Knihy pro dospělé

Pohádka o chudé sirotě a bohatém továrníkovi

5

Panský dům Anne Jacobsové je prvním dílem chystané rodinné ságy. Už název a obálka knihy napovídají, o čem by kniha mohla být. Kdo však čeká pouhou romanci ve zdech honosného domu, bude velmi překvapený. Jacobsová totiž předkládá silný emotivní příběh z počátku dvacátého století, který dojme a nenudí.

Každý den je dar

5

Často se stává, že teprve rány osudu, které člověk nečeká, otevírají zrak, umocňují vnitřní sluch a posilují duši. Do té doby vnímáme ranní východ slunce jako něco samozřejmého, něco, co tady je a není potřeba se tím zabývat. O jedné z takových ran si můžeme přečíst v knize Velká máma autorky Věry Fina. Kniha však nepopisuje primárně bolest, nedívá se zpět – co jsem mohla, co jsem měla a proč zrovna já. Je plná naděje, lásky a povzbuzení pro každého čtenáře, kterému se dostane do ruky.

Romantika po francouzsku

5

Existuje jen málo knih, při jejichž čtení autorům nepokrytě závidíte. Dostane-li se vám do ruky Dům v Bretani Marty Davouze, právě jste na jednu z nich natrefili.

Vesmírná pohádka o tom, že normální je nebýt rasistou

5

Což o to, myšlenky jsou to krásné. Vesmír jako jedno velké společenství, kde pohlaví, barva kůže, tvar těla či množství končetin nehrají roli. Jenže tahle kniha je až příliš doslovná. Doslova doslovná. Ubíjející. Je to jako učebnice. Co do výchovnosti si v ničem nezadá s takovými Rychlými šípy.

Vážně i nevážně s Amy Schumerovou (nejen o jejím tetování na zádech)

5

Amy Schumerová rozhodně umí pobavit. Pokud jste někdy viděli její show nebo alespoň část vystoupení (ať už jakéhokoli), pak jste jistě nedokázali zachovat kamennou tvář. Schumerová je komičkou na svém místě, v ryze mužském světě stand up comedy se dokázala prosadit díky své odzbrojující upřímnosti a schopnosti vždy v pravý okamžik tzv. uhodit hřebíček na hlavičku. Nyní představuje svoji knihu Dívka s tetováním na zádech, která je čímkoliv jiným, jen ne nudnými memoáry.

Cesta do minulosti

5

O smyslu lidského života můžeme filozofovat, snažit se v něm nalézat vyšší poslání a naplnění, ale když přijde čas a člověk pocítí potřebu zajistit pokračování rodu, vznešené myšlenky jdou stranou. I když moderní doba často staví do popředí peníze a kariéru, příroda mívá poslední slovo. A právě touha po dítěti tvoří jedno z témat knihy Evy Černošové Vypravěčka.

Jussi Adler-Olsen posedmé s oddělením Q

5

Každá kniha Jussiho Adlera-Olsena je nadšeně očekávána všemi příznivci severské krimi. Tentokrát se ovšem autor dočkal i značného množství kritiky. Opravdu je Selfies tak špatné nebo už jsou čtenáři namlsaní množstvím knih tohoto žánru?

Touha žít

5

Často čteme, že o hrůzách holocaustu bylo již napsáno mnoho. Ano, bylo. Ne však tolik, aby nemohl vzniknout další silný příběh. Příběh o to silnější, že zaznamenává reálný život skutečné osoby, Violy Stern Fischerové (1922 - 2017), které dal osud do vínku narodit se do židovské rodiny. Nejenže byla jako tisíce jiných deportována do koncentračního tábora, nejenže se stala materiálem na zrůdné pokusy doktora Mengeleno, Viola všechno to peklo přežila a navzdory všemu měla rodinu a porodila dvě dcery. Kniha Mengeleho děvče je silnou výpovědí ženy, které bylo dáno podat svědectví, jež by nikdy nemělo být zapomenuto.

Obchod se smrtí

5

Podle Světové zdravotnické organizace je 25 až 60 procent léků dodávaných do Afriky falešných, uvádí Hana Hindráková ve své knize Smrtící byznys, která nedávno vyšla v edici KLOKAN nakladatelství Alpress, s.r.o. Příběh má reálné pozadí, a přestože se nám – lidem žijícím v srdci Evropy – může zdát, že Afrika a její problémy jsou na hony vzdálené, někde mezi řádky se skrývá varování, že „byznys je byznys“ všude. Možná bychom měli více zvažovat, zda si léky objednávat online za výhodné ceny. A zbývá jen doufat, že na exotické dovolené nebudeme ty místní potřebovat.

Blíží se soumrak lidstva?

5

S čínskými autory se ve zdejších končinách příliš často nesetkáváme, už vůbec ne ve spojení s žánrem sci - fi. Přesto se na pultech knihkupectví objevila poměrně objemná kniha s názvem Problém tří těles řazená k hard sci-fi a dosahující úrovně klasik jako Duna nebo Nadace. Jelikož LiouCch´-sin jako vůbec první Asiat získal prestižní americkou cenu Hugo za nejlepší román, jeho dílo zabývající se podstatou vědy ve spojení s otázkou existence mimozemské civilizace pravděpodobně má čtenáři co nabídnout.

Mocná světlonoška

5

Bouře a vzdor je druhým dílem fantasy trilogie Griša izraelské autorky Leigh Bardugo, které v letošním roce vyšly v češtině dokonce tři knihy. Kromě již zmíněné série si fanoušci mohou přečíst i Šest vran, která vesměs sklízí pozitivní reakce.

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení