Recenze: Knihy pro děti a mládež

Čeho všeho se lze dopustit pro záchranu života?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Fantasy série Upíří deníky je slavná po celém světě a to samé je možné říct také o doplňkovém čtení – Stefanových denících. Před čtenářem se otevírá možnost podívat se na události, které předcházely vlastním Upířím deníkům, jak název napovídá – z pohledu mladšího Stefana Salvatora. V srpnu 2013 v této edici vyšel už šestý díl s názvem Spojení.


knihaDamon Salvator je od konce předchozího dílu v rukou svého úhlavního nepřítele Samuela Mortimera, tedy skutečného Jacka Rozparovače. Stefan se svého bratra přes všechna hrozící nebezpečí pokouší zachránit, v čemž mu vydatně pomáhá Cora, sestra novopečené upírky Violet. Upírovi se šťastnou náhodou podaří zachránit Mary Jane, dívku, která se má stát další Rozparovačovou obětí. Nikdo nezná pravý důvod Mortimerova řádění, blíží se však velkolepé odhalení skutečnosti, v čemž hlavnímu hrdinovi pomáhají sirotci-čarodějové. Co se však stane, když se rozhodnou pomoci upírům, svým staletým nepřátelům? Jedno je jisté: děs a hrůza na sebe nenechají dlouho čekat.

Ústřední dvojice postav zůstává ve všech dílech neměnná – jsou jí sourozenci Salvatorovi, které pojí nenávist vůči sobě i vůči svému prokletí. K nim se jako k neodolatelným svůdníkům přidávají ženské postavy. V knize Spojení je to především mladá Irka Cora, pokoušející se zachránit Violet. Je ale takový zázrak vůbec možný? Co když už je Violet natolik zkažená, že o tuhle naději přišla? Proti nim stojí jasně záporné postavy. Už zmíněný Samuel Mortimer doprovázený svými nohsledy. Jakousi spojku pak představují sirotci-čarodějové i jejich mocní ochránci a pomocnice lady Alice.

Základním místem příběhu je stejně jako v předchozím díle rozestavěné londýnské metro. Úkryt tu najde každý, kdo se potřebuje skrýt před spravedlností. Později se přemístí do doků, parků, ale také k proslavenému Tower Bridge, kde se rozhodne o bytí některých postav, nechybí ani opuštěné domy, kde najdou přístřeší všichni potřební. Svým způsobem jde o komplexní pohled na Londýn ke konci Rozparovačova řádění. Proč najednou přestal? L. J. Smith pro to má vlastní vysvětlení…

Čarodějnice, upíři, Jack Rozparovač… Šestý díl Stefanových deníků až nebezpečně připomíná Tajný kruh nebo Říši temnoty od stejné autorky. Čtenáři tak nezbývá, než si klást vtíravou otázku: že by L. J. Smith neměla inspiraci? Vznikl další díl už jenom pro peníze a radost z psaní je nenávratně pryč? O několik stran později se děj opět vrátí do zajetých kolejí. Přestože závěr není vyloženě happyendem, může být čtenář vlastně spokojen…

Ukázka z knihy:

„Já nepiju lidskou krev,“ zamumlal jsem.
„Jak potom chceš přemoct Samuela?“ zeptala se Lavinia a zabodla do mě oči. (…) Říkal jsi, že do téhle bitvy přinesete upíří sílu. Ale když odmítáš krev, odmítáš s ní i sílu,“ prohodila Lavinia.
„Potřebujeme na to jen jednoho upíra, správně? Možná by bylo lepší…“
„Pro mě ne –“ odmítla Lavinia příkře. „Buď se tenhle upír napije Aliciny krve, nebo naše dohoda neplatí.“
(SMITH, Lisa, Jane. Stefanovy deníky – Spojení. Praha: Fragment, 2013. s. 110.)

Knihu Stefanovy deníky – Spojení vydalo nakladatelství Fragment

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení