Recenze: Knihy pro děti a mládež

Podivné události na safari

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
k

Snad každé dítě touží zažít nějaké dobrodružství. Některým se to splní a ty, kterým ne, se mohou vydat na dobrodružné africké safari alespoň při čtení. Přesně tam se totiž odehrává nová kniha Thomase C. Breziny Safari v ohrožení ze série Případ pro tebe a Klub tygrů, kterou vydalo nakladatelství Fragment.


kPřátelství spojuje matku jednoho z hrdinů se zaměstnancem bezejmenného afrického safari, který poté, co přiletěl na návštěvu do Evropy, pozval potomka své kamarádky a jeho přátele na své pracoviště. Alespoň tolik se čtenář dozví z „nedůležité“ omáčky. Krátce po příjezdu trojice pozvaných dětí se v safari začnou objevovat podivné nestvůry. Aby toho nebylo málo, začínají tu také řádit pytláci, na které zaměstnanci početně nestačí, a zakladatel safari měl před týdnem leteckou nehodu, při které zemřel.

Ani tím však ještě není všem katastrofám konec. Čtenář má celou dobu pocit, jako by tady ostatní pracovníci trojici dětských detektivů nechtěli a snažili se je odsud vystrnadit. Všichni se chovají nervózně, takže si jsou hrdinové na sto procent jistí, že před nimi něco tají. Na místo navíc přijíždí dcera zakladatele, jíž otec před svou smrtí poslal záhadný dopis, který na první pohled nedává vůbec žádný smysl. A hned první noc se dívce kdosi vloupá do chatky a poraní ji. Proč?

Stejně jako v ostatních knihách ze série Případ pro tebe a Klub tygrů, i tady se hlavními hrdiny stává trojice dětí Biggi, Patrik a Luk, které volně doplňuje několik dospělých. Hlavní z nich je v Safari v ohrožení Diana, tedy dcera mrtvého zakladatele. V první chvíli se sice nezdá zcela pravděpodobné, že by s Klubem tygrů kamarádila, ale po několika dnech se všechno změní. Nejen, že se s nimi baví víc než přátelsky, zároveň jim důvěřuje a svěřuje se jim s tajným poselstvím svého otce. Dokonce s nimi sdílí i nejedno tajemství. Dalším z důležitých dospělých je Jan – už zmíněný starý známý matky jednoho z dětských hrdinů. Jeho opakem je Martin. Ne snad, že by se choval vyloženě nepřátelsky, ale s trojicí detektivů se příliš nebaví a čtenář snadno nabyde dojmu, že by je nejradši viděl zpátky v Evropě, zvlášť teď, když se po safari potloukají nestvůry spolu s pytláky. Na závěr je ještě potřeba zmínit „doktorku“ Noru Costerovou, usilující o poslední dopisy Dianina otce. Tu si troufám ohodnotit jako nejzáhadnější a zároveň nejpodezřelejší postavu celé knihy. Přestože jsem teď zmínila pouze postavy ze světa lidí, do děje se také zapojilo nejedno ze zvířat. I ta tady mají svoji významnou roli, čemuž se nejde divit, když se celý příběh odehrává v safari.

Právě jen a pouze neustále zmiňované safari je jediným dějištěm knihy. Na první pohled to vypadá nereálně, ale i takto jednotvárné prostředí lze rozdělit na několik menších částí. Nejčastěji se objevují chatky obývané zaměstnanci a návštěvníky areálu. Obydlená část se celkem pravidelně střídá s nejrůznějšími kouty safari, kde se nezřídka odehrávají nebezpečné příhody.

Ti čtenáři, kteří mají rádi nejrůznější knihy, jež je zatáhnou do děje, si v Safari v ohrožení přijdou na své. Součástí knihy je totiž „kouzelná“ lupa, s jejíž pomocí čtenáři mohou odpovídat na dodatkové otázky. Za každou správnou odpověď si pak připočítávají v záznamovém archu na konci knihy jeden bod, a hned tak budou vědět, jak v dobrodružství uspěli. Proto je důležité nejen pozorně číst, ale také pečlivě prohlížet černobílé obrázky.

Ukázka z knihy:

„Dává nám najevo, že máme zmizet. Tohle je jeho revír,“ vysvětloval Jan.
„Zdrháme! Určitě se chystá zaútočit!“ křičel Patrik.
„Ne, ani se nehni. Zůstaň, kde jsi!“ zadržel ho Jan.
(…)
Strážce parku dal však dětem přesné pokyny, jak se mají chovat: „Za chvíli vyrazí,“ vysvětloval. „Až skloní hlavu a rozběhne se k nám, seskočte z vozu a utíkejte za mnou. Ale ani o vteřinu dřív, jasné?“
(Brezina, T. C.: Safari v ohrožení. Praha: Fragment 2013, s. 27.)

Knihu Safari v ohrožení vydalo nakladatelství Fragment

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení