Recenze: Knihy pro děti a mládež

Lahůdky aneb Poetický slovníček dětem v příkladech

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
detail

Poezie patří mezi literární žánr, se kterým do kontaktu přicházíme již jako malé děti v podobě nejrůznějších říkanek a říkadel.  Je jistě ku škodě, že takto získaný základ vztahu k poezii s časem ochabuje a to i přestože si mnozí pamatují dětské říkanky až do sklerózy.

Pokusit se dětem školou povinným přiblížit poezii, je úkol velmi chvályhodný a zároveň velmi náročný a nevděčný. Přesto se této výzvy chopil mladý a relativně zkušený básník a pedagog. Kniha Lahůdky se snaží velmi názornou formou přiblížit dětem prvního stupně základních škol různé typy básnických prostředků.

knihaV knize se tak děti mohou seznámit s různými básnickými formami. Nejde jen o vysvětlení pouhé teorie. Děti si nejprve přečtou báseň, která je napsaná ve formě, se kterou chce autor mladé čtenáře seznámit. Dále následuje krátký popis a dvě otázky, které se věnují básnické formě a obsahu ukázkové básně. Děti si tak mohou své nově získané vědomosti hned otestovat a daným úkolem také prakticky vyzkoušet.

V knize se mladí čtenáři mohou seznámit například s absolutní básní, libozvukem, hádankou, haiku, kaligramem, rozpočítadlem a dalšími. Jednotlivé básně jsou doprovázeny ilustracemi Dana Mihalíka.

Myslím, že pro názornou představu, jak kniha vypadá bude nejvhodnější uvést jednu konkrétní ukázku.

„Račí pohádka
Od pondělí do pátku                  Do ílědnop od uktáp

chodí raci pozpátku.                 ídoch icar uktápzop.

V sobotu, jak každý ví,             V utobos, kaj ýdžak ív,

všichni raci tvrdě spí.                inchišv icar ědrvt íps.

V neděli nic nedělají,                V ilěden cin íjalěden,

jen svým dětem vykládají         nej mývs metěd íjadálkyv

dlouhou račí pohádku              uohuold íčar ukdáhop

bez konce a začátku:                zeb ecnok a uktáčaz.

Verš v básni většinou odpovídá jedné myšlence, která je nejčastěji zachycena jednou větou. Někdy však myšlenka jednoho verše přesahuje do verše jiného, a potom se do několika veršů rozdělí i věta – tehdy mluvíme o veršovém přesahu. Někdy může přesah zasáhnout i do jiné sloky.

1. Najdeš v básni přesah mezi verši? A mezi slokami?
2. Zkus v „račí řeči“ přepsat svou oblíbenou básničku.“

Kniha je velmi pěkně zpracována a jistě si zaslouží naši pozornost. Důvodů k tomu je jistě dost, např. snaží se přiblížit dětem poezii nejen z pohledu „konzumenta“, ale také potenciálního tvůrce, který tak dostane přehled, jaké formy použít k nejlepšímu vyjádření svých myšlenek a pocitů. 

Autory publikace jsou: Radek Malý (1977) – básník, překladatel a vysokoškolský pedagog. V Olomouci vystudoval postgraduálně germanistiku a bohemistiku. Vydal několik oceněných sbírek poezie pro děti i dospělé. Spolu s PaedDr. Hanou Mikulenkovou je autorem učebnic českého jazyka a literatury pro první stupeň základní školy a především autorského Slabikáře s ilustracemi Matěje Formana (2004). Vydal knihy František z kaštanu, Anežka ze slunečnic (2006) a Kam až smí smích (2009) s ilustracemi Anny Neborové.

Dan Michalík (1974) – grafik a designér. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v ateliéru filmové a televizní grafiky u prof. Jiřího Barty. Od roku 1997 se věnuje grafickému designu, volné tvorbě a v poslední době i knižní ilustraci.

Publikace Lahůdky aneb poetický slovníček dětem v příkladech vydalo nakladatelství Meander

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení