Důležitá byl znalost díla skupiny Monty Python.

Čtenář si už na první pohled uvědomí, že členění knihy a jednotlivé kapitoly vypadají téměř jako skutečný filozofický traktát. Při bližším zkoumání zjistíte, že názvy esejů vypovídají o povaze knihy Monty Python a filozofie mnohé. Tak například taková kapitola s názvem „Život stojí za hovno“: Hereze, humanismus a heroismus v Monty Pythonově Životě Briana. Přestože jsou tedy úvahy o filozofii a tvorbě MP psány vážně, nechybí jejich autorům smysl pro humor.

V jednotlivých kapitolách se dočteme o největších filozofických otázkách i světonázorech, které hrají v díle skupiny Monty Python výraznou roli. Ve filmu Život Briana se děj točí kolem smyslu života, náboženského dogmatizmu a lidské iracionality. Svatý Grál má nabourat strnulé smýšlení o středověku jako o patriarchální společnosti, kdy má řada dialogů homosexuální podtext. I zde se tvůrci neobešli bez zdůraznění rigidního vnímání víry, vzhledem kterému Artuš hledá na příkaz boha Svatý grál doslova hlava nehlava. V díle MP najdeme narážky na Alberta Camuse, Davida Humea, Friedricha Nietzscheho či Ludwiga Wittgensteina.

Na knize je především sympatické, že, ač se v textu neustále používají termíny typu transcendentální, existencialismus, humanismus, analytická filozofie a další, je stále srozumitelná. Titul Monty Python a filozofie je totiž určen spíše fanouškům britského humoru, než přívržencům různých filozofických směrů. Čtenáři tak nemusejí mít obavy z neporozumění textu.

Podle mého názoru je kniha Monty Python a filozofie opravdu pozoruhodným příkladem seriózní, přesto velmi vtipné analýzy uměleckého fenoménu zvaného Monty Python. Je až s podivem, kolik odborníků se zabývá ideami a poselstvím tvorby této britské skupiny komiků. Závěrem jenom dodám: věděli jste, že David Hume by díky svým názorům mohl být sedmým členem MP?

Ukázka z knihy:

„Artušovské legendy a sadomasochismus? Vezměte si Galahada Cudného, kterého hraje Michael Palin. Na své cestě je světlem ve tvaru grálu vlákán do hradu Antrax, v němž ho začne nepopsatelně terorizovat houf roztoužených nezadaných krásek. Film zde vyjadřuje motiv cesty jedince – podstatu všech příběhů o grálu. Tyto příběhy říkají, že hledání individuality přináší větší odměnu, než když se necháte vést přáními druhých. Představte si tedy, do jak obtížné situace se Galahad Cudný dostal.“ 

Knihu Monty Python a filozofie vydalo nakladatelství XYZ

 

Aktuality

 • Lednové akce v knihovnách

   

  Chcete vědět, co zajímavého se děje v knihovnách a jaké akce si pro své čtenáře připravily? Pak sledujte rubriku Knihovny, v níž vás budeme pravidelně informovat o dění v knihovnách a akcích s nimi spojených.

  Číst dál...  
 • Lednová Pevnost láká na Asasína

  Vánoce jsou konečně tady, proto si člověk musí najít čas i na nějaký ten sváteční odpočinek. A co jiného si vzít k teplu krbu (nebo topení), než aktuální číslo časopisu Pevnost.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Smrt v zádech

  Ode dneška soutěžíme o knihu Smrt v zádech z nakladatelství Knižní klub. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení