Recenze: Knihy pro děti a mládež

Čarování v kuchyni s čarodějkou Borůfkou

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Bude mít vaše dítko narozeniny? Chce si pozvat kamarády a udělat velkou párty v americkém stylu? Dříve to tolik v módě nebylo, ale dnes už jsou narozeninová setkání s barevnými čepičkami poměrně běžná i u nás. A vy se děsíte, co všechno vás čeká? Chuťovky, koláče, nápoje… a co kdybychom se toho přestali bát a zapojili do přípravy děti? Helena Rytířová připravila kuchařku, která je určena právě jim. Našim malým pomocníkům. Bude stačit na to, aby se dítě naučilo samo připravovat pokrmy, jak popisuje anotace?


knihaVelká kuchařka pro kluky a holky je už třetí v pořadí, kterou autorka v nakladatelství Fragment vydala. Původně pracovala jako fotografka a svou práci využívala v časopisech, novinách, ale také ve své firmě na multimediální aplikace. V kuchařkách spojuje dohromady lásku k vaření, dětem a k fotografování, což je na knize opravdu znát. To, co každého zaujme na první pohled, je krásná grafika doplněná vkusnými fotografiemi čarodějnice Borůfky. Holčičky, která je jakousi průvodkyní po „světe vaření“ a která trpělivě vysvětluje každý úkol v kuchyni.

Na samém úvodu se Borůfka představuje a vysvětluje svým „učedníkům“, co by jim vlastně tato knížka měla přinést. Úvod je opravdu milý a ryze pohádkový. Borůfka si při tom obléká oblíbené tenisky, neboť na koštěti se v kuchyni létat nedá, a vysvětluje, že je třeba dbát pokynů a rad v knize, protože vaření může být veselé, ale také nebezpečné. Následují recepty od těch nejjednodušších, jako jsou vajíčka na měkko či na hniličku, rajčátkové špízy či krupičková kašička. Postupně se přidávají recepty složitější, které ale nepostrádají pečlivý popis, jak při přípravě postupovat. V něm autorka vždy hovoří ústy Borůfky přímo k dětem, nikoli k nějakému neznámému čtenáři. Děti tak mohou mít pocit, že knížka je napsána skutečně přímo pro ně. Některé recepty jsou vyfoceny v průběhu a každý krok doprovází fotografie s popisem, některé mají pouze rozpis surovin, jednoduchý návod a fotografii konečného výsledku.
 
Říká se, že v jednoduchosti je krása. Autorka dokázala sladit složitě vypadající pokrmy s velmi snadnými návody a krásnými fotografiemi. Tu a tam se v textu mihne tučný nápis, kterým Borůfka sděluje dětem nějaký zajímavý tip na zpestření či zjednodušení. Pokud bych podle této knihy nechala vařit své dítě, určitě bych se nebála výsledku. Přesto si nedokážu představit, že bych opustila kuchyň a na vaření nedohlížela. Přece jen, některá jídla se neobejdou bez sporáku, smažení a vaření, dítě se může opařit nebo pořezat nožem. 

Jsem přesvědčená, že si knížku oblíbí děti i dospělí. Recepty jsou nadčasové a poměrně jednoduché na přípravu. Když budete hledat rychlé pokrmy pro nečekanou návštěvu nebo i pro svou silvestrovskou párty, jistě knížku rovněž využijete. Přesto – přenechme ji dětem a věnujme jim trochu té důvěry v kuchyni. Vždyť i čarodějka Borůfka děti nabádá, že kuchyni musí po sobě uklízet, stejně jako to dělá maminka.

RYTÍŘOVÁ, Helena. Velká kuchařka pro kluky a holky: Čarování v kuchyni. 1. vyd. Praha: Fragment, 2014. ISBN 978-80-253-2365-6.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Oheň a voda

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Oheň a voda z nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení