Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Petr Sís – Robinson

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Petr Sís je jedním z nejnadanějších českých (lépe řečeno česko-amerických) spisovatelů. Mimo to je ilustrátor, grafik a tvůrce animovaných filmů. Napsal okolo pětadvaceti knih pro děti a mládež a k dalším přibližně šedesáti knihám vytvořil ilustrace. K jeho nejlepším dílům patří bezesporu Zeď, Tři zlaté klíče nebo Tibet.


knihaTyto tituly řadíme stejně jako Sísovu nejnovější knihu Robinson k tzv. autorským knihám. Tedy knihám, ve kterých je neoddělitelně propojená textová a výtvarná složka, jejímž autorem je sám spisovatel. Mezi další významné české tvůrce autorských knih patří například Pavel Čech, Lucie Seifertová, Renáta Fučíková nebo Petr Nikl. Díky všem těmto autorům se na českém literárním trhu objevují vizuálně i obsahově nádherné knihy nejen pro děti, ale často s přesahem k dospělým čtenářům.

Ani v Robinsonovi Sís necílí čistě na dětského čtenáře, přestože je hlavním hrdinou malý chlapec. Autor zpracovává situaci, do které se může dostat každý, nehledě na věk. Čelit posměchu vrstevníků. Jak tíživě na nás dopadne obraz pokoje, který se v tmavě modrém tónu rozprostírá přes obě strany velkoformátové knihy. V pokoji stojí postel, vidíme i koberec a odhozené svršky převleku, ve kterém se chlapec vydal na maškarní ples a za který sklidil onen děsivý posměch. Leží v posteli, má zavřené oči a horečku, kráčí k němu maminka s tácem, nejspíš mu nese čaj. Sís popisuje autenticky chlapcovy dojmy, které ho do temného pokoje přivedly: „Nemůžu se dočkat, až mě všichni uvidí! Jenže když mě zahlédnou, začnou se smát a dělat si ze mě legraci. Polije mě horko. Najednou se necítím silný ani statečný. Chci být co nejdál. Maminka mě odvede domů a uloží do postele. Točí se mi hlava. Mám horečku a převracím se… Propadám se… Jsem ztracený…“ Autor je stručný, ale trefný.

Pobyt na ostrově v roli Robinsona můžeme vnímat jako chlapcův metaforický až snový únik do svého nitra. Uzavřít se před světem. Ostrov však není tak docela opuštěný a příběh ani o opuštěnosti není. Na pozadí odkrývá hodnoty samoty, soběstačnosti, a nakonec i přátelství.

Po výtvarné stránce v knize nacházíme několik prvků, které jsou nedílnou součástí Sísovy poetiky. Samotný formát ilustrací, vypravěčská zkratka a práce s barvami, pomocí kterých dokáže bravurně podtrhnout atmosféru. Podobně je jako v knize Zeď vodítkem dominantní červená barva, v Robinsonovi to je modrá. Modrá jako barva vody a vzduchu působí uklidňujícím dojmem, přestože – jak jsem popsala ve scéně s pokojem – se v ní může skrývat i něco tíživého. Autorův styl se však náhle mění s chlapcovým zabydlením na ostrově. Sís namísto detailní malby utváří ilustraci pomocí velkých, sytých barevných ploch, zjednodušuje linie a zplošťuje perspektivu. Na přebálce knihy nacházíme vysvětlení: „Autor vytvořil poetickou a barvitou poctu klasickým dobrodružným románům i osvobozené barvě evropského fauvismu.“ Odkaz na fauvismus vysledujeme právě v ilustracích ostrova, který byl nakonec inspiračním zdrojem i pro mnohé umělce tvořící v tomto stylu (např. Gauguina, který sice nebyl přímo fauvista, ale měl na ně velký vliv). Najdeme zde i jednoznačný odkaz na da Vinciho Poslední večeři.

Silný a milý závěr příběhu nechám utajený, aby pro vás cesta Sísovou obrazotvorností neztratila kouzlo překvapení. Kniha se hodí pro čtenáře od šesti let i jejich rodiče, kteří možná více než děti docení preciznost a hloubku ilustrací.

Název: Robinson
Autor: Petr Sís
Nakladatelství: Labyrint/Raketa
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 48
ISBN 978-80-86803-43-2

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení