Recenze: Knihy pro děti a mládež

Jarní dobrodružství Viktora a Viktorky

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Sourozenci Hrdličkovi jsou zpět s dalšími zajímavými zážitky. Tentokrát se s nimi děti setkají na jaře, kdy všechno kvete, zpívají ptáčci a příroda se probouzí k životu. Vše, co kniha obsahuje, je na toto téma zaměřeno. Pokud jste si tedy oblíbili příběhy Viktora a Viktorky, tak vás Pohádkové vajíčko zajisté potěší.


knihaViktora a Viktorku mohou dětští čtenáři znát z již dříve vydaných knih Pohádkový zvoneček a Pohádkový klásek, které se odehrávaly na Vánoce a v létě. Tentokrát je tématem knihy jaro. Děti Hrdličkovy tvoří na zahradě potůčky, skáčou do louží a sledují změny, které se v přírodě dějí právě jen v tomto ročním období. Jejich skopičiny jsou vždy po zásluze odměněny. Například když děti neposlechnou maminku a skáčou v kalužích tak dlouho, až malý Viktor onemocní a nemůže druhý den do školky. To se mu ale pak věnuje obětavá babička, která mu vypravuje, aby mu čas v postýlce rychleji utíkal. Když se klučík vyléčí, seznámí se díky dědovi s knihovnou. Do té doby znal knihovnu jen jako část nábytku v tatínkově pracovně, ale teď už ví, že knihovna je také budova s mnoha regály, kde si člověk knihu může vypůjčit. Kromě legrace se také učí o svátcích, jako jsou Velikonoce a Den matek. A i když do té doby děti netušily, proč a jak se svátek slaví, díky tatínkovi Petrovi připraví pro babičku a maminku báječné překvapení, na které budou dlouho vzpomínat.

Babička Karla a dědeček Karel se dětem hodně věnují a kromě zážitků, které si děti budou pamatovat celý život, se naučí také mnoho pořekadel, básniček i písniček.

Autorka Jana Semelková dokázala již potřetí, že má čím zaujmout. Vyprávění o sourozencích je skvěle doplněno klasickými pohádkami Boženy Němcové a Elišky Krásnohorské, verši Josefa Václava Sládka a také lidovými pořekadly. Malí čtenáři se tedy u čtení nejen pobaví, ale i něco naučí. Například básničky Byl jeden domeček, Chovejte mě, má matičko nebo písničky Vdávalo se motovidlo či Tancovala žížala. Od rodičů si pak na dobrou noc mohou poslechnout takové klasické pohádky, jako jsou O princezně se zlatou hvězdou na čele nebo Jak ježek na zajíci sázku vyhrál.

Kromě krásného vyprávění se v knize nachází povedené ilustrace od Marcely Walterové, která s autorkou spolupracovala i na dvou předchozích knihách.

Knihu doporučuji všem, kteří se už na stránkách vydaných knížek se sourozenci potkali, ale i těm, pro které bude tato knížka premiérou. Zajisté si užijí hodiny plné zábavy, ať už budou číst sami, nebo s nějakým dospělým.

Ukázka

U Hrdličků se gruntovalo. Jarní úklid je jarní úklid. Děti si poklidily pokojík a raději zmizely za dědou do dílny, protože ženské praly a smýčily a všude bylo boží dopuštění.
„Dědo, proč se při každém uklízení nejdřív musí nadělat takový binec?“ vyzvídala Viktorka.“
„To patří k věci, na jaře se vždycky smejčila chalupa. To se všechno vyneslo na zápraží, vymetly se pavučiny, vybílily stěny, všechno se venku pořádně vydrhlo, a pak nanosilo zpátky. Tak to bylo, tak to je a tak to bude!“

SEMELKOVÁ, Jana. Pohádkové vajíčko. Praha: JaS, 2015. ISBN 978-80-87654-14-9, s. 52.

 

Aktuality

 • Prosincová Pevnost ve znamení Star Wars

  Opět nastal ten správný čas a na pultech trafik se objevil další díl fantasy a sci-fi časopisu Pevnost. Venku už se značně ochladilo, proto si ho vezměte k hořícímu krbu a při jeho čtení se trošku zahřejte. I když některá jeho témata jsou lehce mrazivá. Na co se můžete těšit?

  Číst dál...  
 • Zvláštní literární večer Michela Fabera

  Nakladatelství KNIHA ZLIN ve spolupráci s literární agenturou ULITA připravilo u příležitosti návštěvy Michela Fabera v Praze literární večer spojený se křtem jeho nejnovějšího díla –  Knihy zvláštních nových věcí. Předpokládám, že autora není potřeba příliš představovat, asi stačí zmínit, že mu v roce 2014 vyšel v České republice monumentální román Kvítek karmínový a bílý, zachycující viktoriánskou Anglii v příběhu chytré londýnské prostitutky Sugar. 

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Pohádkové nápady pro malé kutily a kuchtíky

  Ode dneška soutěžíme o knihu Pohádkové nápady pro malé kutily a kuchtíky z nakladatelství CPress. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení