Recenze: Knihy pro děti a mládež

Příběh fialového dráčka John-Johna

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Kniha Dráček od jezera Titicaca od Hernána Garride-Leccy vypráví příběh o dráčkovi, který žije uprostřed andského pohoří a který je celý fialový a malinko obtloustlý, navíc namísto ohně chrlí mýdlové bubliny. Knihu vydalo nakladatelství Albatros.


knihaKnížka je dedikována pro Maríu-Chloé, která si vysnila John-Johna a pro Davida, Macu, Elisu a Claudii, kteří si vysnili jezero Titicaca. Hlavním protagonistou knihy je docela obyčejný drak John-John, který je však neobyčejný tím, že je celý obtloustlý a fialový a má velice vážný problém: místo plamenů chrlí mýdlové bubliny. Žije v jeskyni u jezera Titicaca, uprostřed andského pohoří na pomezí Peru a Bolívie.

Viskači sídlící v okolí jezera na něj hvízdají: „Nazdárek, John-Johne, boubelatý draku, že ty jsi jediný, kdo z krku vychrlí namísto plamene mýdlové bubliny?“ John-Johna to zrovna dvakrát netěší, ale už se s tím smířil.

Neobvyklé je i jeho borůvkové zbarvení s růžovými kosočtverci. A to pořád není všechno: John-John má docela maličká křidélka, tak maličká, že uletí na deset metrů, než se zase skulí pupkem na zem. Vzlétá tedy jen zřídka.

Jeho nejlepšími přáteli jsou sova Jačamajo (Jačamajo v indiánském jazyce kečua značí „řeka moudrosti“) a puma Pukara. Velmi často si vykládají v noci nejrůznější strašidelné příběhy o přízracích či o zjeveních. Jako jeho nejlepší přátelé se o něj i bojí. Vědí totiž moc dobře, že John-Johnova přítomnost v Jižní Americe je trochu zvláštní a často k jezeru Titicaca zavítají cizinci, aby draka alespoň zahlédli. Mezi cizinci byli často skřítci nebo kouzelníci. Ti hodní mu nosí dárky a ti zlí by z něj rádi udělali novou přísadu do svých zlovolných lektvarů. Proto, když se někdo jeho kamarádům nezamlouvá, tak jej pošlou pryč s tím, že drak se dávno odporoučel.

Jednoho dne se u jezera objevila překrásná smaragdově zbarvená dračice, mrkala dlouhými řasami a šlehaly z ní modravé plameny. Jmenuje se Marina. John-Johnovi přátelé jí napoví, kde ho má hledat: „Nahoře v kopcích je malé jezírko. Podíváš-li se ve směru, odkud vychází slunce, uvidíš tři jeskyně. John-John, tak se ten drak jmenuje, bude po obědě vyspávat v jedné z nich.“ A tak se Marina s drakem seznámila a už se spolu procházeli po kopcích. 

Jednou odpoledne viskači neodolali – jsou už zkrátka takoví – a opět spustili svou nacvičenou báseň. Tentokrát však dala Marina John-Johnovi kouzelné oplatky, po nichž poprvé v životě dokázal chrlit oheň. Šlehl po nich řádku plamene a už pelášili do nor. Uvědomili si, že se s John-Johnem něco stalo. Opravdu. Změnil se k nepoznání. Usmíval se výhradně na Marinu a na všechny ostatní se kabonil. Dokonce se přestal bavit i se svými přáteli.

Jednou ráno se Jačamajo stýskalo po John-Johnovi, tak se vydala za ním do jeskyně. Našla tam však pouze tento vzkaz: „Odcházím žít s Marinou do tropického pralesa v Amazonii. Už nikdy se sem nevrátím.“ Tato zpráva všechny rozesmutnila. Jačamajo a Pukara se dál scházeli ještě s jaguárem Pukaňavim a vyprávěli si strašidelné příběhy. Jaguár jim vypráví o duchu Čulačaki. V tom se přátelé opravdu vyděsí, zda Čulačaki nemohl unést John-Johna. Příštího dne se za rozbřesku Jačamajo, Pukara a Pukaňavi vypravili do amazonského pralesa. Začalo dlouhé a nebezpečné putování. Jak vše dopadne, vám prozradí tato půvabná kniha.

Kniha obsahuje krátké kapitoly, strašidelné příběhy jsou v knize zvýrazněny kurzívou. Překrásné ilustrace, které jsou jak pestře zbarvené, tak černobílé, nakreslila Andrea Tachezy. Dráček John-John působí z kreseb jako hodný, sympatický a roztomilý tvor, jehož příběh si zamiluje snad každé dítě. Kniha je plná exotických zvířat a tajemství, která může ukrývat jen hustý amazonský prales. Na konci knihy je deset otázek, na které mají děti odpovědět, aby zjistily, zda knihu četly opravdu pozorně. Nápovědu mohou najít v textu nebo na obrázcích. Kniha je určena pro nejmenší čtenáře od sedmi let.

Knihu Dráček od jezera Titicaca vydalo nakladatelství Albatros

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení