Recenze: Knihy pro děti a mládež

Mladí detektivové

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Dětští čtenáři středního školního věku nechtějí dávno číst jen o pohádkových bytostech, zajímá je také svět dospělých, který je často o tolik zajímavější než ten jejich. Proto se jim určitě bude líbit příběh, v němž hlavní hrdinové přebírají role dospělých a snaží se rozluštit velkou záhadu.


knihaLeopold alias Polda spolu se svou sestřenicí Borkou Laborkou a bratrancem Lupem tvoří detektivní trojlístek pátrající po záhadách na Předměstí. Zrovna začínají prázdniny, a tak mají děti dostatek času, aby nějaké té záhadě přišly na kloub. Ta se ale nejdřív musí objevit. Za sebou už mají úspěch v podobě nalezené zanášející slepice, kterou odhalily pomocí svých dedukčních schopností. Případ jim spadne do klína ve chvíli, kdy venčí psa Randála. Potkají jednoho ze sousedů, kterému vandalové zničili ptačí krmítka. Vyšetřování a s ním i velká zábava tedy může začít!

V průběhu pátrání se ale stane mnohem závažnější zločin, než jsou poničená ptačí krmítka, z domu paní Kratinkové je ukraden diamantový náhrdelník. Shodou náhod ale stopy vedou k našim detektivům. Souvisí spolu tyto dva případy? A podaří se dětem vypátrat pravdu, jež by je očistila, nebo je předběhne konkurenční parta, jež je jim neustále v patách? Na tyto i další otázky odpoví kniha české autorky Dany Ruskové První velký případ, kterou vydalo nakladatelství Albatros v roce 2015. Autorka má na svém kontě již několik fantasy povídek, ale co se týká tvorby pro děti, je toto její prvotina. O velice povedené a vše vysvětlující ilustrace se postaral Luděk Bárta. Dílo bylo v roce 2014 oceněno v literární soutěži pořádané nakladatelstvím Albatros jako nejlepší detektivní příběh pro děti.
 
Ve chvíli, kdy je kniha ověnčena nějakou cenou, jsou na ni kladeny mnohem vyšší nároky. A je jedno, zda se jedná o dílo pro dospělé nebo pro děti. Vyprávění o třech malých detektivech se ale nemá čeho bát. Děj má spád, popisné pasáže střídají dialogy a postavy zde vystupující jsou nanejvýš zajímavé, kouzlo jim dodávají i dobře zvolená jména, která ve většině případů vypovídají o dominantní vlastnosti dané postavy. V hlavních hrdinech se čtenáři určitě nebudou mít problém najít, jsou to děti jako každé jiné, akorát mají zajímavého koníčka a tím je detektivní pátrání, které může být pro mnohé čtenáře inspirující. Je tedy možné, že po přečtení této knihy budou mít vaše ratolesti chuť začít pátrat po záhadách v jejich okolí…

Knihu s radostí doporučuji všem zvídavým dětem. U čtení tohoto příběhu se rozhodně nebudou nudit, ba naopak si budou přát, aby konec nenastal tak brzy. Kromě čtení se mohou také pokusit přijít na kloub záhadě dřív, než jim pravdu odhalí hlavní hrdinové. Je tedy rozhodně o co stát.

Ukázka z knihy:

Děda Leopold tvrdí, že za případem se neběhá, že zločin si řešitele najde sám. A že, samozřejmě, vyšetřování patří do rukou policie. Ovšem není na škodu, když si školní mládež všímá, vyvozuje a pomáhá. Souhlasíme. Jenže rodiče chápou pomáhání po svém a místo detektivní práce nás nutí uklízet a pořád se učit. Takže zatím hlavně pozorujeme. Nejčastěji máme příležitost při venčení Randála, což je uštěkaný chundeláč paní Kratinkové. [1]

RUSKOVÁ, Dana. První velký případ. V Praze: Albatros, 2015. ISBN 978-80-00-03893-3. Str.7.

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení