Recenze: Knihy pro děti a mládež

Kouzelná zvířátka na dobrou noc: Bajky, které probouzí dětskou fantazii

1 1 1 1 1 (1 hlas)
konik

Příběhy, které přinášejí radost, poučení a porozumění všem živým bytostem… hlásá podtitul této malebné pohádkové knížky. Pohádky jsou v podstatě bajkami, plně souznícími s dnešním světem, o problémech, které nás obklopují a našim dětem se mohou postavit do cesty.

 

knihaPříběhy seznamují děti i dospělé se zvířecí mytologií, s našimi předky a dávno zapomenutými tradicemi, se zvířaty mytologicky oslavovanými na celém světě a s poučením, které si můžeme z těchto pradávných příběhů vzít i v dnešní době.

Sama jsem tu narazila na mnoho velmi zajímavých věcí, které jsem nevěděla. Třeba o medvědovi. V Dánsku, Norsku a na Islandu je tento tvor považován za duchy předků, tak významný, že tamní výraz pro medvěda je zároveň i používaným křestním jménem.

V jiných kulturách bylo slovo označující medvěda určitým tabu. Medvědi byli v těchto kulturách považováni za bytosti tak mocné, že se pro jejich označení používaly opisné pojmy, například „ten rozzlobený“ nebo „muž v kožešině“. [1]

Medvědí kůže, do které se oblékali vikingští válečníci, byla symbolem síly. No… a potom si můžeme přečíst pohádku Brumla a velký spánek. V příbězích je vždy jemně naznačeno něco z typických vlastností daného zvířete a děj je veden tak, aby v jednoduché zápletce naučil děti respektu nejen ke zvířeti, ale i k běhu přírody, lidem, emocím.

A že to jsou někdy příběhy na ostří nože – třeba ten o vztahovačné kočičce, která se tak naštvala, že na ni nikdo nemá čas, že prošvihla stěhování své rodiny a musela ji pak dlouhou cestou po světě hledat. Ne vždy nám život nabídne možnost s dětmi probrat úplně všechny útrapné situace, které nás mohou potkat, naštěstí… a tato kniha je báječnou pokladnicí toho, co se v životě může přihodit a s čím se můžeme setkat. Díky překrásně ilustrovaným příběhům a moudrým a roztomilým zvířátkům se děti naučí, jak si s těmito situacemi poradit.

Líbí se mi struktura pohádek, která je meditační, a nejen dítě, ale i toho, kdo knihu předčítá, uvolní a navnadí… Posuďte sami, každá pohádka začíná nějak takto:

Uvolněte se, zavřete oči a představte si trochu neobvyklé zvíře, kterému se říká narval. Je to zvláštní druh velryby s dlouhým rohem na hlavě, jako mají jednorožci. Náš příběh vypráví o mladému narvalovi jménem Šipka a jeho kamarádce, mořské víle Maríně. Poslechněte si, co se jim přihodilo.

„Šipko, představ si!“ řekla Marína, když jednoho dne plavala vedle svého milého kamaráda narvala. „Král Neptun pořádá koncert a mě požádal, abych zpívala sólo.“
„To je skvělé!“ řekl na to Šipka. „Ty zpíváš moc ráda.“
„To ano,“ souhlasila Marína, „ale budu strašně nervózní. Vím, že to určitě pokazím.“
„Nepokazíš,“ smál se Šipka a ocasní ploutví stříkl na Marínu. [2]

Všechna PRO pro úspěšnou dětskou knížku

Už na této ukázce si můžete všimnout tří báječných věcí, které jsou podle mě pro úspěšný příběh určený dětem klíčové.

1. Usměvavý příběh. Příběh má celkově báječnou atmosféru, umocněnou relaxačními slovy hned na začátku. Malý posluchač je už od začátku pohodlně usazen a plně soustředěn.

2. Krátké, vystihující dialogy. Příběhy povětšinou stojí na přímé řeči, děj pak má švih a vypravěči poskytuje prostor pro improvizaci hlasem. Tedy, baví to i předčítajícího!

3. Drobnosti, které dokreslují atmosféru, například scéna, kdy Šipka stříkl ocasní ploutví po Maríně. Děj má spád, děj má drobnosti, které vykouzlí úsměv na tváři nebo lehce dotvoří napínavou atmosféru.

Jsou to příběhy, které se opravdu lépe čtou nahlas, než potichu sám pro sebe. Je to kouzelná kniha, která v poměrně krátkých příbězích otvírá svět fantazie naplno. A někde uvnitř nese hluboké poučení, o kterém jsem si jista, že zůstane dětem někde v podvědomí, v hluboké paměti a budou to příběhy, na které budou s láskou vzpomínat celý život.

A komu by to bylo málo, na konci knihy je pár vyloženě meditačních a relaxačních cvičení, příběhů a technik, které naučí děti snít své vlastní příběhy, uklidňovat rozjitřenou mysl svým vlastním způsobem, a to je nesmírně cenná vlastnost – cesta k sebelásce a sebevědomí.

[1] KUENZLER, Lou, Sandra RIGBY a Andrew WEALE. Kouzelná zvířátka na dobrou noc: příběhy, které přinášejí radost, poučení a porozumění všem živým bytostem. Vyd. 1. Ilustrace Julia Woolf. Praha: Synergie, c2014, 144 s. ISBN 978-80-7370-254-0. Str.14
[2] Tamtéž str.113

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Závěje

  Ode dneška soutěžíme o knihu Závěje z nakladatelství Kniha Zlín. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení