Recenze: Knihy pro děti a mládež

Velké detektivní dobrodružství

1 1 1 1 1 (6 hlasů)
opice

Lenka Rožnovská přichází s novou dětskou knihou Případy detektiva Kláska a opičáka Jojíka. Jde o dvanáct zapeklitých příběhů, které mohou děti pomoci vyluštit panu učiteli Kláskovi a opičákovi Jojíkovi, hlavním protagonistům knihy. Podaří se vám, milé děti, vždy odhalit zlo a odlišit ho od reality a poctivosti? O jaké příběhy se jedná, se dozvíte v knize určené pro prvňáčky. Knihu vydalo nakladatelství Grada.

 

knihaPán v elegantní vestě a motýlkem pod krkem se jmenuje Klásek. Pan Klásek je malé postavy, ale velkého ducha. Je to člověk bystrý, zvídavý a spravedlivý. Na nose má brýle, aby na všechno dobře viděl. A aby mu nic neuniklo, mívá po ruce lupu. A aby na nic nezapomněl, nosí po kapsách notes i s tužkou. Když si všechny jeho vlastnosti sesumírujeme, určitě vám správně vyjde, čím se pan Klásek živí. Ano, dobře. Pan Klásek je učitel, učí biologii. [1]

Jak plyne z ukázky, pan Klásek je hlavním hrdinou knihy. Je velice moudrý a sečtělý, zná každou rostlinu a umí pojmenovat všechna zvířata. Pan učitel je tak trochu puntičkář, nemá totiž rád nepořádek. Spíše preferuje, když věci mají svůj řád, své místo. Je opakem šimpanze učenlivého, který jednoho dne vyskočí z obrazu a ožije. Pan Klásek však v tu chvíli doučiteluje, neboť pan ředitel si nepotrpí na žádné opičárny, opice ani opičáky! A tak začíná panu Kláskovi krušné období, protože učitelství pro něj znamená celý smysl jeho života. Je to jeho poslání, důvod, proč tady je. Vše zlé je však k něčemu dobré. Pan Klásek nachází v opičákovi Jojíkovi kamaráda a v obou se probouzí ti praví detektivové, ale o tom více v knize.

Lence Rožnovské se v knize podařilo vytvořit hravý styl vhodný pro děti, které si budou lámat hlavu u příběhů a budou se spolu s panem Kláskem a opičákem Jojíkem snažit dopátrat hlavního viníka. Rožnovská dává na výběr vždy ze tří možností, které jsou ke konci kapitoly vyobrazeny ilustrátorkou Hanou Mlčochovou. Správná je vždy jen jedna možnost. Konec kapitoly přináší rozbor jednotlivých variant a rozuzlení správné odpovědi. Děti tak Lenka Rožnovská donutí celý příběh poctivě vnímat, aby se dopátraly skutečného viníka. Pakliže se dítěti nepodaří viníka zaznamenat hned, je možné si příběh nechat přečíst znovu třeba od rodičů, prarodičů či staršího sourozence.

Detektivní příběhy Lenky Rožnovské jsou určené dětem od šesti let. Zavedou nás například k hodináři Míkovi, nebo tam, kde to pan Klásek miluje - do okolí školy. V kalendáři se posuneme až na Velikonoční pondělí, a jak vyřeší detektivové případ zlatého vajíčka či dále případ salátový, to se nechte, děti, překvapit. S knihou Lenky Rožnovské se budeme malinko i bát, neboť si vyslechneme případ skoro strašidelný. A jaký asi bude případ jako zapeklitý oříšek? Rozlousknou ho naši milí detektivové?

[1] ROŽNOVSKÁ, Lenka: Případy detektiva Kláska a opičáka Jojíka. Praha: Grada, 2014. 80 s. ISBN 978-80-247-4613-5. 9 s. 

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení