Recenze: Knihy pro děti a mládež

Eragon, modrá kniha – dobrodružství začíná

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
drak
Mnoho mladíků sní o závratných dobrodružstvích a legendách starých časů. Jen málokterý by však byl doopravdy ochoten se jednou z nich stát. Jaké to asi může být, proměnit se ze dne na den z bezvýznamného farmáře v nepřítele království a hrdinu prostého lidu?

 

V prvotině Christophera Paoliniho Eragon se setkáváme se zcela novým fantastickým světem. Samozřejmě je tradičně obydlen lidmi, elfy, trpaslíky a draky, kteří jsou již téměř nedílnou součástí tohoto typu románu, ale kromě nich se objevují nová temná stvoření: ra’zakové a bojovný kmen urgalů. Na rozdíl od jiných fantasy světů, kde jsou draci spíše nebezpečím a strážci pokladů, mají v Paoliniho sáze místo po boku lidí a elfů jako jejich společníci, přátelé a rádci.

obal knihyI když prvních několik stránek poněkud „drhne“ hlavně kvůli jazykové stránce textu – působí místy kostrbatě, šroubovaně –, je čtenář velmi rychle vtažen do děje a jen velmi těžko od knihy odchází. Od začátku se děj rozehrává v několika liniích a s jednotlivými kapitolami se mezi těmito linkami přeskakuje. Přesto si celek stále drží kompaktnost a čtenář přesně ví, kde se ve kterém okamžiku nachází, jak se jednotlivé linie ovlivňují, kde se protínají, dokáže přesně sledovat časovou návaznost.

Hlavní postava Eragon je čtenáři spolu se svou rodinou představen hned na začátku. Jasná a přitom stručná charakteristika vytvoří přesný obraz o jeho vzhledu, charakteru, zázemí rodiny, vztahu se strýčkem i bratrancem. U dalších důležitých postav, se kterými se později setkává, se již toto neděje. Zde autor využívá postupného odhalování prostřednictvím činů, shody náhod, nezbytnosti, která postavu přinutí promluvit. Tím vytváří okolo jednotlivých charakterů stín tajemna a záhadnosti a kniha má díky tomu neustále jakési vnitřní napětí.

Ačkoliv knize místy dochází k dějovým zvratům, které při opětovném čtení knihy působí až absurdní, jsou popsány tak přesvědčivě, že si čtenář jejich absurditu nemá čas ani uvědomit, neboť se odehrávají v okamžicích zásadních dějových zvratů, uprostřed bitev apod.

V kontextu děje je Eragon v podstatě jen prologem k hlavnímu příběhu. Rozsah knihy se sice pohybuje okolo čtyř set stran, ale dalo by se říct, že se vlastně nic nestalo. Celý děj je víceméně založen na cestování z jednoho konce země na druhý. Přesto je kniha nabitá dramatickými situacemi, nečekanými událostmi a zvraty. Zároveň také nenásilně nutí čtenáře přečíst si další části, aby se dověděl, jak všechno to, o čem se mluvilo, dopadne. Samozřejmě určitý vrchol a zakončení „etapy“ zde je, ale i to slouží k otevření dalších nedořečených dějových linek. Ačkoliv to tak autor nejspíš vůbec nezamýšlel, je to velmi chytrý marketingový tah.

Román Eragon vydalo nakladatelství Fragment.


Čtěte také:

Christopher Paolini

Eldest – červená kniha: staň se tím, kým máš být

Random House odtajnil název a obálku závěrečného dílu série Odkaz Dračích jezdců autora Christophera Paoliniho

Komentáře   

 
Petra W.
-1 Petra W. 2009-12-06 12:39
Je pravda, že moc děje tento díl nepobral, ale to můžeme říct u všech Paoliniho knih. Základem jeho úspěchu je úžasná schopnost čtenáře přikovat ke knize poutavým vyprávěním. Dokáže vše dokonale popsat a vylíčit. Dle mého názoru je první díl této ságy také dílem nejlepším. Ještě se necháme překvapit, co zajímavého přinese závěrečná 4. kniha...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení