Recenze: Knihy pro dospělé

Guilianová Mireille: Francouzky se umí otáčet

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
zena

Vtipně a svěže psaná knížka, kterou bych snad nedoporučila ženám zaměstnaným někde na směny, u kasy v hypersuper se zoufalou vidinou toho, že v půl páté musí být ve školce, protože jinak zavřou. Je to o kariéře. Ovšem jemně a s citem.  Pokud chce dnes žena sama uživit své děti… nebo pokud chce sama pro sebe něco dokázat a nestrávit život u plotny, musí chtě nechtě beze strachu vrazit hlavou do džungle plné mužů a mužského pohledu na svět. A tvrdého světa, který nezná slitování, ale pouze pracovní postupy, nové zakázky, peníze a úspěch.knihaNedá se nic dělat – žít se musí!


Ať se nám to líbí, nebo ne, nemůžeme fňukat, že jsme přece ženy. Jenže jen samy se svým ženstvím bychom nepřežily a každá z nás nemůže logicky dělat pečovatelku i v pracovní sféře, služku nebo jinou podřadnou pozici. Byla jsem docela napružená, když jsem tuhle knížku začala číst, protože mi autorka nebyla ani trochu sympatická. Ano, záviděla jsem. Záviděla jsem jí její pozici, její šance, to, v čem mně už ujíždí vlak a k čemu jsem si v podstatě uzavřela cestu tím, že jsem zvolila „kariéru rodiny“, a tudíž finanční závislosti na tom, čemu se říká „muž“… Ehm… ovšem po pár řádcích Mireille Guilianová zaútočila na rozhodování žen, které většinou děláme špatně. Ale i to je risk – jak se dozvíme v dalších kapitolách.

Autorka začínala na poměrně slušném místě a vypracovala se k postu velmi vysokém, o kterém se nám bude ještě mnohokrát zmiňovat. Její cesta je zajímavá, tvrdá a je na ní vidět, že dotyčná má pro podnikání talent a dobré nápady. Možná by to všechno znělo lépe růžově, kdyby to byl příběh maminky po mateřské dovolené, která má ideálně své dvě děti na krku více či méně sama. Ale to už by nebylo věrohodné, a tak mi v celé knize, která je mimochodem báječná a inspirující, chybí právě rodina autorky. Starala se ona, nebo někdo jiný? Jak to s manželem dělali, když své manželství zachraňovali třeba tak, že se střetli na služebních cestách kdesi v daleké zemi. A jeden za druhým přiletěl jen tak, protože měl právě náhodou dva dny volna? Je to jiný svět, jiná mentalita, jiná společnost. Na české poměry je to čtení poměrně těžké, či spíše lítostivé. Jak se to vezme.

Čím déle knihu čtete, tím víc ji milujete


Ale najdete tu spoustu užitečných informací, třeba co všechno prozradí pracovní večeře, co na ní lze poznat a proč je dobré se na ni dobře vyzbrojit. Jak se obléknout nejen pro konkurz, ale i pro své zaměstnání, jak reprezentovat či jak upravit životopis na míru svému novému zaměstnavateli či jak se připravit na pohovor.

Závěrečných 11 bodů je na vyvěšení na ledničku, řekla bych. A na každodenní pročtení pro každou, která chce alespoň trochu být v práci úspěšná. A samostatná. Protože ženy musí v té džungli mužů pracovat tvrději, nápaditěji a více, je třeba dbát také na správné načasování a riskovat.

Kniha je velmi čtivá, proložená příběhy, osoba autorky se prolíná a její cíl byl naplněn.

„Mým cílem bylo napsat knihu, která by ženám pomohla orientovat se na stezkách a pěšinkách patřících k pracovnímu životnímu stylu jednadvacátého století. Doufám, že vás v knize obsažené myšlenky a příběhy podpořily v tom, abyste lépe poznali sami sebe a lépe se připravili na dosažení potěšení, rovnováhy a úspěchu v byznysu i v životě, ať už jste v kterékoli jeho fázi. Jestli tomu tak je, mám z vás radost a jsem vděčna za příležitost vás podpořit. Bon courage.“

Ano, autorka je Francouzka, která prorazila v Americe a dnes se považuje za úspěšnou spisovatelku a šťastnou ženu. Prošla jsem společně s knihou vývojem, který jsem sama ve svém osobním životě potřebovala, jakoby knihy ke mně přicházely v ten pravý čas, abych poznala, že práce není jen zaměstnáním, ale měla by být radostí a životním posláním. A právě tady máte možnost dát si dvě a dvě dohromady. Neudělat ze sebe prohnanou kariéristku, ale popřemýšlet nad tím, jestli ještě není čas dát se na tu správnou cestu, ke které vás srdce táhne. Dá to přemýšlení, dá to práci – ale vyplatí se to. Takže už autorce nezávidím, ale obdivuji ji a děkuji, že mne mohla podpořit.

Knihu Francouzky se umí otáčet vydalo nakladatelství Ikar

 

Komentáře   

 
Bajerová Marta
0 RE: Guilianová Mireille: Francouzky se umí otáčetBajerová Marta 2011-05-22 22:52
Po přečtení recenze na knihu "Francouzky se umí otáčet"nezbývá mě nic jiného,než konstatovat,že právě ženy pracující v hypersuper by si tuto knihu měly přečíst.A to již z toho důvodu,aby své dcery či vnučky podpořily v budování jejich kariéry.Ale nyní vážně-kniha si určitě získá větší počet čtenářek z řad žen různé věkové kategorie.Vezmo u si z ní ponaučení jak budovat již zmíněnou kariéru.Srovnaj í život hlavní představitelky s tím svým a světe div se pobaví se u čtení knihy jako takové.Dost možná svůj svět by za svět hlavní představitelky nevyměnily.Ano i takové některé ženy jsou a přesto si knihu přečtou se zájmem.Usměrní si a možná i pozmění své hodnoty pro život.A hlavně se odreagují a o tom si myslím,že tato kniha je.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Píseň z pytlíku na zvratky

  Ode dneška soutěžíme o knihu Píseň z pytlíku na zvratky z nakladatelství Argo. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení