Recenze: Knihy pro děti a mládež

Mládě draka uneseno!

1 1 1 1 1 (1 hlas)
d

Přesně to řeší hrdinové třetího dílu série Sedmý smysl od Ilky Pacovské. Kniha nese i příznačný název – Únosce draků. Jenomže kdo je unáší a proč? K takovému případu by se hrdinové snad ani nedostali, kdyby si dráček jednoho z nich nevybral za svou sivian. Totožnost únosce však stále zůstává skryta.


dTrojice mladých studentů magie v Santareně pomáhá přes léto v „rezervaci“ pro kouzelné tvory, když se tu začnou dít podivné věci: někdo jim krade svačiny. Vzhledem k tomu, že se to děje i stálým zaměstnancům, je to víc než podezřelé. A po jedné takové hladové noci se Hanka vzbudí a ve svém spacáku najde spící mládě pískově zbarveného draka, které se od ní odmítá hnout. Co teď s ním? A kde se tu vůbec vzalo?

Malý dráček však není jediný případ. Ostatním druhům draků se také ztrácejí vejce. Takovou krádež by si však žádný člověk nedovolil! Co se stane, když zmizí i Hančin kamarád, černý drak Zuřivý Plamen? Aby nebylo problémů málo, ve škole na Hanku a její kamarády používají sourozenci Pohromakovi nepříjemné kouzlo zvané upíří cuc, takže jsou hrdinové nejednou bez magie. S tím by jim sice mohl pomoci kouzelný džin, který se objevil u Sváťova otce, ale zatím si nepamatuje nic ze své minulosti. Později dokonce Hanka přijde o svůj sedmý smysl navždycky, i to se však dá vyřešit, přestože to nebude vůbec nic lehkého…

Ačkoli hlavní hrdinové jsou tři – Rafan, Sváťa a Hanka, dalo by se říct, že Hanka má jaksi významnější postavení. Ve všech třech dílech, které zatím v Albatrosu vyšly, dívka dominuje. Možná je to tím, že právě díky ní a přání černé dračice mohou ona i její kamarádi studovat. Důvod je prostý: se Zuřivým Plamenem jsou něco jako sourozenci. Každá z těchto dětských postav má v sérii Sedmý smysl nějaký svůj úkol, který musí splnit co nejlépe. Ne vždy jsou však tyto důvody jasné na první pohled.

Tuto ústřední trojici doplňuje skupinka dospělých, kteří jim fandí a podporují je. Sem patří především trpaslík Zachariáš, majitel ubytovacího areálu v Santareně, kouzelný džin Ron (v prvních dvou dílech ovšem Vron) – jeho historie je poněkud složitější a vine se celou sérií. Objevují se také draci – matka malého pískového spolu s představenou černých draků, která je zároveň matkou Zuřivého Plamene. Mezi dospělé, kteří mají v knize hlavní roli, patří také rodiče mladého jednorožce P´ujiba, jež ke konci Únosce draků významně zasáhnou do děje.

Při čtení má člověk pocit, že se kulisy mění jako na běžícím páse. Z chráněného přírodního území se během okamžiku dostane na náměstí v Santareně, odkud už je jen krátká cesta do Zachariášových Kouzelných zahrad. Vzápětí se zase děj přenáší do školy kouzel, aby se chvíli poté mohl přesunout na území jednorožců.

Ačkoli se zdá, že je kniha psaná především pro děti, po duši pohladí i nejednoho dospělého. Skoro by se chtělo říct, že děj je doplněn kouzelnými obrázky od Jana Patrika Krásného.

Ukázka z knihy:

„Síla už je dobrá, ale barva byla ještě tmavší.“
„Už ho nemohu ztmavit,“ řekl Vron, „musel bych sáhnout do spektra temné magie, a to nechci.“
(…)
„Co mám tedy udělat?“
„Nejdřív musíš šedou barvu vytlačit pryč od sebe. Potom bys mohla uvažovat o přerušení z tvé strany.“

Pacovská, I.: Únosce draků. Praha: Albatros 2013, s. 141.

Knihu Únosce draků vydalo nakladatelství Albatros

 

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení