Recenze: Knihy pro děti a mládež

Slůně Riang bojuje se svým osudem

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Oblíbená autorka knih pro děti Lenka Rožnovská přichází s novou knihou – Slůně Riang, kterou vydalo nakladatelství Grada. Tentokrát se přeneseme do pralesa do období dešťů, kde se narodí slůně, které se jmenuje Riang, což znamená veselý. Bude takový i jeho život? Kniha napoví více.


knihaCelý příběh se odehrává v zemi jménem Sabah, kde najdeme vzrostlé stromy, modrá napajedla, tmavé bažiny i tepající bahenní sopky. Jako doma zde rostou krásné orchideje, žijí zde ukřičení papoušci, ale i neposední orangutani. Celá kniha je laděna do krásné zelené barvy, která nás lehce vtáhne do děje, do období pralesa. Celým příběhem napínavého povídání Lenky Rožnovské nás provází i působivé ilustrace Ivety Autratové, které dokázaly zachytit i sebemenší detail, který neunikne oku malého dítěte, pro které je kniha určena.

Hned zpočátku knihy autorka barvitě popisuje, v jaké zemi se příběh odehrává a jaké zde panují přírodní zákony.

„Mraky vyslaly k zemi své vodní posly. Krajina je v sobě pohltila, přijala hosty. Dešťové kapky smývají prach z listů. Na znamení smíru vyrašily k nebi nové výhonky zeleně.
Raduje se život v Zemi pod větry. Vše živé děkuje obloze za déšť. Voda je naděje budoucího, voda zahání hlad, voda přináší hojnost.“
(ROŽNOVSKÁ, Lenka. Slůně Riang. Praha: Grada, 2013. s. 8. ISBN 978-80-247-4683-8.)

A právě za takového počasí se narodí malé slůně Riang. Autorka mu nadělila do vínku veselost, je to neposedné slůně, co rádo tropí neplechy. Ovšem nic není v životě jen bílé, ale i černé. Mezi liány se spustil černožlutý jedovatý had, který se stal nezvanou kmotrou, která zamává Riangovým osudem. Zuby bojgy stromové totiž nesou smrt. A zkušená sloní máma tuší, že Riangova cesta životem bude klikatá, jako je klikatá žlutá čára na těle jedovatého hada.

Malé slůně má přes tento osud v sobě bezstarostnost, vždyť svět je tak krásný, a že je zde pořád co objevovat. Slůně je plné života a hravosti. To přenáší i na svoji sestru Abu. Avšak nestane se mu jeho bezstarostnost osudovou? Co se mu přihodí, se nechte překvapit v knize. A co se stane, když do přírody zasáhne i člověk? Říká se totiž, že prales nemá člověka rád. Moc si z něj bere a tak málo mu dává. Kácí stromy a vyhání zvěř. Změní se nějak život malého slůněte po zásahu člověka? Jsou všichni lidé zlí?

Autorka poukazuje v knize na to, že bychom nikdy neměli házet lidi do jednoho pytle. Ani v dnešní uspěchané době nejsou všichni lidé stejní. Ne všichni touží po moci, zisku a penězích. „Jsou to těžké okovy, co natřikrát zamykají lidskost,“ konstatuje autorka. Zamýšlí se také nad tím, že „hnací silou života je svoboda“. A to nejen ve světě zvířat, ale i lidí. Pro mnoho z nás je svoboda vším. Jsou lidé, kteří se neradi nechávají svazovat a omezovat.

Do sedmnácti krátkých kapitol dokázala autorka vtěsnat vše, co chtěla čtenáři říct. Autorka promlouvá čtenáři do duše. Ukazuje nám, že život je plný strastí a nástrah, které se však dají překonat. I když máme těžký osud jako slůně Riang, tak musíme bojovat a věřit v dobrodiní za všech okolností. Všechno se děje z nějakého důvodu. I za těžkých okolností bychom měli hledat něco pozitivního, nějakou radost. Autorka ukazuje, že dobro v lidech stále je. A tak by to mělo být i v každé pohádce.

Autorka na chvíli opouští prostředí školy, kde se odehrává děj jejích mnoha knih, z mnohých jmenujme kupříkladu knihy – Strašidýlko z aktovky, Skřítci školkovníčci či Škola pohádkového kouzlení, a přenáší nás tam, kde lidská zloba a zášť jen tak nedosáhne – do pralesa. Nespoutané divočiny, kde vše podléhá přírodnímu koloběhu. Bravurně dokázala popsat dětem prostředí nespoutané přírody, dokázala vyjádřit bezstarostnost, kterou prožívá nejen malé slůně Riang, ale i každé malé dítě. Naopak moudrá slonice je životem protřelá a zkušená a ví, jak se má v jistých situacích zachovat.

Lenka Rožnovská je právem označovaná jako přední spisovatelka knih pro děti. Alespoň pro mě tomu tak je.

Knihu Slůně Riang vydalo nakladatelství Grada

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení