Recenze: Knihy pro dospělé

Věčná dobrodružství Kapitána Školky

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha

Nedávno vyšla v nakladatelství Argo poslední knižní novinka od amerického autora Roberta Fulghuma Věčná dobrodružství Kapitána Školky, a nejde jen tak o nějakou knihu, ale o titul speciálně připravený a vydaný pouze pro českého čtenáře.knihaHned na úvod se čtenář doví více o tomto nápadu seržanta Slámové a kapitána Školky, za kterými se skrývají Robert Fulghum a jeho redaktorka a dlouholetá kamarádka Eva Slámová. Okamžitě nám je jasný podtitul Evina knížka, protože podle autora se jedná hlavně o její práci a iniciativu, díky které příběhy vyšly dříve v České republice než v Americe. Podtitul nese také proto, že je věnována její památce. Eva Slámová bohužel výslednou publikaci nespatřila, protože v prosinci 2010 podlehla rakovině. Při čtení jsem se snažila najít nějaké vodítko, proč právě tato kniha sestavená z povídek má být ,,jak ušitá“ pro českého čtenáře. Úsměvné, potrhlé, i trochu smutné, normální a méně normální příběhy se tam prolínají skoro bez ladu a skladu. Možná, že žádné speciální vodítko není, jen to, které nám zanechala ona Eva Slámová: „Je v nich smích a život.“ (str. 10), protože v každé historce, ať už o trapasu s močením v postraní uličce, běhu ve sněhu zcela nahý nebo rozjímáním nad životem, ke kterému prostě smrt patří, nechybí ani radost a ani chuť žít. Jestli jsme i my Češi takoví, to už je jiná otázka.

S tvorbou Roberta Fulghuma jsem se poprvé setkala před třinácti lety, takže se můžu počítat už veteránům, co se jeho tvorby týče. Pro ty, kdo se s Fulghumovými knihami už setkali, se nejedná o nic výjimečného, co by nějak výrazně vybočovalo z řady. Čtenářům se zde opět dostává jejich další dávka jemného humoru v příbězích z každodenního života jednoho postaršího Američana. Mnohým může připadat jako jedna z dalších knih, které si hrají na pravdu o světě a předávají jakési poselství. Ale kolik takovýchto „chytrolínů“ chodí po světě? Kdo z nás se nesnaží přijít na tajemství života? Bezesporu se někde i tato tendence v textu objeví. Nevidím ji však jako záměrnou a prvoplánovitou a určitě ji nikomu nevnucuje. Fulghumovské příběhy jsou o pouhé schopnosti vidět, a vidět možná jinak než většina z nás, o úžasu nad věcmi obyčejnými, o „bláznovství“ jednoho člověka a nás všech vlastně, a tedy jednoznačně o životě, kterého se držíme zuby nehty. Fulghumovskému nováčkovi může přinést nový zážitek z četby a nám starým vlkům naši potřebnou dávku optimismu, který nás bude provázet ještě nějakou dobu, protože je ho někdy opravdu málo.

Ukázka:

„Takže tichá pantomima jejich večeřového rituálu mi připomíná, že láska může být stálá, spokojená, že může trvat.
Jaký mám důvod si to myslet?
Minulý pátek, před týdnem, byl předvečer svatého Valentýna a ten pán své ženě – ještě než přišla k večeři – na opěradlo židle přivázal dva červené balónky ve tvaru srdce.
Na to jako obvykle přišla z kuchyně se dvěma talíři, všimla si těch balónků, zůstala stát, usmála se a pak se dala do smíchu. Když se usadili k večeři, drželi se za ruce o trochu déle než obvykle.
Od Valentýna uplynulo několik dní a já je dnes kolem šesté na své procházce zase viděl u večeře.
Ta dvě srdce jsou na opěradle židle pořád ještě přivázaná.“
(str. 57)

Knihu Věčná dobrodružství Kapitána Školky vydalo nakladatelství Argo

 

Komentáře   

 
Miluška
0 RE: Věčná dobrodružství Kapitána ŠkolkyMiluška 2011-05-20 15:26
Nechápu to jméno kapitán Školka. Spíš je pro mě název knihy zavádějící, protože bych knihu tipla na nějakou pohádku nebo nějakou vůbec čtení pro děti.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Hana Veselá
0 RE: RE: Věčná dobrodružství Kapitána ŠkolkyHana Veselá 2011-05-20 19:24
Titul první a nejznámější knihy Roberta Fulghuma zní Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce. Jeho knihy obsahují příjemný a nenucený humor, takže i tento titul a celkově i to, jak si určili funkce k tomu patří. Ale chápu, že pokud se s tímto autorem někdo setkává poprvé, může být jeho jméno o titul zavádějící.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Potíže se ženami

  Ode dneška soutěžíme o knihu Potíže se ženami z nakladatelství Dokořán. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení