Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Sara Pennypacker – Klementýnka a jarní výlet

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Malá Klementýnka ve svém okolí pozoruje, že když přijde jaro, lidé se začínají chovat velice zvláštně. Její rodiče, kamarádi i malý bráška. A s jarem souvisí také velký strach. Jejich škola se totiž chystá na výlet, kde platí pravidla čtvrťáků…


knihaSara Pennypackerová napsala knihu pro děti, jmenuje se Klementýnka a jarní výlet, a vyšla v nakladatelství CPress  v roce 2016.

Klementýna je pořádné třeštidlo, tak trochu mi připomíná Pipi Dlouhou Punčochu. Ve srovnání s okolím je ale úplně normální. Na město totiž přišlo jaro. Její rodiče se neustále líbají, jako by jim bylo patnáct, Margareta je ještě zvláštnější než jindy, takže uklízí i to, co už je dávno uklizené. Margareta má totiž strach ze všeho špinavého, neustále tedy čistí své okolí a obává se všech bakterií, které by jí mohly ublížit. Nejdůležitější je ale pro Klementýnu  výlet se čtvrťáky. Ti totiž mají svá pravidla, která když mladší děti poruší, stane se něco hrozného. A Klementýna je ke své smůle třeťačka. Týden dopředu se připravuje a díky své nejlepší kamarádce Margaretě, která je ve čtvrté třídě, ví, že nesmí jíst nahlas. Jakýkoliv zvuk při jídle by totiž znamenal, že bude potrestána. A to Klementýna nechce. Přemýšlí tedy, co by si s sebou měla vzít, aby oběd přežila bez úhony. Klementýnka si ale nakonec s pomocí svých kamarádů poradí a výlet dopadne dobře.
   
Klementýna je hrdinka, která se bude dětem líbit. Není to vzor všech ctností, má také své chyby. Na svět se dívá s vlastním názorem a je to tak trochu rebel. To je ale celá její rodina. Maminka, která je v tuto chvíli těhotná, má své nálady a své chutě. Tatínek proto běhá do obchodu, aby koupil to, na co zrovna má chuť, a musí se snažit, aby ji nerozčílil. Malého brášku Klementýna neustále překřtívá na zeleninu a tatínek je koumák všech koumáků. Není se tedy čemu divit, že Klementýna není úplně běžná holčička. Vždyť už její jméno je zvláštní. Jmenuje se podle druhu ovoce.
   
Knížka je psaná velkými písmeny, takže i začínající čtenář si s ní hravě poradí. Kapitoly jsou dlouhé tak akorát, aby nikoho neunavily. Text je doplněn krásnými a zábavnými ilustracemi, jejichž autorkou je Maria Frazeeová. Skvěle doplňují právě probíhající vyprávění a podpoří tak představivost malého čtenáře.
   
Děj je psán z pohledu hlavní hrdinky, jedná se tedy o ich formu a hrdinka se občas čtenáři svěřuje i se svými pocity. Člověk se tak snadno může sžít s jejími obavami, s pocity radosti i štěstí a může se dozvědět tajemství, která má Klementýna hluboko ve svém srdci. Malý čtenář tak může mít pocit, že si s Klementýnou povídá stejně jako se svým kamarádem. Díky ní se také dozví mnoho důležitého. Třeba že změna nemusí vždy znamenat něco zlého a že pravidla se občas mohou porušit pro dobro kolektivu.
   
Knihu doporučuji malým holčičkám. Hlavní hrdinka je totiž osobnost, která je zajisté zaujme svým ostrovtipem, svou originalitou a také tím, že žije stejně jako ony. A pokud je hlavní hrdinka opravdu zaujme, můžete jim pořídit už celkem čtyři knihy.

Klementýnka a jarní výlet
Autor Sara Pennypacker
Ilustrace Marla Frazee
Nakladatelství CPress
Místo vydání Brno
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 160
ISBN/EAN 978-80-264-1025-6
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení