Recenze: Knihy pro dospělé

Komnata splněných přání

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
zed

Bratři Strugačtí jsou legendou moderního sci-fi. Starší Arkadij se narodil roku 1925 a část svého mládí strávil výrobou granátů v němci obleženém Leningradě. Město později opouští společně s otcem, který umírá, a on se ocitá v dětském domově. V roce 1943 narukoval do Rudé armády a po válce vystudoval orientalistiku. Jeho bratr Boris spatřil světlo světa v roce 1933. Absolvoval fakultu fyziky a mechaniky.knihaSe svým bratrem měli zpočátku odtažitý vztah, protože prakticky jeden druhého neznali. Do osobního kontaktu přišli teprve v polovině 50. let a už v roce 1957 napsali jen za pouhého půl roku svůj první společný román Planeta nachových mračen. V roce 1991 Arkadij umírá a jméno Strugackých v literatuře končí. Boris sice píše dál, ale už pod pseudonymem S. Vitickij.

Stalker, nebo též jinak Piknik u cesty, je značně ponurá kniha, která se zaobírá vyprahlostí lidské duše a jejího zhrubnutí do maximální možné míry otupělé a bezcitné bezohlednosti.
Původní název novely Piknik u cesty byl zaměněn za Stalkera poté, co ho pod stejnojmenným označením filmově ztvárnil další velikán ruské kultury režisér Andrej Tarkovskij.

Vše se točí kolem Pásma. To je místo kdesi v USA. Konkrétně se nachází nedaleko města Harmondu. Dojde zde k návštěvě Hostů, kteří se zde zastavili na cestě odněkud někam. Udělali si přestávku, trochu se vyblbli a zase zmizeli. Zůstaly po nich jen tajemné předměty s ještě tajemnějšími úkazy, které se často stávají pro člověka smrtelně nebezpečnou pastí. Celá oblast se uzavírá a vzniká zde středisko Mezinárodního ústavu mimozemských civilizací – a to samozřejmě pod intensivním dohledem armády a policie.

Stalkeři jsou zvláštní sortou lidí, kteří se i přes značnou míru nebezpečí vydávají do Pásma. Jejich činnost je nelegální a trestaná kriminálem. Hledají a vynášejí odtamtud podivné předměty, které se mohou jevit nanejvýš obyčejně, ale přitom jde třeba o perpetuum mobile. Zde presentováno coby jisté náramky. Tato zkušenost je pozmění a velice často i zabije. Má také vliv na jejich potomky. Dcerka hlavního protagonisty Rodericka Shoehardta je nakonec klasifikována jako nelidská bytost, která ztrácí schopnost komunikovat s okolním světem.

Zpočátku se původní obyvatele Harmondu snaží úřady vystěhovat, ale kam přijdou, stoupne nepřirozenou měrou počet tragických nehod s velkými obětmi na životech. Nakonec jsou nuceni se vrátit zpět, bez možnosti své původní bydliště opustit.
Nelegální obchod se zde prolíná se seriózním vědeckým výzkumem. Všeho se přesto nakonec zmocní nemilosrdný business. Tak jako obvykle jde vždy a především jen o peníze. Roderick Shoehardt prožívá těžkou psychickou krizi. Utápí se v alkoholu a nebo riskuje v Pásmu. Stalkerství je tu do jisté míry pojato jako prokletí. Když už se jím jednou stanete, tak i jím skončíte.

Celý příběh je velice temný a vyloženě parapsychologický. Prodchnutý metafyzičnem. Řeší se v něm základní otázky lidského bytí, ale zjistíme, že jsme nakonec jen o něco inteligentnější zvířata – zákeřná, zlá a bezohledná. Výrazná je zde přítomnost krutosti a vyskytují se zde i prvky odpovídající hororu. Je to silná a magnetická četba, která vás nenechá ani okamžik v klidu, avšak poskytne vám dostatečný prostor pro vaši vlastní představivost.

Nech toho, blázne, nejsi žádný správný kluk. Potřebuješ ho do mlýnku na maso místo sebe, to je celé. Všechno tady člověk může projít sám, ale mlýnkem sám neprojde. Na to má Artura, řekl si chladnokrevně a naplno.
(Strugačtí, A. a B. Stalker. Přel. M. Uhlířová. Triton: Praha, 2010, s. 168)

Knihu Stalker vydalo nakladatelství Triton

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále.

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Želvou proti zdi

  Ode dneška soutěžíme o knihu Želvou proti zdi z nakladatelství Mladá fronta. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení