Recenze: Knihy pro děti a mládež

Bulík ještě nevyrostl

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
il

Není to tak dávno, co jsme prožívali s doktorem Proktorem, Lízou a Bulíkem dobrodružství při zachraňování Juliety Margarínové. Nyní nás čeká další – hrdinové norského spisovatele Jo Nesbøho doktor Proktor a jeho malí přátelé musí zachránit svět. Dnes už víme, že konec světa nepřišel, a tak nebudeme překvapeni, že se jim jejich úkol povedl a v názvu Doktor Proktor a konec světa. Možná… platí jen to „možná“. A to je dobře.


knihaV Oslu se začnou dít podivné věci. Jsou to sice zdánlivé maličkosti jako chybějící háčky v nápisech, ztrácející se ponožky nebo náhlé ataky řečové vady, ale doktor Proktor v nich dokáže rozeznat blížící se konec světa. Země musí čelit invazi mimozemšťanů – měsíčních chameleónů. Jak by jí ale mohla čelit, když celé Norsko propadne kouzlu sbormistra Lea Tenorsena a zvolí si jej za prezidenta? A jen hrstka z nich je schopna si uvědomit, že je to více než znepokojující? Samozřejmě, jako vždy je právě na této hrstce, aby zkáze světa zabránila. Aby nezůstalo vše jen na doktoru Proktorovi, Líze a Bulíkovi, přidají se do party i další – učitelé paní Strobeová a Gregor Galvanius. A nesmíme zapomenout na sedminohého peruánského savého pavouka Perryho, který v příběhu hraje velmi podstatnou roli. Zato Julieta Margarínová autorovi tentokrát z příběhu zcela vypadla. Pro funkci vzbouřence by se ideálně hodil i další člen učitelského sboru, dirigent orchestru Madsen. Jako člověk, který nemůže pěvecké sbory ani cítit, nebyl charismatickým Leo Tenorsenem nijak ovlivněn. Bohužel zklamal, na konspirační schůzku donesl pouze omluvenku:

„Madsen je nachlazený a nemůže se bohužel dnešního odbojového hnutí zúčastnit. Zdraví Madsenova matka.“
(NESBØ, Jo. Doktor Proktor a konec světa. Možná…. Přel. Jiří Vyorálek. Brno: Jota, 2013. s. 142.)

Když spiklenci zjistí, že příčinou podivného chování norského národa je hypnóza aplikovaná Leo Tenorsenem prostřednictvím televizního vysílání, vydávají se osvobodit krále z vyhnanství, protože jak známo, král – stejně jako u nás třeba prezident – pravidelně hypnotizuje davy svých poddaných novoročním projevem. Zpravidla to probíhá takto:

„Drazí krajané. Starý rok je za námi a přinesl nám mnohé úspěchy a radost. Kupříkladu to, že průměrná tělesná váha stoupá a Norsko je jednou z nejšťastnějších zemí na světě. Získali jsme zlatou medaili v klasicky kombinovaném biatlonu s přenocováním a městečko Honningsvåg bylo letos opět vyhlášeno jedním z nejsevernějších měst na světě."  
(NESBØ, Jo. Doktor Proktor a konec světa. Možná…. Přel. Jiří Vyorálek. Brno: Jota, 2013. s. 260.)

Hrdinové třetí knihy o doktoru Proktorovi zůstali stejní. Ve školním kolektivu nejsou oblíbeni, mají jiné zájmy než ostatní, jsou stále terčem šikany ze strany tlustých sourozenců Trulse a Tryma, Bulík je stále stejně prostořeký, a hlavně – ještě vůbec nevyrostl. A zdá se, že ho autor nemá v úmyslu nechat vyrůst. Stejné zůstaly i rekvizity, podivné vynálezy ještě podivnějšího vědce. V příběhu si zahraje opět prdicí prášek, nově přibudou balanční boty.

Příběh o konci světa je podstatně jednodušší než předchozí Vana času, v níž se hrdinové proplétají historií, zasahují do ní a setkávají se se známými osobnostmi v neznámých souvislostech. Přesto je Konec světa plný fantazie a reálií upravených do groteskních spojitostí. A protože konec světa nepřišel, můžeme se zanedlouho těšit na české vydání další „proktorovské“ knihy s názvem Doktor Proktor a velká zlatá loupež.

Knihu Doktor Proktor a konec světa. Možná… vydalo nakladatelství Jota

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení