Recenze: Knihy pro děti a mládež

Pohádky o víle Amálce

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
detail

V edici Ahoj děti – Dobrou noc v nakladatelství Albatros vyšla Václavu Čtvrtkovi pohádková kniha Říkání o víle Amálce. Jaká dobrodružství zažije víla Amálka v lesním království? To vám napoví kniha plná kouzelných příběhů.

To jednou byla na lesním paloučku mlha, zasvitlo do ní slunce a maličko zafoukal vítr. V mlze se hnulo a vzdychlo. A stojí tu jemná panenka. Stojí na paloučku v šatech lehkých jako pára a diví se, kde se tu vlastně vzala. A zamyšlená je. „Vždyť ani nevím, jak se jmenuju,“ špitá si. „A co,“ povídá nakonec, „budu si říkat víla Amálka.“ Bylo odtamtud jen dvanáct kroků ke studánce. Amálka k ní dotančila po špičičkách trávy a sklonila se nad vodou. Voda je věrné zrcátko. Amálka se rozhlédla, jestli ji někdo neuslyší, a tiše vykřikla: „Jé, to jsem hezká!“
(Čtvrtek, Václav: Říkání o víle Amálce. Albatros, Praha 2013)

knihaVíla Amálka je velmi pilná a pracovitá. Často má mnoho práce. Kupříkladu když kvetou borovice, musí se lesní víla starat, aby se zlatě prášilo ze stromu na strom. Víly jsou jemné jako kvítek, ale za každé situace si vědí rady. Také Amálka je velmi moudrá a rozumná.

Bylo větrno a vítr rozhazoval zlatý prášek po pasekách. Už zrála jablíčka na pláňkách v lesích. Ten čas je pro víly velmi důležitý, neboť víla, která nevypije šťávu z jablíčka napůl uzrálého, ta až do příštích jablek klopýtá při tanci. Amálka vzala koflík z žaludového kalíšku a šla hledat jablíčko. K pláňce ji zavedla sojka, která každý rok vychovává jablíčko pro víly, ale Amálka je první, jež přišla.

Jablíčko však viselo moc vysoko. Amálka na něj nedosáhla. Vtom přišli dva ježci a dupali jako vojáci. Když vyslechli Amálku, rozběhl se ježek a vrazil do pláňky. Jablíčko spadlo Amálce do dlaní. Ale nevěděla, jak z něj dostane šťávu. Tu jí pomohla paní ježková. Vrazila do jablíčka pichlák a z jablíčka se hned čepovala šťáva. Amálka si natočila plný koflík, vypila ho a oddechla si. Teď z ní bude až do příštích jablek parádní tanečnice.

Ježek s ježkovou pospíchali dál. Ušli sotva kousek a ježkovi se na cestě na kameni podvrátila noha a tlápl rovnou ježkové do pichláků. Převalil se a bolestí nemohl dál. Ježková šla pro pomoc za Amálkou. „Když šlápne ježek na ježka, to je opravdu neštěstí!“ lekla se Amálka. Amálka dala ježkovi čichnout k pravé bylině, ale neulevilo se mu.

Vše sledoval měsíček, který právě vyšel na nebi. Sklouzl se až dolů po nebeské skluzavce a řekl: „Ježek má v tlapce moc velikou horkost.“ Podržel v chladných měsíčních rukách ježkovi tlapku a maličko ji hladil. „To je lahoda,“ konstatoval ježek a byl vyléčený.

Kniha pohádkového vyprávění o malé půvabné víle, která všem pomáhá, je věnována Jarmile. Začtete se do příběhů o tom, jak potkala beránka Kudrnu, jak zatančila králi, jak si řekla mlynáři o čepici, jak přetancovala obra Hrompace či jak vyléčila obra a ohniváče a mnoho dalších příběhů, jež nepostrádají laskavý humor a dobré srdce.

V příbězích si děti rozvinou slovní zásobu o slůvka, která jsou jim zatím neznámá, například torba, kámen mutáček či tuřín. Díky půvabným ilustracím Václava Bedřicha si děti rozvinou také svoji fantazii. Říkání o víle Amálce známe rovněž z televizních večerníčků. Kniha je určena dětem od pěti let.

Knihu Říkání o víle Amálce vydalo nakladatelství Albatros

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení