Recenze: Knihy pro děti a mládež

Toto nemá být temný příběh

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Alespoň tak se vyjádřila Mac v Krvavé horečce. Jestli měla pravdu, mohou čtenáři posoudit ve třetím dílu série – Horečce Dananů. Stejně jako u předchozích knih, i tady je autorkou Karen Marie Moning a kniha vyšla v nakladatelství JOTA.


knihaBoj proti temným Dananům stále pokračuje. Mac pozvolna odhaluje jejich tajemství, dozvídá se víc o Vidoucích, svém zaměstnavateli Barronsovi i nadpřirozeném milenci V´lanovi. Otázek, na které nezná odpověď, je víc než dostatek. Kdo jí posílá vytržené stránky z deníku zavražděné sestry? Čí jméno si může dosadit pod přízvisko Pán a vládce? Případně jaký osud čeká Dublin? A nechybí ani hledání Temné knihy, které na popud majitele knihkupectví a starožitnictví Barronse začalo už v prvním díle – Temné horečce. Přestože se Mac dokáže přiblížit takřka na dosah, hrozí jí nebezpečí a neví, odkud čekat útok. Kdo všechno se ji pokusí odstranit? A kdo ji chce získat na svou stranu?

Mac je spořádaná dívka z jihu, skoro by se dalo říct fiflena, která se zajímá jen o svůj šatník a ostatní jako by neexistovalo. V průběhu série se postupně mění. Nejen navenek, ale najde v sobě bojovnici, hrdinku, jež má s novými ochránci – majitelem knihkupectví Jericho Barronsem a Dananem V´lanem – zachránit svět. Občas jí „stará Mac“ chybí, svou novou identitu však odhodlaně přijímá. I přes jistý nádech tajemství je V´lane poměrně průhledný. Mac ví, pro koho pracuje, co chce i že je Danan zabíjející sexem. Ale kdo je potom Barrons? Schopný obchodník, který jen jakoby mimochodem ovládá magii natolik mocnou, že se ho bojí všichni Dananové bez ohledu na své postavení? Je snad nejmocnějším z nich? Ví dobře, že z něj celou pravdu nikdy nedostane – Jericho řekne jen to, co považuje za nezbytné. Je však možné si podezření ověřit pomocí lsti?

Prakticky celý děj se odehrává v Irsku, podstatnou část vyprávění zabírá Dublin. Nehrozí tu žádné přenosy do říše Dananů, právě naopak V´lane se stává více člověkem a pohybuje se s Mac po světově proslulých plážích. Z jeho pohledu je to jen nepatrný ústupek. V závěru se dokonce nabízí postkatastrofický pohled na svět.

Přestože třetí díl navazuje na předchozí knihy, je určen spíše pro znalce série. I jim pomůže závěrečný rejstřík, který je dílem hrdinky a představuje nejen nejdůležitější postavy, ale také poznatky. Přesto se kniha od ostatních značně odlišuje. Hlavní hrdinka by mohla být svým způsobem spokojena, když se dostane do rukou třem ze čtyř jezdců z Apokalypsy…

Ukázka z knihy:

„To skutečně nevím. Vlastně jsem ji jenom zahlídla.“
„Kde? Tady v Dublinu?“
Přikývla jsem. „Ale už je pryč. Nemám vážně tušení, kam ji… odnesli.“
„Kdo ji –“ začal Christian, ale nedořekl.
„Jak se vede? A co tady děláte?“
(…)
„Jen si povídáme. Vůbec jsem tě neslyšel přicházet.“
(MONING, Karen, Marie. Horečka Dananů. Brno: Jota, 2013. s. 90.)

Knihu Horečka Dananů vydalo nakladatelství Jota

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Nejkrásnější výlety na tajemná místa

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Nejkrásnější výlety na tajemná místa z nakladatelství Universum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení