Recenze: Knihy pro děti a mládež

Madison na stopě

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Děti si nenechají ujít žádnou příležitost, kdy by si chvíli mohly hrát na detektiva nebo ještě lépe nějakého superhrdinu. Výjimkou pochopitelně není ani hrdinka knihy Záhadná zmizení, Madison. Pro svoji detektivní práci má ty nejlepší předpoklady, a tak je jen otázkou času, kdy o sobě dá vědět. Netrvá dlouho a autoři knihy jí tuhle příležitost dávají.


knihaMadison má nastoupit do nové školy. Nechce se jí – z nového prostředí je nervózní a celé léto se jí neozvala její nejlepší kamarádka z výletu po Evropě. Co se jí mohlo stát? Nebere telefon, neaktualizuje svůj Facebook a vůbec to vypadá, jako by se po ní slehla zem. Ani v den D se neobjeví ve škole a Madison, coby dceru právníka, napadají samé katastrofické scénáře: Ann byla unesena, zavražděn nebo něco podobného. Vždyť Evropa je oproti Americe naprosto necivilizovaná země, kde jsou takové věci na denním pořádku. A aby toho nebylo málo, ve stejnou dobu zmizí Madisonina učitelka ze druhé třídy a dívčin otec má obhajovat jejího manžela podezřelého z vraždy. Co je ovšem zvláštní – nebylo nalezeno tělo. Mohla by tu být Madison nějak platná a pomoct některý z případů vyřešit?

Madison žije sama se svým otcem, místo matky ji vychovává sekretářka – dáma důchodového věku. Protože prakticky celé dětství strávila v právnických kancelářích nebo soudních síních, je naprosto jiná než její vrstevníci. Neumí se bavit s kluky a nezajímá se o módu, ale přesto na nové škole potkává parťáka Jakea, se kterým se dává do pátrání po své nezvěstné kamarádce. Tak vzniká ústřední dvojice, jíž život znepříjemňují starší studenti, ale také osoby zapletené od případu záhadných zmizení.

Oba hlavní hrdinové hrají za svou školu fotbal, podle čehož se také odvíjejí místa, kde se děj odehrává. Z domácnosti potrhlého právníka se přesunuje do nové školy, následují právnické kanceláře a soudní budova ve městě, ale hned vzápětí jde o čtvrť, kde se stala vražda a kam teď jdou Madison s Jackem prodávat čokoládu, aby se mohli vypravit na zápas proti soukromému gymnáziu. To se stává ideální kulisou pro událost, která svým způsobem některé záhady objasní.

U objasňování záhad se zůstane celou knihu. Některé z nich čtenáři vyřeší hned, jak se o nich dozví, jenomže zanedlouho zjistí podrobnosti, které na vše vrhají poněkud jiné světlo. A kde je pravda teď? To už není tak jednoduché zjistit a samotný závěr je víc než překvapivý. Proč by ne, když se nakonec člověk dozví, že tělo chybělo, protože…

Ukázka z knihy:

„Páni – takže krev na tom noži může být v podstatě kohokoli.“
Hamilton se zasmál. „Přál bych si, abys seděla ve všech mých porotách.“
„Možná k nim přišel někdo, kdo měl stejnou krevní skupinu jako ona, a unesl ji!“
Hamilton obrátil oči v sloup, ale nezlobil se. „Za několik týdnů budeme mít výsledky testů DNA, a pak budeme definitivně vědět, jestli je to krev paní Shelbyové, nebo ne.“
„Testy DNA trvají tak dlouho?“
„Hm.“
„A dá se na ně opravdu spolehnout?“
(MARGOLIN, Phillip, MARGOLINE ROME, Ami. Záhadná zmizení. Praha: Fragment, 2013. s. 51.)

Knihu Záhadná zmizení vydalo nakladatelství Fragment

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení