Recenze: Knihy pro děti a mládež

Žlutá tematická všehochuť

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Žlutá rodina Simpsonových zabydlela české televizní kanály už v roce 1993. O té doby si našla své místo v srdcích fanoušků seriálu i komiksů, s rozvojem internetu spolehlivě zakotvila i na různých fórech i v počítačových hrách. Nesmírnou popularitu si Simpsonovi vysloužili i ve své domovské zemi, v Americe. Od roku 1987, kdy se v americké televizi poprvé objevili, bylo odvysíláno přes pět set dílů. Matt Groening, tvůrce kultovního animovaného seriálu, je také autorem několika knih, v jejichž titulu se objevuje slovo „peklo“. Poslední kniha vydaná letos v českém překladu představuje Barta Simpsona jako rádce a odpovídá tomu i její název - Bart Simpson: Průvodce životem. Malý rádce pro tápající teenagery.


knihaAnalyzovat příčiny úspěchu seriálu Simpsonovi není jednoduché. Kdyby to bylo beze zbytku možné, nebyl by problém vytvořit libovolné množství podobných kasovních trháků. Jedním z důvodů je určitě schopnost parodovat svět okolo nás. I když má Amerika jiný způsob života a také jiné historické a kulturní zázemí, mnohému z toho, co autor popisuje a z čeho si dělá legraci, rozumíme a přijímáme to s povděkem. Přestože konzumnímu způsobu života přivykáme teprve něco přes dvacet let, už k nám proniklo téměř vše, co s sebou přináší – klady i zápory. Tím nechci říct, že by socialismus byl protipólem konzumu, prostě většinou nebylo co konzumovat.

Groeningova kniha je založena na jednoduchém principu, jednotlivé kapitoly se zaměřují na různé aspekty života a o těch se autor snaží humorně pojednávat. Nejde jen o témata zajímající dospívající děti, Groening komentuje i společenské chování či vědu. Jsou to místa, na nichž se snaží nenásilnou formou o poučení, přestože primárně nejde o knihu poučnou. Úvodem si autor vybírá náměty, které jsou pro dělání humoru pro teenagery nejvděčnější – škola, jídlo, sport, práce, peníze a samozřejmě rodiče. Falšování omluvenek, jak ohromit kamarády či jak úspěšně napsat referát není nic nového, ale Matt Groening to dokáže pojednat s kouzelnou bezohledností. Ne náhodou zvolil pro svého kresleného hrdinu jméno Bart jako anagram slova „brat“, což znamená fakan, spratek nebo fracek.

V kapitole o jídle se pak, stejně jako v komisech či animovaných filmech, opětovně trefuje do Homera a jeho neutuchající chutí pojídat vše v neomezeném množství. Jak vtipné to ale asi připadá Groeningovu otci Homerovi? My se však rádi a od plic zasmějeme přesto, nebo možná právě proto, že už dávno víme, jaké vtipy můžeme očekávat.

Témata poněkud sofistikovanější představují umění, kultura, věda, jazyky, psychologie či právo a pořádek. Tam už se čtenář setkává s pozoruhodnou směsicí divokých výmyslů a pravdy. Dokonce se může i něco dozvědět, třeba řecké výrazy, které tvoří základ pro pojmenování různých fóbií. Pravda, autor zachází při tvorbě těchto názvů ad absurdum, aby i v tématu vážném byla nějaká ta legrace. Při uplatňování vědomostí z Bartova průvodce v praxi bych však byl velmi obezřetný. Zajímavý je slovníček frází v různých jazycích. Ukojí čtenářovu zvědavost týkající se tak důležitých výrazů, jako je třeba „Trhni si nohou“ nebo „Nebuď labuť, kámo“ v ruštině či japonštině. Je škoda, že nejsou tyto fráze i v angličtině, v českém vydání by to mělo logiku.

Kromě jídla je asi největší rozdíl mezi vnímáním textu v Americe a u nás v otázkách náboženství. Není tedy pravděpodobné, že by inspirace jak naštvat učitele nedělní školy padla na úrodnou půdu. Velmi opatrně autor zacházel s tématem „sex“. V porovnání s neúctou, jakou Matt Groening projevuje autoritám i slavným osobnostem, jsou pro něj i v této poměrně otevřené době tyto otázky dost ožehavé. I v této oblasti jsou určité rozdíly mezi americkým a evropským vnímáním znatelné.

Kniha Bart Simpson: Průvodce životem. Malý rádce pro tápající teenagery je vítaným doplňkem sbírky simpsonofilů, mezi které patří nejen děti, pro něž by měla být primárně určena, ale i mnoho dospělých. Nápady pobaví a rozhodně nemá smysl knihu číst od začátku do konce, ale je možné přeskakovat, vracet se k ní opakovaně, či dokonce knihou listovat podle toho, jak nás vedou odkazy na poznání smyslu života po jednotlivých stranách. Bartovým průvodcem vládne chaos, takový, jak lze od teenagera očekávat. Obrázky jsou po stránkách rozházeny, texty se vinou z jedné strany na druhou, knihou je potřeba otáčet zleva doprava, někdy i vzhůru nohama. Ale nevadí, takoví prostě Simpsonovi jsou.

Knihu Bart Simpson: Průvodce životem. Malý rádce pro tápající teenagery vydalo nakladatelství Jota

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení