Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Elizabeth Weinová – Rose pod palbou

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

O špíně a utrpení. O stříhání krásných dívčích kadeří do hola, o nošení nepadnoucích vězeňských hadrů, o experimentech na lidech, o svlékání mrtvol z šatů…


Rose pod palbouHlavní hrdinka, Američanka Rose Moyer Justiceová, je osmnáctiletá dopravní pilotka. Létání je jejím koníčkem, který provozuje od svých dětských let. Její otec řídí leteckou školu, takže nebylo divu, jakým směrem se Rose při svém dospívání ubírala. Kniha začíná smutnou událostí, pohřbem Celie, pilotky ATA (= Pomocné letecké sbory), jež se svým letadlem narazila do létající bomby. Ocitáme se v srpnu roku 1944. Válka ještě zdaleka není u konce, vždyť před dvěma měsíci v červnu téhož roku se odehrála operace Overlord, vylodění v Normandii. Rose odlétá z Anglie do Francie, zde přebírá britský letoun a je na cestě zpátky, je však zajata nacisty a prohlášena za politickou vězeňkyni. Rose se stává válečnou zajatkyní v nacistickém táboře, v táboře jménem Ravensbrück, koncentračním táboře určeném převážně pro ženy.

Rose je dopravní pilotkou toužící stát se bojovou pilotkou. Je to velmi svéhlavá a kurážná dívka. To, co v Ravensbrücku zažije za dobu svého věznění, se jí vryje pod kůži tak silně, že nejde zapomenout. Autorka prostředí věznice popisuje s obrovskou věrohodností, až vám běhá mráz po zádech.

Kniha Rose pod palbou je volným pokračováním knihy Krycí jméno Verity. Znalost předchozí knihy však není nutná. Rose pod palbou je rozdělena na tři části a každá z těchto pasáží má název podle místa, kde se odehrává Southampton, Ravensbrück a Norimberk. Časově mapuje období od srpna 1944 do prosince 1945. Na konci knihy se nachází slovníček s přeloženými jinojazyčnými (především německými a polskými) výrazy, které byly v knize užity. Také zde nalezneme autorčin doslov.

Celá kniha je koncipovaná jako Rosein zápisník. Vše vidíme pouze z Roseiny perspektivy a její osudy můžeme sledovat skrze deníkové záznamy. Jedná se o svědectví, které je fikcí. Popisované v knize však bylo skutečné, autorka si nic nepřikrašlovala. Skrze Roseinu výpověď, jež vychází ze vzpomínek jiných lidí, popsala hrůzy, které se ve věznici odehrávaly, utrpení a vztahy mezi vězni a dozorci. Autorka v doslovu přiznává, že některé pasáže zjednodušila, aby byl děj plynulejší a měl spád, ale nic v knize nepřibarvovala.

Elizabeth Weinová píše velmi autenticky, syrově a naturalisticky. V příběhu se ale nesetkáme jen s popisy příšerných podmínek, ve kterých mnoho žen žilo. Dočteme se zde i o síle přátelství, které spojilo různé povahy lidí a dodávalo všem odvahu a naději. Roseino přátelství s Francouzkou Elodie, Polkou Róžou či Ruskou Irinou. Atmosféru dokreslují i Roseiny básně, jimiž je proložen celý příběh. Rose pod palbou není vůbec veselé čtení, ale rozhodně stojí za pozornost.

Naší generaci jsou události druhé světové války už značně vzdálené, takže si spoustu věcí ani nedokážeme představit, ale neměli bychom zapomenout. Rose pod palbou je historickým příběhem pro mládež, který poutavým způsobem přibližuje hrůzy druhé světové války.

Název: Rose pod palbou
Autor: Elizabeth Weinová
Překlad: Alžběta Kalinová
Nakladatelství: CooBoo
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 328
ISBN/EAN: 978-80-7544-209-3

 

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení